Co musíte ráno vědět (2. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (2. srpna)

Jaký názor mají na světovou ekonomiku průmyslový manažeři, jak vysoko posunuly americké indexy svá historická maxima a kolik stojí dům pro jednoho z nejsledovanějších psů na světě? To všechno by vás mělo zajímat.

Musíte vědět

1. Index S&P 500 hned v úvodu obchodování poprvé v historii pokořil hladinu 1 700 bodů

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování na nových rekordech a ty v průběhu dne stále posunovaly. Dow nakonec posílil o 0,83 %, širší S&P 500 uzavřel se ziskem 1,25 % a technologický Nasdaq přidal 1,36 %. Index S&P 500 poprvé v historii vystoupal nad 1 700 bodů a svůj historický intradenní rekord prozatím stanovil na 1 707,42 bodu.

Data z americké ekonomiky byla ve čtvrtek výborná - žádostí o podporu bylo méně, než se čekalo, a oba indexy průmyslové aktivy (Markit i ISM) vzrostly výrazně nad odhady. K tomu víra, že Fed nezačne utlumovat QE příliš brzy, a alespoň smíšené údaje od firem v rámci výsledkové sezóny. Apple vrátil do pozice největší veřejně obchodované firmy na světě podle tržní kapitalizace.

Americké akcie ve čtvrtek znovu posunuly svá historická maxima. S&P 500 poprvé uzavřel nad hranicí 1 700 bodů

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zdražily

Evropské akciové trhy se na úvod srpna vyšplhaly na devítitýdenní maxima. Německý index DAX posílil o 1,63, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,25 % a britský FTSE 100 přidal 0,92 %. Dařilo se bankovním titulům, které reagovaly na lepší než očekávané hospodářské výsledky Société Générale a Lloyds. Dobře na tom byli i producenti základních materiálů. Tituly z tohoto odvětví rostly v návaznosti na růst oficiálního čínského indexu nákupních manažerů v průmyslu, podporou jim ale mohla být i dobrá data o průmyslové aktivitě v Německu.

3. Pražská burza díky rally na akciích KB mohutně posílila

Index PX zahájil srpen růstem o 1,74 %. Dařilo se většině titulů, v mínusu skončily spíše defenzivní akcie. Nad 4 000 Kč se během čtvrtka po delší době vyhouply akcie Komerční banky (+5,42 %). Firma zveřejnila hospodářské výsledky, které překonaly odhady analytiků. Nabídli jsme vám je včetně komentáře analytika: Výsledky Komerční banky v 2Q2013: Úrokové výnosy i čistý zisk nad odhady, meziročně jsou ale čísla horší

Dařilo se také druhému bankovnímu titulu, Erste Group Bank přidala 3,14 %. V mírném plusu zakončily obchodování také akcie ČEZ, Fortuny nebo NWR. Pegas Nonwovens naopak odepsala 1,36 %, Telefónica C.R. ztratila 0,48 % a poraženým dne se pak při minimálním objemu obchodů staly akcie Tatry Mountain Resorts se ztrátou 3,15 %.

ČS: Srpnová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Hlavní páteční událostí bude v půl třetí zveřejnění červencových statistik z amerického trhu práce. Čeká se 175 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a 187 tisíc v soukromém sektoru, celková míra nezaměstnanosti by měla klesnout o desetinu na 7,5 %. Zveřejněny budou také průmyslové zakázky a osobní výdaje a příjmy. Výsledková sezóna pokračuje například čísly Chevronu, Lufthansy nebo Toyoty.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. ČNB ponechala základní sazbu na 0,05 %, intervence proti kouně neprošly

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby podle očekávání beze změny na rekordně nízké úrovni. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 0,05 %. Pro letošní rok zhoršila výhled růstu českého HDP, pro další roky je ale optimističtější. Poprvé se hlasovalo o dlouho přetřásaných intervencích proti koruně, zatím ale neprošly. Český průmysl navíc podle aktuálního indexu aktivity nabírá na obrátkách. Kompletní prognózu ČNB a detaily ze zasedání rady najdete zde: ČNB ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 % a zhoršila ekonomickou prognózu. Devizové intervence zatím nebudou

Euro a ECB vs. koruna a ČNB: Pátý Investiční večer stál za to

6. ECB je připravena dále podporovat evropskou ekonomiku

Evropská centrální banka oznámila, že základní úrokovou sazbu ponechá v nezměněné výši na 0,50 %. Depozitní sazba zůstala na nule. ECB předpokládá, že aktuální údaje z evropské ekonomiky slibují oživení na konci letošního roku a v roce 2014. Rizika pro ekonomický růst jsou spíše malá, očekávání inflace banka považuje za "vyrovnaná". "Naše měnová politika bude podporovat ekonomiku eurozóny tak dlouho, jak bude zapotřebí," ujistil Draghi trhy, že se ECB nechystá ke změně kurzu. Evropská ekonomika sice vykazuje známky oživení, banka ale pozoruje situaci v dlouhodobějším horizontu. Politiky v Evropě Draghi vyzval k pokračování fiskální konsolidace a intenzivnějším strukturálním reformám.

7. Prodeje automobilek v USA v červenci rostly méně, než se čekalo

Prodeje automobilky Toyota v červenci v USA vzrostly o 16,5 %, GM hlásí nárůst o 16 % (odhad 20 %), Chrysler o 11 % (odhad +16 %), Ford +11% (odhad +17 %), Nissan +10,9 % (odhad +13 %). Pokles prodejů o 3 % naopak hlásí Volkswagen. Analytici z vlivných výzkumných společností J.D. Power & Associates a LMC Automotive v červenci zvýšili společný odhad letošního prodeje automobilů ve Spojených státech na 15,6 milionu vozů z dříve očekávaných 15,4 milionu. Podle analytika z LMC Jeffa Schustera navíc není vyloučeno, že se prodej vyšplhá až na 16 milionů vozů, nejvíce od roku 2007. Loni se v USA prodalo asi 14,5 milionu aut.

Prodeje automobilek v červenci v USA rostly

8. Gazprom v červenci pumpoval plyn do Evropy nejvyšším tempem za pět let

Ruský plynárenský gigant Gazprom v červenci meziročně zvýšil vývoz do Evropy téměř o třetinu na 470 milionů metrů krychlových denně, ačkoli se evropští odběratelé snaží snížit svou závislost na jeho dodávkách. Jde o pětileté maximum. Firma letos hodlá zvýšit dodávky plynu do Evropy na 152 miliard krychlových metrů z loňských 139 miliard. Firma je hlavním dodavatelem plynu pro řadu zemí ve střední a východní Evropě, včetně České republiky, Polska a Maďarska.

9. Italský soud potvrdil trest pro Berlusconiho v kauze daňových úniků

Kauza se týká Berlusconiho působení ve firmě Mediaset. Politik byl odsouzen ke čtyřletému vězení, tři roky ale smazává sedm let stará amnestie. Soud Berlusconiho odsoudil loni v říjnu. V procesu šlo o daňové úniky při nákupu vysílacích práv pro Mediaset v 90. letech, na nichž se Berlusconiho lidé měli obohatit o stovky milionů eur účetními machinacemi. Další peníze měli vydělávat na dalším prodeji práv. Soud loni v říjnu nařídil odsouzeným nahradit státu škody způsobené daňovými úniky a jejich výši prozatím stanovil na 10 milionů eur.

Trhem se zemním plynem budou hýbat emoce i nová naleziště. Cena by měla klesat, říká evropský insider

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Když čivava bydlí za 6 milionů

Možná nejslavnější dědička světa Paris Hilton (holky Ecclestonovy se neurazí) kromě vlastní kariéry na mnoha frontách investuje i do svých pets. Její čivava Tinkerbell má boudu, ve které by neváhal bydlet leckterý český drobný investor - v kopii Parisiny vily je drahý nábytek, křišťálový lustr, sedací souprava z pravé kůže a spousta krásných psích "hadříků". Domeček prý vyšel na více než 300 tisíc USD.

Hilton
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika