Hrozba, kterou si nechceme připustit: Dow na 5 000
|

Hrozba, kterou si nechceme připustit: Dow na 5 000

Opakuje současný trh akciovou rally z roku 1928, která vedla k Velké depresi v roce 1929? Šéf Fedu Ben Bernanke nafukuje historicky největší bublinu novými penězi. Tato "ozdravná kúra pro ekonomiku" má za následek býčí trh podobný tomu z roku 1928. Její vedlejší účinky mohou způsobit hlubokou depresi. Podle tržního medvěda Terryho Burnhama, bývalého profesora na Harvardu, hedgeového portfoliomanažera a autora "Mean Markets and Lizard Brains", navíc může index Dow poslat k hladině 5 000 bodů.

Krize Zadlužení Investiční a ekonomický výhled Americké akcie

Varovné signály všude kolem

Břemeno bilionů nových dluhů, které americké ministerstvo financí nakládá daňovým poplatníkům, nebo Bernankeho velký experiment s litím nekonečného množství peněz do ekonomiky pomáhají spekulaci a nafukování největší bubliny v historii.

Rozhodování většiny amerických investorů (95 milionů z Main Street a 1 milionu z Wall Street) určuje primitivní, iracionální část mozku orientovaná čistě na přežití. Jde o takzvaný R-komplex (plazí mozek), který se zastavil ve vývoji před několika stovkami milionů let. Tato součást mozku přehazuje na autopilota podle starých behaviorálních vzorců.

Jakmile převezme plazí mozek kormidlo, je po racionálním uvažování. Na trhu se to projevuje tak, že všichni bezhlavě nakupují akcie poté, co začnou růst. A ignorují varovné signály.

  • Úspory amerických domácností zůstávají na nule, naopak výdaje, které jsou na dluh, jsou enormní. Američané poslední dvě dekády téměř nespoří. Nemají žádné zajištění pro případ krize.

  • Fiskální a monetární politika problémy ještě zhoršují. Fed ekonomiku nespasí. Bernankeho levné peníze plynou do spekulativních investic bankovního sektoru, ne do reálného růstu. Pouze výdaji a fiskálními deficity se nelze dopracovat k prosperitě.

  • Akcie jsou v současnosti špatná investice. Drtivá většina individuálních investorů absolutně selhává v časování trhu. Přemýšlí krátkodobě. Nakupuje draze a prodává levně. Dnes tomu není jinak. Na vrcholu trhu lidé nakupují a "koledují" si o další tržní debakl.

Není nad to se na trh občas podívat také z druhé strany a poslechnout si hlasy zatvrzelých tržních medvědů, jako jsou Bill Gross, Jeremy Grantham, Gary Shilling, Nassim Nicholas Taleb, Nouriel Roubini, Jeffrey Gundlach a Marc Faber.

Zdroj: MarketWatch
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice