Burzovní kalendář 19. 8. - 23. 8. 2013
|

Burzovní kalendář 19. 8. - 23. 8. 2013

Světové akciové trhy mají v novém týdnu co napravovat. Pozitivní impulzy by mohly přijít z ekonomiky, eurozóna i USA zveřejňují předběžné údaje z průzkumů mezi nákupními manažery, obavy z dalších kroků Fedu ale zahalují západní burzy jako stín. Na pražské burze budou investory zajímat především hospodářské výsledky NWR a Philip Morris ČR.

Investiční a ekonomický výhled

USA

19/8 - 23/8 Výsledková sezóna (Home Depot, J.C. Penney, Best Buy, Target, Hewlett-Packard, Gap)

20/8 Index aktivity Chicagského Fedu

21/8 Prodeje existujících domů

21/8 Zápis z jednání FOMC

22/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

22/8 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH)

22/8 Index cen domů FHFA

22/8 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

22/8 Projev guvernéra dallaského Fedu Richarda Fishera v Orlandu

22/8 Začíná summit centrálních bankéřů v Jackson Hole za účasti Christine Lagardeové (MMF)

23/8 Prodeje nových domů

Americké akcie zažily jeden z nejhorších týdnů letošního roku, Dow má za sebou dokonce nejhorší týden v roce. Hlavní indexy klesly v týdnu podruhé v řadě. Ve středu a ve čtvrtek ztratily v součtu přes 2 %, za celý týden Dow ztratil 2,23 %, S&P 500 odepsal 2,1 % a Nasdaq klesl o 1,57 %. Od začátku roku ale hlavní indexy udržují zisky přes 15 %, technologický Nasdaq dokonce zhruba 19 %.

"Index S&P 500 prolomil důležitý support v zóně 1 670 až 1 675 bodů, který se změnil na nejbližší rezistenci. V pátek index uzavřel těsně pod 50denním klouzavým průměrem. Support je nyní v zóně 1 640 až 1 650 bodů. Pokud použijeme Fibonacciho úrovně, 50% úroveň je 1 634 bodů. Celkový výhled se ve střednědobém horizontu změnil na negativní," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Přes páteční pokles indexu S&P 500 ale index VIX poslední obchodní den mírně klesl a nepřekonal hladinu 15 bodů. Jde asi o jediné pozitivum uplynulého týdne. Další růst indexu volatility nad 15 by znamenal breakout z rozpětí a pro akciový trh negativní signál."

Maloobchodní společnosti zamířily v pátek dolů kvůli obavám ohledně vývoje tržeb a stoupající úrokové sazby (10leté výnosy z dluhopisů vzrostly na 2leté maximum 2,86 %, uzavřely týden na 2,83 %) snížily poptávku investorů po firmách s vysokými dividendami. Maloobchodní společnost Nordstrom oslabovala poté, co její čtvrtletní tržby zaostaly za očekáváním analytiků. Firma navíc zhoršila odhad celoročních tržeb i zisku.

Na trhu přetrvávají obavy ze slabých spotřebitelských výdajů a z omezování opatření na podporu hospodářského růstu. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu předběžně klesl z 85,1 bodu na 80 bodů (odhad: 85,5 bodu). V týdnu investory "nenaladila" ani kvartální čísla a snížený výhled největšího maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores.

Akcie mají za sebou po dvou týdnech poklesů návrat z maxim o 3 až 5 %. "Podle mě se trh bude vyvíjet v podstatě do strany až do dalšího zasedání FOMC v polovině září," říká Matt Kaufler, portfoliomanažer fondu Federated Clover. "Dokupujeme aktuálně spíše akcie ze sektorů citlivějších na ekonomický cyklus." Od začátku srpna se nedaří například sektorům zdravotní péče, telekomunikacím a síťovému odvětví, naopak Apple pomáhá svým 11% posílením držet nad vodou technologický sektor.

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 320 tisíc. Toto pozitivní překvapení podpořilo výprodej na akciovém trhu, pravděpodobnost utlumení QE opět vzrostla. Zpráva o vývoji spotřebitelských cen ukázala, že jádrová inflace je při 1,7 % stále hluboko pod cílem Fedu.

Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart prohlásil, že konkrétní rozhodnutí o další podobě programu kvantitativního uvolňování bude americká centrální banka s největší pravděpodobností schopna učinit až v září.

A právě Fed, konkrétně zápis z posledního jednání jeho měnového výboru, bude i v novém týdnu v centru pozornosti investorů. Zápis může napovědět více o rozložení sil pro a proti omezení programu odkupů dluhopisů. Ve čtvrtek navíc začíná summit centrálních bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu, kde se nebude řešit nic jiného než ekonomické výhledy a měnová politika. Janet Yellenová, jedna z kandidátek na post prezidenta Fedu po Benu Bernankem, bude na místě, sám "Helikoptéra Ben" se letos setkání nezúčastní.

Výnosy amerických desetiletých (2,77 %) a třicetiletých (3,82 %) státních dluhopisů ve čtvrtek vzrostly nejvýše od srpna 2011. V pátek v růstu ještě pokračovaly. Zabrání Fedu v omezování QE rostoucí výnosy dluhopisů?

Výsledková sezóna v USA se blíží ke konci, několik velkých firem ale svá čísla v týdnu odhalí. Na zajímavou možnost pro spekulanty v rámci zveřejňování čísel za druhý kvartál upozorňuje v rámci výhledu na celý obchodní týden makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu České spořitelny.

Z výsledků bude zajímavé sledovat především maloobchodní řetězce jako Best Buy, J.C. Penney nebo Lowe's. Kromě toho se konají setkání akcionářů Wal-Martu nebo Office Depotu.

Makrokalendář není v týdnu příliš bohatý. Vedle dat z trhu nemovitostí a čtvrtečních pravidelných týdenních statistik z trhu práce budou trhy čekat především na předběžný údaj indexu průmyslové aktivity (Markit PMI FLASH). Tento index v červenci potěšil, stejně jako jeho "kolega" ISM. Data z posledních dnů ale nejsou v USA příliš uspokojivá, takže odhady analytiků (mírný růst na 53,5 bodu z červencových 53,2 bodu) mohou ještě doznat změn, případně nebýt naplněny.

Korekce o 10 %? Žádný problém. Kass ale varuje, že trh má vrchol za…
Americké akciové indexy ze svých maxim 2. srpna klesly zhruba o 2 %. Čekání na…
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. srpna
Které světové firmy představí své výsledky hospodaření za druhý kvartál v týdnu…
Co si vzít z americké výsledkové sezóny za druhý kvartál?
Americká výsledková sezóna je až na několik významných firem především ze…
Proč by Janet Yellenová měla vystřídat Bena Bernankeho v čele Fedu
Janet Yellenová byla některými ekonomy už v době, kdy se jednalo o…
Odchází Ben Bernanke, otec kvantitativního uvolňování
Druhé funkční období současného šéfa americké centrální banky se pomalu blíží…

Evropa

19/8 - 23/8 Výsledková sezóna (Glencore Xstrata, BHP Billiton, Heineken)

20/8 Německo - index cen výrobců

22/8 Eurozóna, Německo, Francie - indexy nákupních manažerů v průmyslu a ve službách (Markit FLASH)

23/8 Německo - HDP za 2Q2013

23/8 Spojené království - HDP za 2Q2013

23/8 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 1,27 %, CAC 40 posílil o 1,16 % a DAX o 0,64 %. "Zdá se, že americká ekonomika nabírá dech," říká William Hobbs, šéf akciových strategií v Barclays. "Investoři se snaží rozhodnout, zda nejsou dobré zprávy v podstatě zprávami špatnými. To, co by mohlo trhy vyděsit, bude tempo omezování nákupu dluhopisů."

Index Stoxx Europe 600 v průběhu čtvrtečního obchodování spadl o 1,2 %, nejníže od 5. července, paradoxně i kvůli lepším než očekávaným týdenním novým žádostem o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Ve středu se díky pozitivnímu vývoji HDP v evropských zemích naopak vyšplhal na nejvyšší hodnotu od 22. května.

V úterý institut ZEW zveřejnil srpnové výsledky investorské nálady a ukázalo se, že analytici a investoři věří německé ekonomice mnohem více, než se čekalo. Analytici oslovení agenturou Bloomberg předvídali růst indexu na 39,9 bodu, dosáhl však 42 bodů, a to především díky výraznému skoku subindexu hodnocení současné situace.

V novém týdnu bude investory zajímat cokoli nového na téma Fed a utlumování QE. Kromě toho ale bude podstatné, zda evropská ekonomika pokračuje v nastartovaném oživení. Ve čtvrtek mnohé napovědí předběžné údaje z průzkumů mezi nákupními manažery (PMI FLASH). Zpřesněné údaje o vývoji HDP v Německu a Spojeném království by pak měly v pátek potvrdit oživení obou důležitých evropských ekonomik.

Asie

19/8 Japonsko - obchodní bilance

22/8 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH)

Energetická akcie, jejíž nákup se teď může vyplatit
Energetická společnost E.ON v úterý oznámila výsledky, které lehce předčily…
Nikolaus Görg (Bank Gutmann): Bank of Japan možná zastoupí Fed a…
Evropa má k fiskální unii blíž, než si většina lidí myslí. Troiku je totiž už…
Má eurozóna to nejtěžší za sebou?
Pohled na vývoj evropských finančních trhů i nedávné schválení vstupu Lotyšska…

Česká republika

20/8 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky za 2Q2013

22/8 NWR - hospodářské výsledky za 2Q2013

Pražská burza v uplynulém týdnu opět zpevnila. Index PX proti minulému pátku přidal %,99 % na 981,95 bodu, o týden dříve přidal 2,6 %.

Největší zisky zaznamenaly akcie uhelné NWR, které si v polepšily o 42,9 %. Ředitel polského těžaře JSW uvedl, že se společnost zajímá o koksárenský byznys (OKK), který NWR nabízí. Jednání mezi oběma stranami by měla následovat. NWR vyhlásila na jaře úsporná opatření, která mají zajistit dostatečnou likviditu, a prodej některých aktiv včetně OKK je jejich součástí. O OKK má taky zájem společnost Metalimex a o možné koupi s NWR jedná. Titulu pomohla i data o dovozu komodit do Číny. Ta způsobila růst ceny uhlí.

NWR ve čtvrtek oznámí kompletní hospodářské výsledky za druhý kvartál. "Očekáváme prudký propad ziskovosti na úrovni EBITDA na -43 milionů EUR, trh čeká jen -25 milionů EUR," nabízí svůj výhled Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky. "V případě naplnění naší projekce by trh výsledky přijal zřejmě nepříznivě." Investoři ale budou v případě NWR sledovat především informace o současné likviditní pozici a o postupu při prodeji koksárenských aktivit. "Případné ohlášení finalizace prodeje koksáren bychom považovali za důležitější informaci než aktuální výsledky," doplňuje Vaníček.

Firma v polovině července potvrdila cíle pro fiskální rok 2013 z 15. května pro objemy produkce uhlí 9 až 10 milionů tun, prodejů uhlí 8,5 až 9,5 milionu tun a dalších 500 tisíc tun prodejů ze zásob energetického uhlí. NWR dále očekávala objemy produkce koksu 700 tisíc tun a prodejů 600 tisíc tun. Ve třetím kvartálu má sjednané ceny koksovatelného uhlí 92 EUR za tunu (-8 % mezikvartálně), koksu 232 eEUR za tunu (-3 %) a energetického uhlí 60 EUR za tunu. Produkce uhlí zůstala ve 2Q2013 na nízkých 2,1 milionu tun (-37 % meziročně) a prodeje koksovatelného uhlí se mírně o 4 % mezičtvrtletně zvýšily na 1,05 milionu tun. Více zde: NWR: Průměrné ceny koksovatelného uhlí pro 3Q2013 klesnou o 8 % na 92 eur

Největší ztráty v posledním týdnu na pražské burze zaznamenaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (561 Kč, -7,1 %). Kvůli pokračujícím a stupňujícím se nepokojům v Egyptě ohlásila firma zastavení výroby v zemi. Prozatím společnost nevidí důvod pro změnu ve svém výhledu (roční růst EBITDA o 5 až 15 %).

Rozdílně se vyvíjely ceny akcií obou bankovních titulů obchodovaných na pražské burze. Komerční banka, hvězda posledních týdnů, ztratila zhruba 2 %. Erste Group Bank naopak přidala okolo 4 %.

V úterý oznámila výsledky svého hospodaření společnost ČEZ. Čísla byla mírně za odhady, zklamáním bylo ale především nezvýšení výhledu zisku pro letošní rok, ačkoli to se očekávalo díky prodeji elektrárny Chvaletice. Důvodem je konzervativní pohled managementu na výhled ocenění některých vlastních aktiv. Titul zakončil týden silnější o 0,4 %. Výsledky ČEZ pro Investiční web okomentoval analytik z České spořitelny Petr Bártek.

Ve čtvrtek Český telekomunikační úřad zveřejnil podmínky aukce nových kmitočtů pro mobilní sítě. Podmínky nadále nahrávají vstupu nového operátora s vyčleněnými kmitočty v pásmu 800 MHz. Zájemci se mohou hlásit do konce září, z nových jmen se hovoří například o PPF nebo Dial Telecom. Velký počet zájemců by mohl vyhnat cenu opět hodně vysoko, což vedlo ke zrušení první aukce kvůli riziku, že nový operátor nepřispěje ke konkurenčnímu prostředí, ale naopak vysokými cenami služeb bude chtít kompenzovat vysoké náklady na získání licence.

Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle prvních údajů Českého statistického úřadu vymanila z recese trvající rok a půl. HDP vzrostl mezikvartálně o 0,7 %, meziročně ale stále klesl o 1,2 %. Ekonomice pomohl především přebytek zahraničního obchodu a nízká srovnávací základna, když v předchozím čtvrtletí docházelo k velkému výprodeji zásob. "Data jsou lehce pozitivní a měla by minimálně na čas oddálit riziko devizových intervencí ČNB. Netvrdíme, že těch 'několik' členů BR ČNB, kteří hlasovali za intervence, pod vlivem růstu HDP změní názor, ale myslíme si, že nikdo další by se k nim přidat neměl. Klíčovým však stále zůstává vývoj inflace," komentoval data Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.

V novém týdnu své výsledky hospodaření neoznamuje jen uhelná NWR, ale v úterý také tabáková Philip Morris ČR. "Očekáváme 11% pokles čistého nekonsolidovaného zisku na 1,04 miliardy Kč (754 Kč na akcii). V případě naplnění projekce by trh mohl reagovat mírně negativně, podle Bloombergu totiž analytici vyhlížejí roční dividendu 880 Kč na akcii," píše Milan Vaníček ve svém týdenním výhledu. Česká spořitelna očekává pokračující zhoršování finančních výsledků, především kvůli ztrátám tržního podílu a poklesu vývozu na hlavní trhy.

Nadále živo je a bude i na české politické scéně. Pokud se nestane nic mimořádného, v úterý 20. srpna bude Poslanecká sněmovna hlasovat o svém rozpuštění. Většina stran chce, aby voliči znovu "rozdali karty", jediná ODS se snažila hlasování odsunout na začátek září. Prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že pokud se Poslanecká sněmovna rozpustí, nové volby by se měly konat 25. a 26. října, tedy na začátku prodlouženého svátečního víkendu. To by při tradičních vzorcích chování voličů nahrávalo spíše levici.

Mai Doan (Bank of America): České bezvládí trhy neznervózňuje, koruna…
Česko by nemělo jako na smilování čekat na růst eurozóny. Místo spoléhání se na…
Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita
Současný stav domácí ekonomiky má podle České spořitelny nadále negativní vliv…
08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika