Co musíte ráno vědět (2. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (2. srpna)

Jaký názor mají na světovou ekonomiku průmyslový manažeři, jak vysoko posunuly americké indexy svá historická maxima a kolik stojí dům pro jednoho z nejsledovanějších psů na světě? To všechno by vás mělo zajímat.

Musíte vědět

1. Index S&P 500 hned v úvodu obchodování poprvé v historii pokořil hladinu 1 700 bodů

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování na nových rekordech a ty v průběhu dne stále posunovaly. Dow nakonec posílil o 0,83 %, širší S&P 500 uzavřel se ziskem 1,25 % a technologický Nasdaq přidal 1,36 %. Index S&P 500 poprvé v historii vystoupal nad 1 700 bodů a svůj historický intradenní rekord prozatím stanovil na 1 707,42 bodu.

Data z americké ekonomiky byla ve čtvrtek výborná - žádostí o podporu bylo méně, než se čekalo, a oba indexy průmyslové aktivy (Markit i ISM) vzrostly výrazně nad odhady. K tomu víra, že Fed nezačne utlumovat QE příliš brzy, a alespoň smíšené údaje od firem v rámci výsledkové sezóny. Apple vrátil do pozice největší veřejně obchodované firmy na světě podle tržní kapitalizace.

Americké akcie ve čtvrtek znovu posunuly svá historická maxima. S&P 500 poprvé uzavřel nad hranicí 1 700 bodů

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zdražily

Evropské akciové trhy se na úvod srpna vyšplhaly na devítitýdenní maxima. Německý index DAX posílil o 1,63, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,25 % a britský FTSE 100 přidal 0,92 %. Dařilo se bankovním titulům, které reagovaly na lepší než očekávané hospodářské výsledky Société Générale a Lloyds. Dobře na tom byli i producenti základních materiálů. Tituly z tohoto odvětví rostly v návaznosti na růst oficiálního čínského indexu nákupních manažerů v průmyslu, podporou jim ale mohla být i dobrá data o průmyslové aktivitě v Německu.

3. Pražská burza díky rally na akciích KB mohutně posílila

Index PX zahájil srpen růstem o 1,74 %. Dařilo se většině titulů, v mínusu skončily spíše defenzivní akcie. Nad 4 000 Kč se během čtvrtka po delší době vyhouply akcie Komerční banky (+5,42 %). Firma zveřejnila hospodářské výsledky, které překonaly odhady analytiků. Nabídli jsme vám je včetně komentáře analytika: Výsledky Komerční banky v 2Q2013: Úrokové výnosy i čistý zisk nad odhady, meziročně jsou ale čísla horší

Dařilo se také druhému bankovnímu titulu, Erste Group Bank přidala 3,14 %. V mírném plusu zakončily obchodování také akcie ČEZ, Fortuny nebo NWR. Pegas Nonwovens naopak odepsala 1,36 %, Telefónica C.R. ztratila 0,48 % a poraženým dne se pak při minimálním objemu obchodů staly akcie Tatry Mountain Resorts se ztrátou 3,15 %.

ČS: Srpnová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Hlavní páteční událostí bude v půl třetí zveřejnění červencových statistik z amerického trhu práce. Čeká se 175 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a 187 tisíc v soukromém sektoru, celková míra nezaměstnanosti by měla klesnout o desetinu na 7,5 %. Zveřejněny budou také průmyslové zakázky a osobní výdaje a příjmy. Výsledková sezóna pokračuje například čísly Chevronu, Lufthansy nebo Toyoty.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. ČNB ponechala základní sazbu na 0,05 %, intervence proti kouně neprošly

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby podle očekávání beze změny na rekordně nízké úrovni. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 0,05 %. Pro letošní rok zhoršila výhled růstu českého HDP, pro další roky je ale optimističtější. Poprvé se hlasovalo o dlouho přetřásaných intervencích proti koruně, zatím ale neprošly. Český průmysl navíc podle aktuálního indexu aktivity nabírá na obrátkách. Kompletní prognózu ČNB a detaily ze zasedání rady najdete zde: ČNB ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 % a zhoršila ekonomickou prognózu. Devizové intervence zatím nebudou

Euro a ECB vs. koruna a ČNB: Pátý Investiční večer stál za to

6. ECB je připravena dále podporovat evropskou ekonomiku

Evropská centrální banka oznámila, že základní úrokovou sazbu ponechá v nezměněné výši na 0,50 %. Depozitní sazba zůstala na nule. ECB předpokládá, že aktuální údaje z evropské ekonomiky slibují oživení na konci letošního roku a v roce 2014. Rizika pro ekonomický růst jsou spíše malá, očekávání inflace banka považuje za "vyrovnaná". "Naše měnová politika bude podporovat ekonomiku eurozóny tak dlouho, jak bude zapotřebí," ujistil Draghi trhy, že se ECB nechystá ke změně kurzu. Evropská ekonomika sice vykazuje známky oživení, banka ale pozoruje situaci v dlouhodobějším horizontu. Politiky v Evropě Draghi vyzval k pokračování fiskální konsolidace a intenzivnějším strukturálním reformám.

7. Prodeje automobilek v USA v červenci rostly méně, než se čekalo

Prodeje automobilky Toyota v červenci v USA vzrostly o 16,5 %, GM hlásí nárůst o 16 % (odhad 20 %), Chrysler o 11 % (odhad +16 %), Ford +11% (odhad +17 %), Nissan +10,9 % (odhad +13 %). Pokles prodejů o 3 % naopak hlásí Volkswagen. Analytici z vlivných výzkumných společností J.D. Power & Associates a LMC Automotive v červenci zvýšili společný odhad letošního prodeje automobilů ve Spojených státech na 15,6 milionu vozů z dříve očekávaných 15,4 milionu. Podle analytika z LMC Jeffa Schustera navíc není vyloučeno, že se prodej vyšplhá až na 16 milionů vozů, nejvíce od roku 2007. Loni se v USA prodalo asi 14,5 milionu aut.

Prodeje automobilek v červenci v USA rostly

8. Gazprom v červenci pumpoval plyn do Evropy nejvyšším tempem za pět let

Ruský plynárenský gigant Gazprom v červenci meziročně zvýšil vývoz do Evropy téměř o třetinu na 470 milionů metrů krychlových denně, ačkoli se evropští odběratelé snaží snížit svou závislost na jeho dodávkách. Jde o pětileté maximum. Firma letos hodlá zvýšit dodávky plynu do Evropy na 152 miliard krychlových metrů z loňských 139 miliard. Firma je hlavním dodavatelem plynu pro řadu zemí ve střední a východní Evropě, včetně České republiky, Polska a Maďarska.

9. Italský soud potvrdil trest pro Berlusconiho v kauze daňových úniků

Kauza se týká Berlusconiho působení ve firmě Mediaset. Politik byl odsouzen ke čtyřletému vězení, tři roky ale smazává sedm let stará amnestie. Soud Berlusconiho odsoudil loni v říjnu. V procesu šlo o daňové úniky při nákupu vysílacích práv pro Mediaset v 90. letech, na nichž se Berlusconiho lidé měli obohatit o stovky milionů eur účetními machinacemi. Další peníze měli vydělávat na dalším prodeji práv. Soud loni v říjnu nařídil odsouzeným nahradit státu škody způsobené daňovými úniky a jejich výši prozatím stanovil na 10 milionů eur.

Trhem se zemním plynem budou hýbat emoce i nová naleziště. Cena by měla klesat, říká evropský insider

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Když čivava bydlí za 6 milionů

Možná nejslavnější dědička světa Paris Hilton (holky Ecclestonovy se neurazí) kromě vlastní kariéry na mnoha frontách investuje i do svých pets. Její čivava Tinkerbell má boudu, ve které by neváhal bydlet leckterý český drobný investor - v kopii Parisiny vily je drahý nábytek, křišťálový lustr, sedací souprava z pravé kůže a spousta krásných psích "hadříků". Domeček prý vyšel na více než 300 tisíc USD.

Hilton
Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR