Co musíte ráno vědět (31. července)
|

Co musíte ráno vědět (31. července)

Jak se v úterý dařilo světovým akciovým trhům, jaké výsledky se čekají od mediální CME, o kolik přijdou střadatelé na Kypru a kolik drahých kamenů je u nás opravdu drahých? To všechno musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu obchodování vystoupaly na nová intradenní maxima

Americké akcie zahájily úterní obchodování v plusu. Indexy Dow a S&P 500 však od začátku oslabovaly a přibližně v polovině obchodní seance se již pohybovaly v červených číslech. Při záveřečném posilování se ale nakonec dostaly zpět k nule.

Nejvíce se dařilo technologickému indexu Nasdaq, který posílil o 0,48 %. Index Dow oslabil o 0,01 % a širší S&P uzavřel se ziskem 0,04 %.

Solidní data přišla z realitního trhu. Spotřebitelská důvěra naopak dopadla hůře, než se čekalo.

Po velmi dobrých výsledcích posílily akcie světově největšího výrobce pneumatik Goodyear o 8,92 %. Akcie sociální sítě Facebook uzavřely o 6,20 % výše na 37,63 USD, tedy pouze 0,37 USD pod svojí upisovací cenou. Za poslední čtyři dny posílily akcie Facebooku již o více než 40 %.

2. Evropské akcie v úterý udržely zisky, nejvíce se dařilo francouzským titulům

Německý index DAX v úterý posílil o 0,15 %, CAC 40 přidal díky výsledkům EDF a Alcatel-Lucent 0,45 % a britský FTSE 100 vzrostl o 0,16 %. Nejvíce se dařilo sektorům síťových služeb a automobilům, mezi nejhorší patřily banky a těžaři.

Evropské akcie v úterý posílily podporovány solidními hospodářskými výsledky firem

3. Pražská burza v úterý i díky silnému závěru posílila o 0,73 %

České akcie se jako celek celý den pohybovaly v mírném plusu a díky silnému závěru se index PX vyhoupl na 916,9 bodu. Tahounem indexu PX byly za největšího objemu akcie Komerční banky (+2,7%). Nejhůře si naopak vedly akcie NWR (-3,13 %), před středečními výsledky oslabovala i mediální CME (-0,81 %). Nadále se naopak daří akciím Pegasu Nonwovens (+0,53 %).

Hlavní událostí dne bylo zveřejnění hospodářských výsledků Erste Group Bank. Ta ve druhém kvartálu zaostala za odhady analytiků na úrovni výnosů i zisku, na což její akcie nejprve reagovaly poklesem až o procento. Postupně ale převládl i na tomto titulu optimismus (Nakonec +0,29 %), banka je dobře kapitálově vybavená, spekuluje se také o možné vyšší dividendě. V návaznosti na výsledky si banka vysloužila pozitivní hodnocení od analytiků z Bank of America. Podle nich je Erste jednou z nejatraktivnějších bank v Evropě, a proto jí potvrdili nákupní doporučení.

4. Očekávané události

Ve středu své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejní mediální skupina CETV.

CETV - očekávané výsledky za 2Q2013

"Mediální společnost měla těžké čtvrtletí především kvůli zvýšení cen za reklamu v České republice. Na druhou stranu se inzerenti jako Henkel či Procter & Gamble začali k CME vracet. To se ale projeví až v dalším kvartálu, čekají se tedy lepší výsledky až v druhé polovině roku," míní analytik Václav Kmínek z České spořitelny.

"Druhé čtvrtletí roku bylo podle nás nadále zasažené neochotou velkých inzerentů přistoupit na dvouciferné zvýšení cen stanic CME v České republice a na Slovensku. Očekáváme, že tržby meziročně klesly o 13 % na 182,7 milionu USD. Prudký meziroční propad o 68 % na 14,9 milionu USD očekáváme u zisku EBITDA, provozní zisk odhadujeme jen mírně nad nulou (0,3 milionu USD). Finanční výsledek podle nás ukáže ztrátu 26,8 milionu USD danou z největší části úrokovými náklady, čekáme tak ve 2Q2013 čistou ztrátu zhruba 25 milionů USD," pokračuje Pavel Ryska z J&T Banky. Důležitější než samotná čísla za uplynulý kvartál podle něj může být výhled managementu na celý rok.

V Evropě budou zveřejněny německé maloobchodní tržby a francouzská inflace. Eurozóna i Německo zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti. Ze Spojených států přijdou podrobnosti o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru (ADP), první odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí a index nákupních manažerů v oblasti Chicaga. Skončí také dvoudenní zasedání FOMC, od kterého se čeká potvrzení nízkých sazeb a opatrný výhled případného omezování QE. Pokračuje také výsledková sezóna. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

5. Bulharsko snižuje ceny elektřiny, letos již podruhé

Bulharsko od 1. srpna sníží ceny elektřiny pro koncové zákazníky v průměru o 5 %. Je to již druhé snížení cen pro domácnosti v letošním roce po masivních protestech na počátku roku. Společnost ČEZ, která je monopolním distributorem elektřiny v západní části země, uvedla, že snížení cen nebude mít na její bulharskou divizi výraznější dopad.

6. Ceny amerických domů rostly v květnu nejrychleji za 7 let

Ceny amerických domů v květnu meziročně vzrostly o 12,2 %, nejrychleji od března 2006. Ukázal to v úterý zveřejněný index S&P/Case-Shiller. Analytici byli ale ještě mírně optimističtější. Pozitivní trend potvrzuje pokračující oživení amerického realitního trhu.

7. Střadatelé v Bank of Cyprus přijdou o 47,5 % vkladů nad 100 tisíc EUR

Velcí střadatelé v kyperské bance Bank of Cyprus přijdou o 47,5 % svých vkladů nad 100 tisíc eur. Místo těchto peněz obdrží akcie banky. Oznámila to v úterý kyperská centrální banka. Zabavení části vkladů a využití těchto peněz na posílení kapitálu banky bylo podmínkou pro získání záchranného úvěru, na kterém se Kypr letos dohodl s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Konfiskace majetku budou pokračovat, Kyprem zábava nekončí

Kyperská lekce: Poučila se Evropa a zvládne další krizi lépe?

8. Švédská ekonomika ve druhém kvartálu nečekaně klesla

Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně oslabila. HDP se ve srovnání s předchozím kvartálem podle prvních odhadů snížil o 0,1 %. Analytici v průzkumu agentury Reuters počítali s růstem HDP o 0,1 %. Stále ale zastávají názor, že země je po zpomalení ekonomiky v důsledku finanční krize na cestě k oživení. Tempo růstu HDP meziročně zpomalilo na 0,6 % z meziročního růstového tempa 1,7 % v prvním čtvrtletí, čekalo se zrychlení o 1 %. Švédská ekonomika je závislá na vývozu a v druhé polovině roku 2014 začala cítit dopady problémů svých sousedů, kteří se potýkají s dopady dluhové krize. To přimělo švédskou centrální banku snížit úrokové sazby.

Torben Andersen: Hledáte bezpečný přístav? Veřejné finance jsou skutečně udržitelné jen ve Švédsku a v Dánsku

9. JPMorgan zaplatí 410 milionů USD jako urovnání sporu, v němž byla obviněna z manipulace trhu s elektřinou

Americká banka JPMorgan Chase & Co zaplatí 410 milionů dolarů, aby urovnala obvinění z manipulace s cenou elektřiny. Komise pro regulaci energetického trhu (FERC) tvrdí, že divize JPMorgan Ventures Energy v minulosti při aukcích elektřiny používala "manipulativní" metody, aby dosáhla vyšších prodejních cen. Dohoda o urovnání nebude mít podle banky dopad na budoucí zisky, protože si JPM pro tento případ již dříve vytvořila finanční rezervu.

Bonus (tentokrát z českých luhů a hájů)

Česká obchodní inspekce zkontrolovala autobazary a prodejce drahých kamenů. A nestačila se divit

"V posledních týdnech jsme provedli 11 kontrol a odebrali 12 vzorků šperků. V 11 případech bylo zjištěno, že deklarované kameny neodpovídají skutečným vlastnostem," uvedl ředitel ČOI Vladimír Velčovský. Kontrola autobazarů byla zaměřena na monitorování "přetočených tachometrů". "V 85 % případů byly přetočené tachometry, a to od 16 tisíc do 40 tisíc kilometrů," uvedl Velčovský.

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie