Burzovní kalendář 22. - 26. 7. 2013
|

Burzovní kalendář 22. - 26. 7. 2013

Výsledková sezóna, indexy nákupních manažerů a německý podnikatelský indikátor Ifo a série dat z amerického nemovitostního trhu budou poutat pozornost investorů v novém týdnu. Na pražské burze se o svá kvartální čísla podělí Telefónica C.R. a Unipetrol.

Investiční a ekonomický výhled

USA

22/7 - 26/7 Výsledková sezóna (McDonald's, Apple, Facebook, Halliburton, Texas Instruments, Ford Motor, Boeing, Freeport-McMoRan Copper & Gold, Altria, Caterpillar, Amazon.com, Visa, PepsiCo, Harley-Davidson, Bristol-Myers Squibb, Colgate-Palmolive, General Motors, Newmont Mining)

22/7 Index aktivity chicagského Fedu

22/7 Prodeje existujících domů

23/7 Index cen domů financovaných hypotékami FHFA

23/7 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu

24/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH, odhad: 52,5 bodu))

24/7 Prodeje nových domů

25/7 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

25/7 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

25/7 Bilance Fedu

26/7 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad: 84 bodů po předběžných 83,9 bodu)

Za celý týden se jak Dow (+0,51 %), tak S&P 500 (10,71 %) udržely v plusu, širší index navíc zakončil týden na historickém zavíracím rekordu (intradenní rekord je ještě mírně výše, na 1 693,12 bodu). Technologický index Nasdaq zůstal mírně v mínusu (-0,35 %), a to kvůli pátečnímu propadu akcie Microsoftu a Googlu.

"Po měsíční rally je trh překoupený a volá po korekci. Současný růst proto pravděpodobně alespoň zpomalí. Nejbližší support je na 1 670 bodech, minimu uplynulého týdne. Následuje support na 1 650, kde byla červnová maxima, a pak důležitý support v zóně 1 620 až 1 630. Jeho prolomení by znamenalo změnu současného pozitivního výhledu," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - nejsilnější býčí trhy

Americké akcie mají za sebou téměř 4,5 roku býčího trendu, index S&P 500 za tu dobu posílil o více než 150 % (tabulka nezahrnuje mírný páteční vzestup). Vývoj v uplynulých týdnech tedy opravňuje k úvahám o konsolidaci nebo korekci, dlouhodobý trend ale podle většiny analytiků může vydržet. Dosud pomáhal Fed a jeho QE, nyní se začíná věřit v lepší výkonnost americké ekonomiky, tedy ve fundament, který by "normálně" měl pomáhat růstu cen akcií.

Ve středu trh zklamaly údaje o započaté výstavbě, která v červnu spadla na jedenáctiměsíční minimum. Horší data ale nezviklala důvěru v další posilování akcií. Zpráva o vývoji inflace ve Spojených státech ukázala, že se jádrová inflace stále nachází hluboko pod 2% cílem Fedu. Ve čtvrtek investory potěšil pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti na dvouměsíční minimum. Pozitivně překvapil i index průmyslové aktivity filadelfského Fedu.

V rámci výsledkové sezóny se zatím výborně daří finančnímu sektoru, v týdnu příjemně překvapila například Goldman Sachs, zklamaly naopak výsledky společností Google a Microsoft. Potěšily je naopak projevy Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů ve středu a v Senátu ve čtvrtek, v nichž potvrdil, že Fed bude utlumování QE flexibilně přizpůsobovat makrodatům a velmi pečlivě ho načasuje. Jeho vystoupení jsme pro vás sledovali živě V reakci na ujištění, že konec QE není otázkou týdnů, oslaboval dolar a posilovalo zlato. To se v pátek obchodovalo nejvýše za měsíc, konkrétně okolo 1 295 USD za unci.

"Bernanke dělal, co mohl, aby přesvědčil politiky i veřejnost, že bude Fed ve své politice nadále flexibilní," uvedl pro Bloomberg Tim Leach, investiční ředitel U.S. Bank Wealth Management.

Ze 103 firem z indexu S&P 500, které do pátku večer oznámily výsledky za druhý kvartál, jich 73 % překonalo odhady na úrovni zisku a 53 % na úrovni tržeb. Výsledková sezóna bude ve středu pozornosti investorů i v příštím týdnu. Svými čísly se pochlubí například AT&T, Apple, Facebook, PepsiCo nebo Altria. Průměrný růst zisků ve druhém čtvrtletí 2013 je zatím u amerických firem z S&P 500 dvojciferný. Největší tempa růstu zažívají sektory energií a financí. Tržby rostou pomaleji, ale kromě základních materiálů v průměru ve všech sektorech (více zde). Aktuálně se čeká, že zisk firem z S&P 500 ve druhém čtvrtletí vzrostl o 2,9 % a tržby o 1,1 %.

Asi největší pozornost na sebe v úterý po závěru obchodování strhne společnost Apple. U ní budou investoři sledovat, zda se jí podaří zlomit zatím spíše negativní trend výsledků technologických firem. Očekává se propad zisku o 21 % při mírném růstu tržeb o 0,2 %.

Detroit ve čtvrtek požádal o ochranu před věřiteli. S 18 miliardami USD dluhů jde o největší městský bankrot v historii USA. Ceny komunálních dluhopisů ve Spojených státech v reakci na to během pátku zaznamenaly nejprudší propad za poslední téměř měsíc. Ačkoli se bankrot města dlouho očekával, znamenal podle agentury Reuters další ránu pro již tak vratký trh s komunálními obligacemi. Hodnota tohoto trhu v USA dosahuje zhruba 3,7 bilionu USD. "Je to třešnička na dortu," podotkl k negativnímu dopadu bankrotu Detroitu na trh analytik Domenic Vonella ze společnosti Thomson Reuters.

Cena americké lehké ropy WTI se v pátek odpoledne vyšplhala na nové 16měsíční maximum nad 109 USD za barel. Ve večerních hodinách ale výrazně zlevnila, patrně proto, že obchodníci před víkendem vybírali zisky. Poprvé od října 2010 se přitom cena americké ropy dostala nad cenu severomořské ropy Brent. Za výstupem ceny WTI na 16měsíční maximum stály zejména příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Z makrodat budou sledované například údaje z realitního trhu, kde se očekává pokračování růstu prodejů domů i cen bydlení. Páteční spotřebitelská důvěra by měla potvrdit solidní náladu Američanů, kondici ve firemním sektoru zmonitoruje předběžný údaj indexu nákupních manažerů v průmyslu. Dlouhodobějším indikátorem jsou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které by měly růst, ale pomaleji než minulý měsíc. Takto vidí americká makrodata analytici oslovení na 19. července agenturou Bloomberg:

Výhled na americká makrodata v týdnu od 22. července 2013

Asie

Vedle domácích dat mohou trhy v USA (zejména dolar) reagovat i na výsledek japonských parlamentních voleb, ovšem většina současné vládní koalice Šinzóa Abeho v obou komorách parlamentu by neměla znamenat nic jiného než potvrzení uvolněné monetární politiky a fiskální podpory ekonomiky. V pátek bude zveřejněná japonská inflace.

Pozorně sledovaná je i situace v Číně, která se rovněž snaží ekonomiku podpořit. V týdnu bude sledovaný především středeční předběžný index nákupních manažerů v průmyslu.

Čeho se nejvíce bojí manažeři fondů?
Čína trápí správce největších portfolií. Vyplývá to z průzkumu Bank of America Merrill Lynch mezi 238 šéfy fondů, které mají ve správě více než 640 miliard USD. Která další rizika světové ekonomiky manažeři aktuálně sledují s největšími obavami?
Small caps: Největší akciová bublina, nebo příležitost na zdeformovaném trhu?
Ceny akcií menších amerických společností (small caps) sledované indexem Russell 2000 se na začátku týdne dostaly na extrémně vysoké úrovně. Tak daleko od 200denního klouzavého průměru index nebyl od května 2011. I vůči indexu S&P 500, který má za sebou řadu růstových měsíců, se Russell 2000 pohybuje výrazně výše.
Abenomika: Japonská snaha o růst, nebo zápas o holý život?
Šinzó Abe, od prosince japonský premiér, který slibuje, že postaví po více než dvaceti letech japonskou ekonomiku na nohy. Uvolněná měnová a fiskální politika pod taktovkou jeho a guvernéra Bank of Japan Haruhika Kurody dostala název Abenomika. Analytici s napětím sledují předstihové ukazatele, zda skutečně dochází ke zlepšení a Japonsko nastupuje cestu z dlouhodobé stagnace.
Boom zemního plynu v Číně na spadnutí?
Zatímco v USA došlo v posledních letech k revoluci v oblasti alternativní těžby ropy a zemního plynu, Čína stále raději spaluje levnější uhlí. Tato komodita přitom podle výroční zprávy BP dosáhla v roce 2012 podílu 30 % na celkové světové výrobě energie, což je nejvíce od roku 1970. Plyn zatím v Číně nefrčí.

Evropa

22/7 - 26/7 Výsledková sezóna (Total, BASF, Provident Financial, SABMiller, AON, Anglo American, Telefónica, Credit Suisse, LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA, Air France KLM)

23/7 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

24/7 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů (Markit FLASH)

24/7 Itálie - maloobchodní tržby

25/7 Německo - index podnikatelské nálady Ifo (odhad: růst na 106,1 bodu ze 105,9 bodu)

26/7 Francie - index cen výrobců

26/7 Spojené království - HDP za 2Q2013

Za uplynulý týden evropské akciové trhy navzdory pátečnímu poklesu posílily (FTSE 100 +1,31 %, CAC 40 +1,82 %, DAX +1,45 %). "V minulých týdnech trhy zažily několik pozitivních dnů, takže je tu stále prostor pro sesbírání zisků," říká Espen Furnes ze Storebrand Asset Management. "Vnímáme jistou slabost mezi evropskými a asijskými technologickými akciemi způsobenou výsledky Microsoftu a Googlu."

Řecký parlament ve středu přijal zákon umožňující propouštění státních zaměstnanců. Protesty v ulicích trvaly tři dny, země si ale podle slov premiéra Samarase zkrátka nemůže dovolit nepostupovat podle plánu úspor, jehož splnění je podmínkou finanční pomoci.

Řecko nemá nárok na německé válečné reparace, tvrdí Merkelová

Irsko úspěšně prošlo další kontrolou plnění podmínek úvěrového programu, který má dohodnutý s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií. Země by podle plánu měla opustit záchranný program na konci letošního roku.

Bank of England je pod novým šéfem Markem Carneyem sjednocená - na červnovém zasedání všichni členové výboru hlasovali proti navýšení programu kvantitativního uvolňování.

Index důvěry, který zveřejňuje každý měsíc institut ZEW, v červnu ukázal, že se důvěra investorů a ekonomů v německou ekonomiku zhoršila. V novém týdnu bude i proto trhy velice zajímat jak podnikatelský index Ifo, tak předběžné výsledky červencového průzkumu mezi nákupními manažery, a to jak v průmyslu, tak v sektoru služeb. V červnu přitom právě údaje z Německa patřily k největším zklamáním v rámci celé Evropy (ta má ovšem oproti největší evropské ekonomice "výhodu" daleko nižší srovnávací základny). Předběžné údaje dorazí i z Francie a za celou eurozónu.

Jak vidí nový týden makléř Patrik Komárek (brokerjet ČS)?

Sledovaný bude jistě ve čtvrtek také vývoj britského HDP ve druhém čtvrtletí. Čeká se mezikvartální zrychlení tempa růstu na 0,6 %, meziročně na 1,4 %.

Oživení italské ekonomiky ohrožuje politická nestabilita
Snahu Itálie opustit nejdelší hospodářskou recesi v poválečné historii země by mohla podkopat politická nestabilita. Uvedl to v sobotu guvernér italské centrální banky Ignazio Visco. Dodal, že Itálie se nyní nachází v kritické fázi. Neúspěch snahy o nastartování hospodářského růstu by mohl narušit plány na snížení italského dluhu. Ten dosahuje 130 % HDP a je druhý největší v eurozóně po Řecku zmítaném krizí, napsala agentura Reuters.
Proč má opět smysl sledovat Evropu
Je to již téměř rok od Draghiho slibu, že pro záchranu eura udělá cokoli, s nímž dokázal dočasně přinést na rozbouřené evropské trhy klid. Situace v Evropě se od té doby zlepšila. Draghiho snahy pomohly omezit finanční rizika spojená s případným kolapsem evropského bankovního systému a rozpadu eurozóny. Russ Koesterich, hlavní investiční stratég iShares, ale zatím nedoporučuje z Evropy spouštět oči a zamýšlí se nad tím, jaké hrozby zde na světové investory číhají.
Evropa po krizi: Babylon i hybrid, předpovídají experti
Společná Evropa krizi přežije. Otázkou je, co se pod nálepkou EU na konci současného turbulentního období bude skrývat. Na tom se shodne většina ekonomů na starém kontinentu. Potvrdila mi to i nedávná anketa mezi těmi, kteří v Londýně patří mezi zdravé euro-pesimisty i opatrné euro-optimisty. Dva nejzajímavější pohledy na to, co nás čeká, mluví mimo jiné o masovém přílivu emigrantů a paralelních měnách.

Česká republika

23/7 Unipetrol - výsledky za 2Q2013

24/7 Telefónica C.R. - výsledky za 2Q2013

24/7 Podnikatelská a spotřebitelská důvěra

Pražská burza za celý týden ztratila 1,7 %, PX spadl na 884,06 bodu. Nejvýrazněji posílily akcie mediální společnosti CME, nejhůře si vedly akcie těžební firmy NWR.

"Prázdninová sezóna se rozjela na plný plyn, což znamená, že objemy obchodování pokračovaly v poklesu a uplynulý týden byl objemově mírně řečeno podprůměrný. V průběhu týdne pak byla sledována výsledková sezona, kde bankovní domy překvapily pozitivně svými zveřejněnými čísly. Naopak technologie byly pro trh zklamáním," popsal vývoj hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byla CME, která posílila o 5,6 % na 71,50 Kč. U společnosti se neobjevila žádná významná informace.

Naopak největší ztráty vykázaly akcie NWR, které oslabily o 13,56 % na 18,8 Kč. Společnost zveřejnila provozní data, kde nejsledovanější položkou byla prodejní cena koksovatelného uhlí na třetí kvartál. 92 eur na tunu je mírně nad odhady trhu. Zveřejněné objemy byly v rámci odhadu a naznačují, že by NWR mohla dodržet plán objemů těžby i prodeje pro letošní rok. Analytici z Erste NWR výrazně snížili investiční doporučení (více zde).

U Erste Group došlo ke snížení ratingu rumunské pobočky (BCR) od Moody's s ponechaným negativním výhledem. Objevily se také zprávy o možném vládním kroku v Maďarsku na retroaktivní úpravu úvěrů poskytovaných v cizí měně s potenciálním negativním dopadem do hospodaření 6 až 200 milionů eur. V týdnu byl také dokončen úpis nových akcií Erste, s nimž se 23. července má začít obchodovat. To může krátkodobě působit nepříznivě na kurz akcií Erste Group Bank.

V plusu se za celý týden udržely spíše menší emise. Na pokrizová maxima se po zprovoznění linky v Egyptě vyšplhaly akcie Pegasu Nonwovens (+4,60 %). 2 % přidala za týden Telefónica C.R., která již příští týden oznamuje výsledky hospodaření. V mínusu naopak týden zakončily vedle NWR také ČEZ (-4,18 %), Erste Group Bank (-3,05 %) nebo Komerční banka (-4,08 %).

Unipetrol v úterý oznámil, že kvůli technickým problémům odstavuje etylénovou jednotku, případně návazné provozy. Dobu opravy odhadl na 13 dní. Negativní efekt do výsledků (EBIT) za rok 2013 je odhadován na -50 milionů Kč. Již v úterý firma oznámí výseldky za druhý kvartál. "Jsme poněkud opatrnější vůči provozní úrovni, ale nedomníváme se, že by samotné výsledky měly být významným cenovým impulzem," říká Vaníček.

Ve středu zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí česká Telefónica. "Čekáme pokles provozního zisku OIBDA o 8,6 % na 4,49 miliardy Kč (konsenzus trhu 4,53 miliardy). Sledovat se bude hlavně vývoj v mobilní telefonii díky zavedení nových neomezených tarifů. Naše očekávání je konzervativnější a čekáme pokračující tlak v tomto segmentu. Když výsledky naplní naši projekci, pak bychom očekávali mírně nepříznivou reakci vzhledem k tomu, že jsme v odhadech pesimističtější než trh. Celkově však investoři budou čekat až na začátek aukce nových kmitočtů a na to, jací budou zájemci o nové kmitočty," vyhlíží výsledky Telefóniky Milan Vaníček.

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
Pohled analytiků z České spořitelny na nejlikvidnější tituly na pražské burze.
Půda jako investice: Podle expertů bude v Česku půda zdražovat o více než 10 % ročně
Cyklus večerů věnovaných investičním tématům pokračoval v úterý 23. července. V 17 hodin se sešli agrární analytik Petr Havel a realitní makléř Petr Vomastek , aby diskutovali o investicích do půdy a odpovídali na vaše otázky. Diskuzi jste mohli sledovat živě na Twitteru Investičního webu.
Do čeho investovat? Na vaše dotazy odpovídali makléři z brokerjetu ČS
Druhé pololetí začalo optimisticky jak na americkém, tak českém akciovém trhu. Rostly i ceny evropských akcií, naopak stále pod tlakem byly drahé kovy v čele se zlatem. Názory na konkrétní akcie, celé trhy i regiony, možnosti investování do certifikátů, komodit i měn - o to vše se s vámi podělili makléři z brokerjetu ČS.
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
18:31

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
18:15

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna