Světová ekonomika očima manažerů: Evropský byznys expanduje poprvé za osmnáct měsíců
|

Světová ekonomika očima manažerů: Evropský byznys expanduje poprvé za osmnáct měsíců

Pondělí se nese ve znamení sektoru služeb poté, co minulý čtvrtek patřil na světových trzích indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Čísla povzbuzují optimismus investorů, zdá se, že se eurozóna konečně dostává z dlouhé recese.

Indexy nákupních manažerů Světová ekonomika

Sektor služeb

Eurozóna

Kompozitní PMI se poprvé od ledna 2012 vyhoupl přes padesátibodovou hranici na téměř dvouleté maximum 50,5 bodu (ve službách: 49,8 bodu). Německý sektor služeb v červenci rozšířil expanzi, index se vyšplhal na pětiměsíční maximum 52,1 bodu, Itálie si připsala více než dvouleté maximum a ocitla se jen 0,3 bodu pod padesáti body, Francie zaznamenala nejmírnější propad sektoru za 17 měsíců na 49,1 bodu a španělský sektor služeb se také přiblížil stabilitě na 48,6 bodu, což představuje 25měsíční maximum.

"Kompozitní PMI na 50,5 bodu potvrzuje návrat ekonomiky eurozóny k růstu a naznačuje, že by se konečně mohla prokousávat ven z dlouhé recese," okomentoval výsledky Rob Dobson, ekonom z Markit. "Eurozóna už si sice zažila pár falešných vlaštovek, ale tentokrát zlepšující se důvěra a další výhledové indikátory přinejmenším utvrzují v optimismu," dodává.

Eurozóna - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Spojené království

Sektor služeb ve Spojeném království v červenci nečekaně expandoval a index nákupních manažerů přeskočil 60 bodů. Aktivita sektoru se zrychlila nejvíce od července 2006 díky přílivu nových firem do odvětví a zlepšujícím se podmínkám podnikání. Nad padesátibodovou hranicí se tak Spojené království drží už sedm měsíců v řadě.

Spojené království - Index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Německo

Německý sektor služeb v červenci zrychlil expanzi - index nákupních manažerů dosáhl 51,3 bodu z červnových 50,3 bodu. Kompozitní PMI vyskočil dokonce na 52,1 bodu z červnových 50,4 bodu. "Německá ekonomika vstoupila do třetího kvartálu správnou nohou tažená jak zpracovatelským sektorem, tak odvětvím služeb," říká Tim Moore, ekonom z Markit. "Ačkoliv celkový profil růstu stále zaostává za výsledky v letech 2010 a 2011, silný nárůst objemu nových objednávek naznačuje, že by se Německo mohlo odrazit ve druhé polovině roku," dodává.

Německo - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Francie

Index nákupních manažerů ve službách se v červenci ve Francii vyšplhal na 11měsíční maximum, kompozitní PMI dokonce na 17měsíční maximum. Zmírnil se propad jak přílivu nové pracovní síly do sektoru, tak celkové aktivity sektoru. Zároveň firmy propouštěly nejméně od července 2012.

Francie - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Itálie

Italský sektor služeb zahájil druhou polovinu roku úspěšně, výrazně se zpomalil propad aktivity sektoru i propouštění zaměstnanců. Index nákupních manažerů vzrostl na 48,7 bodu z červnových 45,8 bodu, což představuje 26měsíční maximum.

Itálie - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Španělsko

Propad španělského sektoru služeb se v červenci zpomalil nejvíce za poslední dva roky a zmírnil se tak už třetí měsíc v řadě. Aktivita sektoru a nové objednávky klesaly pomaleji a ceny vstupů klesly poprvé za poslední tři měsíce. Index nákupních manažerů vyskočil na 48,5 bodu z červnových 47,8 bodu.

Španělsko - Index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Eurozóna

Index byl díky solidním datům z Německa oproti prvnímu odhadu revidován na 50,3 bodu z 50,1 bodu. Potvrdil se tak první "kladný výsledek" (nad 50 bodů) za poslední dva roky. Index produkce klíčovou padesátibodovou hranici oproti červnu pohodlně překonal a stoupl na 52,3 bodu. K růstu se po červnovém poklesu vrátil i dílčí index nových vývozních zakázek. "Zpracovatelská výroba v červenci opět rostla v Německu, Itálii, Nizozemsku a v Irsku, vítaný návrat k růstu byl ve Francii a v Rakousku," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Rob Dobson.

Objevily se také náznaky, že pokles aktivity se v eurozóně zmírňuje i v zemích, jako jsou Řecko nebo Španělsko, které patří mezi nejvíce zasažené dluhovou krizí. Index zaměstnanosti ale klíčových 50 bodů nepřekonal. Výrazně se však této hranici přiblížil, když stoupl ze 47,8 bodu na více než 49 bodů.

Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Čína

V Číně byly tradičně zveřejněny dva indexy - od HSBC/Markit a oficiální vládní. Vládní index v červenci vzrostl z 50,1 bodu na 50,3 bodu a udržel se těsně nad 50bodovou hranicí, která odděluje očekávání růstu a poklesu.

Údaje od HSBC/Markit tak veselé nebyly. Podle nich se očekávání v čínském průmyslu dále zhoršují, bodově vyjádřeno z 48,2 na 47,7. Pro pobavení se dnes čtenáři Investičního webu mohou naučit, jak se čínsky píše slovo "zdroj".

Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně v červenci podle Markit/HSBC PMI kvůli poklesu nových zakázek klesala třetí měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň za necelý rok. "Ochlazující se zpracovatelský průmysl v souvislosti se slabou poptávkou z domácích i zahraničních trhů nadále vytváří tlak na zaměstnanost," sdělil hlavní ekonom HSBC pro oblast Číny Chung-pin Čchü. Index HSBC se oproti vládnímu PMI více zaměřuje na malé a střední podniky v soukromém sektoru.

USA

Ve Spojených státech jsou zveřejňovány také dva indexy. Ten od společnosti Markit v červenci signalizoval nejsilnější expanzi průmyslu za poslední čtyři měsíce, když vzrostl na 53,7 bodu z červnových 51,9 bodu. Předběžný údaj počítal jen s 53,2 bodu.

USA - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Index ISM dopadl v červenci ještě lépe. Narostl na červencových 55,4 bodu z červnových 50,9 bodu, čekalo se jen 53,1 bodu.

USA - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ISM (červenec 2013)

Česká republika

Údaje PMI od HSBC svědčí o tom, že se obchodní podmínky v českém výrobním sektoru se na začátku druhého pololetí dále zlepšují. V červenci vzrostly nové zakázky, nové exportní zakázky, výroba i zaměstnanost, poptávka tedy očividně nabírá na síle. Inflační tlaky zůstaly slabé – jak ceny vstupů, tak ceny výstupů během sledovaného měsíce klesaly. Index PMI roste již čtyři měsíce za sebou, tentokrát z 51 bodů v červnu na 52 bodů v červenci. To svědčí o nejlepším celkovém zlepšení provozních podmínek od března 2012, jde o druhý nejlepší výsledek od září 2011. Index byl rovněž jen lehce pod dlouhodobým průměrem průzkumu 52,3 bodu.

K posílení hlavního indexu přispěly v červenci čtyři z jeho pěti složek – nové zakázky, výroba, zaměstnanost a dodací lhůty dodavatelů. Největším přínosem z uvedených složek byly nové zakázky, po nichž následovala výroba. Zásoby hlavní index nadále oslabovaly, ovšem nejmenší měrou od prosince 2011.

Česká republika - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Německo

Údaje za červenec byly oproti předběžnému odhadu revidovány výše, a sice z 50,3 bodu na 50,7 bodu. je nejvýše za 18 měsíců.

Německo - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Francie

Červencový průmyslový PMI byl oproti předběžnému údaji revidován na 49,7 bodu z 49,8 bodu.

Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Spojené království

V červenci pokračoval růst očekávání v britském průmyslovém sektoru. Index nákupních manažerů vystoupal na 28měsíční maximum 54,6 bodu, v červnu index také naznačoval růst, ale jen na úrovni 52,9 bodu.

Spojené království - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Itálie

V červenci index vzrostl na 50,4 bodu z červnových 49,1 bodu.

Itálie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Španělsko

Po 50bodovém výsledku v červnu průmyslový PMI mírně klesl na 49,8 bodu, nicméně i tento výsledek potvrzuje, že očekávání spojená se španělskou ekonomikou se postupně zlepšují. Ukázala to poslední solidní makrodata.

Španělsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Řecko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se vyšplhal v červenci na 43 měsíční maximum 47 bodů, v červnu dosáhl pouze 45,4 bodu.

Indie

Jako přes kopírák sebrané čínské vládní údaje - pokles z 50,3 na 50,1 bodu. Výroba v červenci potřetí v řadě klesla, přibylo ale objednávek pro exportéry.

Indie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Brazílie

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci klesl na 48,5 bodu z červnových 50,4 bodu.

Rusko

Pokles na 49,2 bodu z červnových 51,7 bodu je velice znatelný. Za poklesem je podle Markit především stagnace nových objednávek, které minulý měsíc svým růstem pomohly k celkovému pozitivnímu výhledu.

Rusko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Polsko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci vzrostl na 51,1 bodu z červnových 49,3 bodu. Čekal se růst jen na 50,1 bodu.

Polsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Japonsko

Údaje vyšly již ve středu. Očekávání se snížilo z 52,3 bodu na 50,7 bodu, Abenomika ale stále manažery vede k mírnému optimismu.

Austrálie

Data z 10. července ukazují, jak je v ekonomice založené na vývozu komodit vysoká volatilita v očekávání. V červenci index klesl na 42 bodů z červnových 49,6 bodu.

Austrálie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Irsko

Jeden z "hrdinů" evropské dluhové krize v červenci na úrovni průmyslu expandoval, index vzrostl na 51 bodů z červnových 50,3 bodu. Po vládních údajích z Číny zatím druhý zveřejněný růst vůbec.

Nizozemsko

Zlepšení a růst do pásma očekávání expanze průmyslu - 50,8 bodu po červnových 48,8 bodu.

Kanada

Index v červenci klesl na 52 bodů z červnových 52,4 bodu. Jde o minimum za uplynulé tři měsíce.

Jižní Korea

Ani technologicky zaměřené malé ekonomice v sousedství Číny a Japonska se příliš nedaří. Očekávání v průmyslu klesla na 47,2 bodu z červnových 49,4 bodu.

Turecko

Země má za sebou velké politické otřesy, důvěra investorů se snížila. Podobně na tom jsou i očekávání manažerů v průmyslu, v červenci index oslabil na 49,8 z červnových 51,2 bodu.

Tchaj-wan

V červenci pokles ze 49,5 bodu na 48,6 bodu.

Vietnam

Černý kůň pro řadu investorů, kteří dlouhodobě věří v renesanci emerging markets, případně frontier markets. V červenci index sice vzrostl z 46,4 na 48,5 bodu, ale stále je pod hranicí očekávání průmyslové expanze.

Indonésie

Další ekonomika, jejíž význam i ve světovém měřítku roste. Očekávání jsou stále optimistická (v červenci 50,7 bodu), ale horší než v červnu (51 bodů).

08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika