Světová ekonomika očima manažerů: Evropský byznys expanduje poprvé za osmnáct měsíců
|

Světová ekonomika očima manažerů: Evropský byznys expanduje poprvé za osmnáct měsíců

Pondělí se nese ve znamení sektoru služeb poté, co minulý čtvrtek patřil na světových trzích indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Čísla povzbuzují optimismus investorů, zdá se, že se eurozóna konečně dostává z dlouhé recese.

Indexy nákupních manažerů Světová ekonomika

Sektor služeb

Eurozóna

Kompozitní PMI se poprvé od ledna 2012 vyhoupl přes padesátibodovou hranici na téměř dvouleté maximum 50,5 bodu (ve službách: 49,8 bodu). Německý sektor služeb v červenci rozšířil expanzi, index se vyšplhal na pětiměsíční maximum 52,1 bodu, Itálie si připsala více než dvouleté maximum a ocitla se jen 0,3 bodu pod padesáti body, Francie zaznamenala nejmírnější propad sektoru za 17 měsíců na 49,1 bodu a španělský sektor služeb se také přiblížil stabilitě na 48,6 bodu, což představuje 25měsíční maximum.

"Kompozitní PMI na 50,5 bodu potvrzuje návrat ekonomiky eurozóny k růstu a naznačuje, že by se konečně mohla prokousávat ven z dlouhé recese," okomentoval výsledky Rob Dobson, ekonom z Markit. "Eurozóna už si sice zažila pár falešných vlaštovek, ale tentokrát zlepšující se důvěra a další výhledové indikátory přinejmenším utvrzují v optimismu," dodává.

Eurozóna - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Spojené království

Sektor služeb ve Spojeném království v červenci nečekaně expandoval a index nákupních manažerů přeskočil 60 bodů. Aktivita sektoru se zrychlila nejvíce od července 2006 díky přílivu nových firem do odvětví a zlepšujícím se podmínkám podnikání. Nad padesátibodovou hranicí se tak Spojené království drží už sedm měsíců v řadě.

Spojené království - Index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Německo

Německý sektor služeb v červenci zrychlil expanzi - index nákupních manažerů dosáhl 51,3 bodu z červnových 50,3 bodu. Kompozitní PMI vyskočil dokonce na 52,1 bodu z červnových 50,4 bodu. "Německá ekonomika vstoupila do třetího kvartálu správnou nohou tažená jak zpracovatelským sektorem, tak odvětvím služeb," říká Tim Moore, ekonom z Markit. "Ačkoliv celkový profil růstu stále zaostává za výsledky v letech 2010 a 2011, silný nárůst objemu nových objednávek naznačuje, že by se Německo mohlo odrazit ve druhé polovině roku," dodává.

Německo - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Francie

Index nákupních manažerů ve službách se v červenci ve Francii vyšplhal na 11měsíční maximum, kompozitní PMI dokonce na 17měsíční maximum. Zmírnil se propad jak přílivu nové pracovní síly do sektoru, tak celkové aktivity sektoru. Zároveň firmy propouštěly nejméně od července 2012.

Francie - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Itálie

Italský sektor služeb zahájil druhou polovinu roku úspěšně, výrazně se zpomalil propad aktivity sektoru i propouštění zaměstnanců. Index nákupních manažerů vzrostl na 48,7 bodu z červnových 45,8 bodu, což představuje 26měsíční maximum.

Itálie - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Španělsko

Propad španělského sektoru služeb se v červenci zpomalil nejvíce za poslední dva roky a zmírnil se tak už třetí měsíc v řadě. Aktivita sektoru a nové objednávky klesaly pomaleji a ceny vstupů klesly poprvé za poslední tři měsíce. Index nákupních manažerů vyskočil na 48,5 bodu z červnových 47,8 bodu.

Španělsko - Index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Eurozóna

Index byl díky solidním datům z Německa oproti prvnímu odhadu revidován na 50,3 bodu z 50,1 bodu. Potvrdil se tak první "kladný výsledek" (nad 50 bodů) za poslední dva roky. Index produkce klíčovou padesátibodovou hranici oproti červnu pohodlně překonal a stoupl na 52,3 bodu. K růstu se po červnovém poklesu vrátil i dílčí index nových vývozních zakázek. "Zpracovatelská výroba v červenci opět rostla v Německu, Itálii, Nizozemsku a v Irsku, vítaný návrat k růstu byl ve Francii a v Rakousku," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Rob Dobson.

Objevily se také náznaky, že pokles aktivity se v eurozóně zmírňuje i v zemích, jako jsou Řecko nebo Španělsko, které patří mezi nejvíce zasažené dluhovou krizí. Index zaměstnanosti ale klíčových 50 bodů nepřekonal. Výrazně se však této hranici přiblížil, když stoupl ze 47,8 bodu na více než 49 bodů.

Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Čína

V Číně byly tradičně zveřejněny dva indexy - od HSBC/Markit a oficiální vládní. Vládní index v červenci vzrostl z 50,1 bodu na 50,3 bodu a udržel se těsně nad 50bodovou hranicí, která odděluje očekávání růstu a poklesu.

Údaje od HSBC/Markit tak veselé nebyly. Podle nich se očekávání v čínském průmyslu dále zhoršují, bodově vyjádřeno z 48,2 na 47,7. Pro pobavení se dnes čtenáři Investičního webu mohou naučit, jak se čínsky píše slovo "zdroj".

Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně v červenci podle Markit/HSBC PMI kvůli poklesu nových zakázek klesala třetí měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň za necelý rok. "Ochlazující se zpracovatelský průmysl v souvislosti se slabou poptávkou z domácích i zahraničních trhů nadále vytváří tlak na zaměstnanost," sdělil hlavní ekonom HSBC pro oblast Číny Chung-pin Čchü. Index HSBC se oproti vládnímu PMI více zaměřuje na malé a střední podniky v soukromém sektoru.

USA

Ve Spojených státech jsou zveřejňovány také dva indexy. Ten od společnosti Markit v červenci signalizoval nejsilnější expanzi průmyslu za poslední čtyři měsíce, když vzrostl na 53,7 bodu z červnových 51,9 bodu. Předběžný údaj počítal jen s 53,2 bodu.

USA - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Index ISM dopadl v červenci ještě lépe. Narostl na červencových 55,4 bodu z červnových 50,9 bodu, čekalo se jen 53,1 bodu.

USA - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ISM (červenec 2013)

Česká republika

Údaje PMI od HSBC svědčí o tom, že se obchodní podmínky v českém výrobním sektoru se na začátku druhého pololetí dále zlepšují. V červenci vzrostly nové zakázky, nové exportní zakázky, výroba i zaměstnanost, poptávka tedy očividně nabírá na síle. Inflační tlaky zůstaly slabé – jak ceny vstupů, tak ceny výstupů během sledovaného měsíce klesaly. Index PMI roste již čtyři měsíce za sebou, tentokrát z 51 bodů v červnu na 52 bodů v červenci. To svědčí o nejlepším celkovém zlepšení provozních podmínek od března 2012, jde o druhý nejlepší výsledek od září 2011. Index byl rovněž jen lehce pod dlouhodobým průměrem průzkumu 52,3 bodu.

K posílení hlavního indexu přispěly v červenci čtyři z jeho pěti složek – nové zakázky, výroba, zaměstnanost a dodací lhůty dodavatelů. Největším přínosem z uvedených složek byly nové zakázky, po nichž následovala výroba. Zásoby hlavní index nadále oslabovaly, ovšem nejmenší měrou od prosince 2011.

Česká republika - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Německo

Údaje za červenec byly oproti předběžnému odhadu revidovány výše, a sice z 50,3 bodu na 50,7 bodu. je nejvýše za 18 měsíců.

Německo - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Francie

Červencový průmyslový PMI byl oproti předběžnému údaji revidován na 49,7 bodu z 49,8 bodu.

Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Spojené království

V červenci pokračoval růst očekávání v britském průmyslovém sektoru. Index nákupních manažerů vystoupal na 28měsíční maximum 54,6 bodu, v červnu index také naznačoval růst, ale jen na úrovni 52,9 bodu.

Spojené království - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Itálie

V červenci index vzrostl na 50,4 bodu z červnových 49,1 bodu.

Itálie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Španělsko

Po 50bodovém výsledku v červnu průmyslový PMI mírně klesl na 49,8 bodu, nicméně i tento výsledek potvrzuje, že očekávání spojená se španělskou ekonomikou se postupně zlepšují. Ukázala to poslední solidní makrodata.

Španělsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Řecko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se vyšplhal v červenci na 43 měsíční maximum 47 bodů, v červnu dosáhl pouze 45,4 bodu.

Indie

Jako přes kopírák sebrané čínské vládní údaje - pokles z 50,3 na 50,1 bodu. Výroba v červenci potřetí v řadě klesla, přibylo ale objednávek pro exportéry.

Indie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Brazílie

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci klesl na 48,5 bodu z červnových 50,4 bodu.

Rusko

Pokles na 49,2 bodu z červnových 51,7 bodu je velice znatelný. Za poklesem je podle Markit především stagnace nových objednávek, které minulý měsíc svým růstem pomohly k celkovému pozitivnímu výhledu.

Rusko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Polsko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci vzrostl na 51,1 bodu z červnových 49,3 bodu. Čekal se růst jen na 50,1 bodu.

Polsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Japonsko

Údaje vyšly již ve středu. Očekávání se snížilo z 52,3 bodu na 50,7 bodu, Abenomika ale stále manažery vede k mírnému optimismu.

Austrálie

Data z 10. července ukazují, jak je v ekonomice založené na vývozu komodit vysoká volatilita v očekávání. V červenci index klesl na 42 bodů z červnových 49,6 bodu.

Austrálie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Irsko

Jeden z "hrdinů" evropské dluhové krize v červenci na úrovni průmyslu expandoval, index vzrostl na 51 bodů z červnových 50,3 bodu. Po vládních údajích z Číny zatím druhý zveřejněný růst vůbec.

Nizozemsko

Zlepšení a růst do pásma očekávání expanze průmyslu - 50,8 bodu po červnových 48,8 bodu.

Kanada

Index v červenci klesl na 52 bodů z červnových 52,4 bodu. Jde o minimum za uplynulé tři měsíce.

Jižní Korea

Ani technologicky zaměřené malé ekonomice v sousedství Číny a Japonska se příliš nedaří. Očekávání v průmyslu klesla na 47,2 bodu z červnových 49,4 bodu.

Turecko

Země má za sebou velké politické otřesy, důvěra investorů se snížila. Podobně na tom jsou i očekávání manažerů v průmyslu, v červenci index oslabil na 49,8 z červnových 51,2 bodu.

Tchaj-wan

V červenci pokles ze 49,5 bodu na 48,6 bodu.

Vietnam

Černý kůň pro řadu investorů, kteří dlouhodobě věří v renesanci emerging markets, případně frontier markets. V červenci index sice vzrostl z 46,4 na 48,5 bodu, ale stále je pod hranicí očekávání průmyslové expanze.

Indonésie

Další ekonomika, jejíž význam i ve světovém měřítku roste. Očekávání jsou stále optimistická (v červenci 50,7 bodu), ale horší než v červnu (51 bodů).

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice