Co musíte ráno vědět (13. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (13. srpna)

Jak zahájily burzy nový týden, co chystá společnost BlackBerry a kdo se stal tváří reklamní kampaně HTC? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie kolísaly a uzavřely smíšeně

Americké akcie v pondělí mírně kolísaly kvůli neuspokojivému výsledku japonského HDP. Dow ztratil v pondělním obchodování 0,04 %, S&P 500 0,12 % a Nasdaq mírně posílil o 0,27 %. "Pro trh je toto velmi pomalé sezónní období," tvrdí Jeff Schwarte z Principal Global Investors. "Od začátku roku do dnešního dne trh posílil, výsledková sezóna je v podstatě u konce. Nechci přikládat velký význam mírné korekci posledních dní, nepřekvapuje mě, že někteří investoři vybírají zisky. Trh jako takový však zůstává konstruktivní," dodává.

Marc Faber: Trh se letos propadne o 20 %

Nakupujte, nemůžete prodělat

2. Evropské akcie v pondělí zlevňovaly

Většina evropských akcií v pondělí odepisovala a tlačila DJ EuroStoxx 600 dolů z jeho 10týdenních maxim, a to kvůli japonskému HDP, který minul odhady a ve druhém čtvrtletí rostl pomaleji, než se čekalo. Britský FTSE 100 odepsal 0,14 %, francouzský CAC 40 0,12 % a německý DAX posílil o 0,25 %. Dařilo se sektoru základních materiálů, chemickému sektoru a automobilkám, ztrácely naopak maloobchod a síťové odvětví.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Evropa potřebuje Bradyho plán, s krizí se bude prát ještě deset let

Německá ekonomika ve 2. čtvrtletí prý vzrostla o 0,75 %

3. Pražská burza zahájila nový týden ztrátami. Akcie NWR vyletěly vzhůru

Index PX v pondělí odepsal 0,21 % na 970,28 bodu. Dolů ho stáhly akcie developera Orco (-1,36 %), pojišťovny VIG (-0,92 %), ČEZ (-0,50 %) a mediální CETV (-0,43 %). Dařilo se naopak NWR, jejíž akcie vyletěly nahoru o 13,62 % po zveřejnění zprávy o možném prodeji koksovny polské JSW.

Dosáhly akcie Erste Group Bank svého maxima?

4. Očekávané události

Ve Spojených státech se dozvíme, jak dopadly tržby v maloobchodě v červenci a jak jsou na tom podnikové zásoby. Pokračují také projevy šéfů poboček Fedu, v úterý vystoupí šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart. Spojené království zveřejní vývoj inflace, eurozóna průmyslovou výrobu a Německo index ekonomické nálady institutu ZEW. Událostí číslo jedna na pražské burze bude zveřejnění hospodářských výsledků ČEZ. Čísla ale odhalí i další firmy - například E.ON nebo ThyssenKrupp. Očekávané úterní výsledky najdete ZDE. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. BlackBerry zkoumá své možnosti. Mohlo by dojít i na prodej

Kanadský výrobce smartphonů BlackBerry v pondělí oznámil, že vytvořil výbor, který by měl prozkoumat alternativy budoucnosti firmy včetně možných partnerství nebo prodeje společnosti. V čele výboru stane člen správní rady BlackBerry Timothy Dattels. Ve výboru zasedne i výkonný ředitel BlackBerry Thorsten Heins.

BlackBerry hledá "strategické alternativy" budoucího vývoje. V pre-marketu akcie letí nahoru

6. Německá vláda odmítá, že Řecko bude potřebovat další pomoc

Německé ministerstvo financí věří, že Řecko dělá pokrok v ekonomických reformách, a nemůže spekulovat na základě zpráv médií o tom, že Atény budou potřebovat na počátku příštího roku další finanční pomoc. Mluvčí ministerstva Martin Kotthaus prohlásil, že neví nic o existenci interního dokumentu německé centrální banky Bundesbank, o kterém psal o víkendu německý časopis Der Spiegel, a který údajně takovou pomoc předpokládá.

Bundesbank: Řecko bude brzy potřebovat další finanční pomoc

7. Šéf polské JSW: Koksárna společnosti NWR může být zajímavá

Šéf uhelné firmy JSW Jaroslaw Zagorowski označil koksárnu společnosti NWR miliardáře Zdeňka Bakaly za zajímavou. Polská těžařská společnost provedla hloubkovou kontrolu aktiv, která její český konkurent NWR nabídl k prodeji. Nyní čeká na výsledky analýzy budoucí rizik, načež se rozhodne, zda některé aktivity NWR koupí.

8. Pokles řecké ekonomiky ve 2. čtvrtletí zpomalil na 4,6 %

Řecký HDP ve druhém čtvrtletí letošního roku podle předběžných údajů řeckého statistického úřadu klesl meziročně jen o 4,6 %, což je nejméně za téměř dva roky. Od třetího kvartálu roku 2011, kdy HDP spadl o 4,0 %, v každém čtvrtletí klesal o více než 5 %. Analytici agentury Reuters očekávali, že o 5 % klesne HDP i ve druhém čtvrtletí letošního roku.

9. Maďarsko předčasně splatilo úvěr od MMF

Maďarsko v pondělí předčasně splatilo úvěr od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ministerstvo hospodářství uvedlo, že vládní agentura pro správu dluhu (AKK) převedla na účet fondu zbývajících 2,15 miliardy eur.

10. Kupujte Evropu, prodávejte rozvojové trhy, radí investorům JPMorgan

Slabá čísla z rozvojových trhů v posledních několika týdnech přiměla JPMorgan poupravit názor na aktiva tohoto regionu. Brokeři nyní investorům doporučují držet více evropských aktiv. JPMorgan tituly z rozvojových trhů v portfoliu podvažuje oproti trhům rozvinutým. Pesimismus analytiků způsobil výhled na zpomalující se růst rozvojových ekonomik. Doporučení, které brokeři JPMorgan rozeslali investorům, se soustředí jak na Čínu, která by letos měla růst nejpomalejším tempem od roku 1990, tak na další trhy, jako je Mexiko a Rusko. Politici v těchto zemích podle JPMorgan neučiní nezbytné kroky k podpoře ekonomického růstu, ať už to bude kvůli vysoké inflaci, nebo v důsledku tlaku na měnu, který znemožňuje centrálním bankám snížit úrokové sazby.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Robert Downey Jr. se stal hvězdou miliardové reklamy HTC One

Robert Downey Jr. podepsal dvouletou smlouvu a stal se novou tváří reklamní kampaně HTC One. Původně měl toto místo zaujmout Jason Van Der Beek, hvězda seriálu Dawsonův svět, ale z jednání sešlo. Oficiálně bude první reklamní spot zveřejněn ve čtvrtek, HTC však již v pondělí vypustila do světa teaser a oznámila, že reklama bude založená na různých slovních spojeních složených z prvních písmen zkratky HTC.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice