Co musíte vědět (1. srpna)
|

Co musíte vědět (1. srpna)

S čím své červencové zasedání uzavřeli centrální bankéři v USA, jak se vyvíjely ceny akcií na světových trzích, jaká čísla čekat ve čtvrtek od Komerční banky a jak se již v létě někdo chystá na Halloween? To všechno byste měli určitě vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posunuly svá historická maxima, optimismus ale v průběhu dne vyprchal

Americké akcie ve středu zahájily výše a index Dow v úvodu obchodování dokonce stanovil svůj nový historický rekord na 15 634,02 bodu. Své historické maximum v průběhu dne posunul také index S&P 500, a to na 1 698,38 bodu. Akcie však nakonec své zisky neudržely a po zveřejnění zápisu ze zasedání amerického měnového výboru FOMC zamířily do červených čísel. Dow oslabil o 0,14 % a širší S&P uzavřel s mírnou ztrátou 0,01 %. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,27 %.

Ekonomická aktivita v USA podle vyjádření měnového výboru Fedu (FOMC) v prvním pololetí mírně vzrostla. Ve střednědobém horizontu banka předpokládá růst inflace nad svůj 2% cíl. Akcie na zprávu nejprve zareagovaly skokovým posílením, krátce na to však zisky začaly odevzdávat a zamířily do červených čísel. Utahování měnové politiky však možná není až tak aktuální, když Fed v souvislosti s inflací hovoří o "střednědobém" horizontu.

Co dalšího (výsledky firem, makrodata) ovlivňovalo americké obchodování? Americké akcie byly ve středu nerozhodné. S&P 500 i Dow nakonec oslabily

2. Evropské akcie ve středu udržely mírné zisky

Britský index FTSE 100 posílil o 0,76 % na 6 621,06 bodu, německý DAX posílil jen mírně o 0,06 % na 8 275,97 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,15 % na 3 992,69 bodu. Nejvíce se dařilo potravinářskému a chemickému sektoru, v mínusu naopak uzavřely indexy výrobců automobilů nebo sektoru základních materiálů.

Evropské akcie ve středu udržely mírné zisky

3. Pražská burza za nepatrného objemu obchodování ve středu posílila o 0,27 %

Poraženým dne byly po zveřejnění výsledků za druhý kvartál akcie CME (-2,08 %). Výsledky CME jsme vám nabídli okamžitě po zveřejnění včetně komentáře analytika: CME ve druhém kvartálu na úrovni tržeb nenaplnila už tak nízká očekávání, celkově se propadla do ztráty

Ve spanilé jízdě pokračují akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které ve středu přidaly 2,79 % na 590 Kč. Stejně tak se relativně dařilo české Telefónice, která zdražila o 0,48 % na 291,9 Kč. V plusu skončily také Erste (+0,64 %) a Fortuna (+0,51 %). Nedařilo se naopak akciím ČEZ (-0,64 %). Komerční banka před čtvrtečními výsledky zůstala na nule.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek ráno oznámí výsledky svého hospodaření ve druhém kvartálu Komerční banka.

Komerční banka - očekávané výsledky za 2Q2013

Konsenzus trhu podle Bloombergu vidíte v grafu. A Milan Lávička, analytik z J&T Banky, veskrze souhlasí. "Očekáváme pokles čistého zisku meziročně o 26 % 3 040 milionů Kč kvůli klesajícím výnosům a vyšším rizikovým nákladům. Meziroční srovnání je ovlivněno jednorázovými položkami v 2Q2012 v souhrnném objemu +450 milionů Kč (zisk z prodeje podílu v ČMZRB a ztráta z prodeje řeckých a portugalských dluhopisů). Po očištění by byl pokles čistého zisku přibližně o 15 %. Měl by pokračovat pokles čisté úrokové marže, nicméně ne tak rychlým tempem jako v předchozích kvartálech. Opravné položky očekáváme na úrovni 620 milionů Kč. Podíl nesplácených úvěrů by měl víceméně stagnovat (+5,8 %) v souladu s vývojem kvality úvěrů na trhu. Pozornost investorů se zaměří především na vývoj úrokových marží, popřípadě na jakýkoli výhled zisku. I přes defenzivní charakter a absenci významnějších zpráv jsou akcie KB poměrně volatilní a často se pohybují i proti trhu v reakci na obchody velkých institucionálních investorů," netroufá si odhadovat reakci akcií Komerční banky Lávička.

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

Výsledková sezóna pokračuje také v USA, Evropě i Asii. Makrokalendáři dominují výsledky průzkumů mezi nákupními manažery ze zpracovatelského průmyslu z celého světa (indexy PMI) a tradiční čtvrteční počty žádostí o podporu v USA. Po Fedu ale zasednou bankéři z ECB, Bank of England a ČNB. Změny sazeb se nečekají. Více v našem kalendáři nebo zde: V hlavní roli centrální banky: Jak dopadnou zasedání Fedu, ECB a ČNB?

Euro a ECB vs. koruna a ČNB: Pátý Investiční večer stál za to

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Americká ekonomika ve druhém kvartálu vzrostla o 1,7 %, nová metodika výpočtu HDP zlepšuje statisticky ekonomický výhled i minulost

Americká ekonomika v druhém čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostla o 1,7 % podpořena solidním růstem spotřebitelských výdajů a nárůstem investic. Čekal se růst o 1 %. Údaje z prvního čtvrtletí byly ovšem revidovány z 1,8 % na 1,1 %. K optimismu ohledně vývoje ekonomiky přispěla zpráva organizace ADP, podle které soukromý sektor Spojených států v červenci přijímal nové zaměstnance nejrychlejším tempem od začátku roku. Americké firmy v červenci vytvořily 200 tisíc nových pracovních míst, čekalo se o 20 tisíc méně.

Americký HDP v 2Q2103: Ekonomika rostla podle předběžných údajů o 1,7 %

6. Nezaměstnanost v Evropě je stále rekordní, Německo problém nemá

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu stagnovala na 12,1 %, ekonomové očekávali 12,2 %. Zastavení růstu nezaměstnanosti dosvědčuje, že se eurozóna začíná vzpamatovávat z vleklé recese. Míra květnové nezaměstnanosti byla revidována z 12,2 % na 12,1 %. V celé Evropské unii se nezaměstnanost mírně snížila z květnových 11 % na 10,9 %. Míra nezaměstnanosti v Německu v červenci zůstala dle očekávání na 6,8 %, počet nezaměstnaných klesl o 7 tisíc. Míra inflace v eurozóně zůstala v červenci podle prvního rychlého odhadu na červnových 1,6 %.

7. Dluhová krize: Brazílie nepřeje Řecku, Kypr prý dělá pokroky

Jedenáct jihoamerických zemí odmítlo podpořit návrh MMF, aby věřitelé dále posílali Řecku peníze. Jako důvod uvedly riziko, že Atény nebudou schopny své závazky splatit. Sám fond ve středu s upozornil, že Řecko možná bude od evropských partnerů potřebovat rychlejší úlevu od dluhů, než se původně předpokládalo. Kypr je na rozdíl od Řecka na začátku cesty z krize. Zemi se prý daří plnit podmínky mezinárodního záchranného programu, ale vyhlídky jeho ekonomiky jsou v krátkodobém výhledu nejisté. Záchranný program pokračuje podle plánu, ukazatele důvěry se dostaly z dubnových minim, nezaměstnanost ale roste.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Světová modelka má slabost pro převleky

V roce 1997 se provdala za Rica Pipina, rozvedli se v roce 2002. Pak žila nějakou dobu s Anthonym Kiedisem z Red Hot Chili Peppers, první dítě povila s Flaviem Briatorem. Vychovávala ho ale až se svým druhým manželem Sealem, s nímž měla další tři děti. S ním už ale také nežije. To jí ale nebrání v tom, aby se uprostřed léta chystala na halloweenský večírek, který letos již počtrnácté pořádá. Ano, řeč je o topmodelce Heidi Klum.

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod