Co musíte vědět (1. srpna)
|

Co musíte vědět (1. srpna)

S čím své červencové zasedání uzavřeli centrální bankéři v USA, jak se vyvíjely ceny akcií na světových trzích, jaká čísla čekat ve čtvrtek od Komerční banky a jak se již v létě někdo chystá na Halloween? To všechno byste měli určitě vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu posunuly svá historická maxima, optimismus ale v průběhu dne vyprchal

Americké akcie ve středu zahájily výše a index Dow v úvodu obchodování dokonce stanovil svůj nový historický rekord na 15 634,02 bodu. Své historické maximum v průběhu dne posunul také index S&P 500, a to na 1 698,38 bodu. Akcie však nakonec své zisky neudržely a po zveřejnění zápisu ze zasedání amerického měnového výboru FOMC zamířily do červených čísel. Dow oslabil o 0,14 % a širší S&P uzavřel s mírnou ztrátou 0,01 %. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,27 %.

Ekonomická aktivita v USA podle vyjádření měnového výboru Fedu (FOMC) v prvním pololetí mírně vzrostla. Ve střednědobém horizontu banka předpokládá růst inflace nad svůj 2% cíl. Akcie na zprávu nejprve zareagovaly skokovým posílením, krátce na to však zisky začaly odevzdávat a zamířily do červených čísel. Utahování měnové politiky však možná není až tak aktuální, když Fed v souvislosti s inflací hovoří o "střednědobém" horizontu.

Co dalšího (výsledky firem, makrodata) ovlivňovalo americké obchodování? Americké akcie byly ve středu nerozhodné. S&P 500 i Dow nakonec oslabily

2. Evropské akcie ve středu udržely mírné zisky

Britský index FTSE 100 posílil o 0,76 % na 6 621,06 bodu, německý DAX posílil jen mírně o 0,06 % na 8 275,97 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,15 % na 3 992,69 bodu. Nejvíce se dařilo potravinářskému a chemickému sektoru, v mínusu naopak uzavřely indexy výrobců automobilů nebo sektoru základních materiálů.

Evropské akcie ve středu udržely mírné zisky

3. Pražská burza za nepatrného objemu obchodování ve středu posílila o 0,27 %

Poraženým dne byly po zveřejnění výsledků za druhý kvartál akcie CME (-2,08 %). Výsledky CME jsme vám nabídli okamžitě po zveřejnění včetně komentáře analytika: CME ve druhém kvartálu na úrovni tržeb nenaplnila už tak nízká očekávání, celkově se propadla do ztráty

Ve spanilé jízdě pokračují akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které ve středu přidaly 2,79 % na 590 Kč. Stejně tak se relativně dařilo české Telefónice, která zdražila o 0,48 % na 291,9 Kč. V plusu skončily také Erste (+0,64 %) a Fortuna (+0,51 %). Nedařilo se naopak akciím ČEZ (-0,64 %). Komerční banka před čtvrtečními výsledky zůstala na nule.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek ráno oznámí výsledky svého hospodaření ve druhém kvartálu Komerční banka.

Komerční banka - očekávané výsledky za 2Q2013

Konsenzus trhu podle Bloombergu vidíte v grafu. A Milan Lávička, analytik z J&T Banky, veskrze souhlasí. "Očekáváme pokles čistého zisku meziročně o 26 % 3 040 milionů Kč kvůli klesajícím výnosům a vyšším rizikovým nákladům. Meziroční srovnání je ovlivněno jednorázovými položkami v 2Q2012 v souhrnném objemu +450 milionů Kč (zisk z prodeje podílu v ČMZRB a ztráta z prodeje řeckých a portugalských dluhopisů). Po očištění by byl pokles čistého zisku přibližně o 15 %. Měl by pokračovat pokles čisté úrokové marže, nicméně ne tak rychlým tempem jako v předchozích kvartálech. Opravné položky očekáváme na úrovni 620 milionů Kč. Podíl nesplácených úvěrů by měl víceméně stagnovat (+5,8 %) v souladu s vývojem kvality úvěrů na trhu. Pozornost investorů se zaměří především na vývoj úrokových marží, popřípadě na jakýkoli výhled zisku. I přes defenzivní charakter a absenci významnějších zpráv jsou akcie KB poměrně volatilní a často se pohybují i proti trhu v reakci na obchody velkých institucionálních investorů," netroufá si odhadovat reakci akcií Komerční banky Lávička.

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

Výsledková sezóna pokračuje také v USA, Evropě i Asii. Makrokalendáři dominují výsledky průzkumů mezi nákupními manažery ze zpracovatelského průmyslu z celého světa (indexy PMI) a tradiční čtvrteční počty žádostí o podporu v USA. Po Fedu ale zasednou bankéři z ECB, Bank of England a ČNB. Změny sazeb se nečekají. Více v našem kalendáři nebo zde: V hlavní roli centrální banky: Jak dopadnou zasedání Fedu, ECB a ČNB?

Euro a ECB vs. koruna a ČNB: Pátý Investiční večer stál za to

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Americká ekonomika ve druhém kvartálu vzrostla o 1,7 %, nová metodika výpočtu HDP zlepšuje statisticky ekonomický výhled i minulost

Americká ekonomika v druhém čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostla o 1,7 % podpořena solidním růstem spotřebitelských výdajů a nárůstem investic. Čekal se růst o 1 %. Údaje z prvního čtvrtletí byly ovšem revidovány z 1,8 % na 1,1 %. K optimismu ohledně vývoje ekonomiky přispěla zpráva organizace ADP, podle které soukromý sektor Spojených států v červenci přijímal nové zaměstnance nejrychlejším tempem od začátku roku. Americké firmy v červenci vytvořily 200 tisíc nových pracovních míst, čekalo se o 20 tisíc méně.

Americký HDP v 2Q2103: Ekonomika rostla podle předběžných údajů o 1,7 %

6. Nezaměstnanost v Evropě je stále rekordní, Německo problém nemá

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu stagnovala na 12,1 %, ekonomové očekávali 12,2 %. Zastavení růstu nezaměstnanosti dosvědčuje, že se eurozóna začíná vzpamatovávat z vleklé recese. Míra květnové nezaměstnanosti byla revidována z 12,2 % na 12,1 %. V celé Evropské unii se nezaměstnanost mírně snížila z květnových 11 % na 10,9 %. Míra nezaměstnanosti v Německu v červenci zůstala dle očekávání na 6,8 %, počet nezaměstnaných klesl o 7 tisíc. Míra inflace v eurozóně zůstala v červenci podle prvního rychlého odhadu na červnových 1,6 %.

7. Dluhová krize: Brazílie nepřeje Řecku, Kypr prý dělá pokroky

Jedenáct jihoamerických zemí odmítlo podpořit návrh MMF, aby věřitelé dále posílali Řecku peníze. Jako důvod uvedly riziko, že Atény nebudou schopny své závazky splatit. Sám fond ve středu s upozornil, že Řecko možná bude od evropských partnerů potřebovat rychlejší úlevu od dluhů, než se původně předpokládalo. Kypr je na rozdíl od Řecka na začátku cesty z krize. Zemi se prý daří plnit podmínky mezinárodního záchranného programu, ale vyhlídky jeho ekonomiky jsou v krátkodobém výhledu nejisté. Záchranný program pokračuje podle plánu, ukazatele důvěry se dostaly z dubnových minim, nezaměstnanost ale roste.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Světová modelka má slabost pro převleky

V roce 1997 se provdala za Rica Pipina, rozvedli se v roce 2002. Pak žila nějakou dobu s Anthonym Kiedisem z Red Hot Chili Peppers, první dítě povila s Flaviem Briatorem. Vychovávala ho ale až se svým druhým manželem Sealem, s nímž měla další tři děti. S ním už ale také nežije. To jí ale nebrání v tom, aby se uprostřed léta chystala na halloweenský večírek, který letos již počtrnácté pořádá. Ano, řeč je o topmodelce Heidi Klum.

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
včera v 15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
včera v 14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
včera v 14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie