Co musíte ráno vědět (22. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak si burzy vedou v polovině týdne, jak zapůsobil odchod generálního ředitele CME na její akcie a kdo bude odteď vychovávat vaše děti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po zveřejnění záznamu ze zasedání Fedu klesly

Americké akcie nejprve oslabovaly, těsně po zveřejnění záznamu z jednání rady guvernérů vystřelily prudce vzhůru, ale nakonec se znovu propadly. Fed totiž nedal jasný signál, kdy dojde k ukončení podpory ekonomiky a investory ovládla nervozita.

Index Dow Jones nakonec oslabil neznatelně o 0,03 %, S&P klesl o 0,56 % a technologický Nasdaq o 0,38 %.

Ze zápisu ze zasedání Fedu na konci července vyplynulo, že guvernéři šířeji souhlasí s plánem Bena Bernankeho omezit odkupy dluhopisů později v tomto roce v případě zlepšení ekonomiky. Někteří však vyjádřili obavy z ukončení odkupů dluhopisů a doporučili počkat na další data z ekonomiky. Část guvernérů naopak volala po co nejrychlejším začátku omezování QE. Mezi investory tak dál přetrvává nejistota.

Příjemně překvapily naopak prodeje starších domů, které v červenci nečekaně vzrostly o 6,5 %, nejvíce od listopadu 2009.

Výnosy amerických dluhopisů rostou velice rychle, akciím ale nemusí znít pohřební píseň

Je nám líto, ale americké akcie mají před sebou nejhorší fázi čtyřletého cyklu

2. Evropské akcie ztrácely třetí den v řadě. Dolů je stahovaly banky

Evropské akcie ve středu prohlubovaly ztráty již třetí den po sobě, což je nejdelší řada za posledních osm týdnů. Investoři vyčkávali, co se večer dozví ze zveřejněného zápisu z jednání FOMC. Britský FTSE 100 odepsal 0,97 %, francouzský CAC 40 0,34 % a německý DAX 0,18 %. Nejvíce se dařilo mediálním společnostem, automobilkám a telekomunikacím, úspěšný den za sebou naopak nemají banky a sektory finančních služeb a základních materiálů. Akcie společnosti Heineken odepsaly přes 3 % poté, co firma zveřejnila slabší hospodářské výsledky. Dařilo se naopak akciím KPN poté, co América Móvil oznámila, že již sehnala 7,2 miliardy eur na akvizici firmy. Akcionáři KPN budou 2. října navíc hlasovat o prodeji operátora E-Plus španělské Telefónice.

Jan Bureš (Poštovní spořitelna): Eurozóna je zachráněna, do Evropy se vrátí růst

3. Pražská burza uzavřela v mírném mínusu. Hvězdou dne akcie CME, propadákem NWR

Hlavní index pražské burzy PX klesl o 0,31 %. V poklesu tak pokračoval třetí den v řadě. Burzu srazily dolů akcie NWR (-7,50 %), které oslabovaly před čtvrtečními výsledky. Ztrácely i akcie Komerční banky (-0,33 %). Po rezignaci generálního ředitele Adriana Sarbua naopak vylétly o 11,84 % akcie mediální CME. Investoři změnu ve vedení firmy ohodnotili pozitivně.

Co čekat od akcií Pegasu, NWR a Philip Morris

4. Očekávané události

Ve čtvrtek trhy čekají FLASH indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu v USA, v Evropě budou zveřejněny i údaje za sektor služeb. Spojené státy zveřejní index cen domů, index průmyslové aktivity kansaského Fedu a stejně jako každý čtvrtek i počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Začíná také summit centrálních bankéřů v Jackson Hole.

Pražská burza bude bedlivě sledovat hospodářské výsledky NWR. "Očekáváme prudký propad ziskovosti na úrovni EBITDA na -43 milionů EUR, trh čeká jen -25 milionů EUR," nabízí svůj výhled Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky. "V případě naplnění naší projekce by trh výsledky přijal zřejmě nepříznivě." Investoři ale budou v případě NWR sledovat především informace o současné likviditní pozici a o postupu při prodeji koksárenských aktivit. "Případné ohlášení finalizace prodeje koksáren bychom považovali za důležitější informaci než aktuální výsledky," doplňuje Vaníček.

NWR - očekávání výsledků 2Q2013

Firma v polovině července potvrdila cíle pro fiskální rok 2013 z 15. května pro objemy produkce uhlí 9 až 10 milionů tun, prodejů uhlí 8,5 až 9,5 milionu tun a dalších 500 tisíc tun prodejů ze zásob energetického uhlí. NWR dále očekávala objemy produkce koksu 700 tisíc tun a prodejů 600 tisíc tun. Ve třetím kvartálu má sjednané ceny koksovatelného uhlí 92 EUR za tunu (-8 % mezikvartálně), koksu 232 EUR za tunu (-3 %) a energetického uhlí 60 EUR za tunu. Produkce uhlí zůstala ve 2Q2013 na nízkých 2,1 milionu tun (-37 % meziročně) a prodeje koksovatelného uhlí se mírně o 4 % mezičtvrtletně zvýšily na 1,05 milionu tun.

Pokračuje také výsledková sezóna v zahraničí, čtvrtletní čísla odhalí například Gap. Přehled očekávaných čtvrtečních výsledků naleznete ZDE. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Generální ředitel CME Adrian Sarbu rezignoval, akcie firmy posilují

Generální ředitel CME Adrian Sarbu odstoupil z funkce s okamžitou platností. Zůstává však ve společnosti až do 1. ledna 2014. Akcie CME na pražské burze prudce zdražily o 11,8 %. Společnost, které v Česku patří TV Nova, povede zatím člen představenstva Duco Sickinghe. Podle vyjádření společnosti tak zůstane zachována kontinuita vedení, dokud nebude nalezen nový generální ředitel.

6. Prezident Zeman prohlásil, že ztratil důvěru v Nejvyšší soud

Český prezident Miloš Zeman prohlásil, že ztratil důvěru v Nejvyšší soud a jeho představitele. Důvodem je verdikt soudu, kvůli kterému nejvyšší státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání tří exposlanců ODS. Zeman to ve středu uvedl v projevu v Senátu. Někdejší členové dolní komory parlamentu byli obviněni z politické korupce. Předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou Zemanův výrok překvapil, podle ní nerespektuje nezávislost soudního rozhodování.

7. Evropa má problém. Do roku 2017 zmizí 1,9 milionu pracovních míst

Velké evropské firmy ruší na starém kontinentu každý rok 130 tisíc pracovních míst, přesunují je do levnějších destinací. Od začátku tisíciletí tak zmizí téměř polovina míst v back office. Podle nejnovější studie poradenské firmy Hackett Group tak zůstane v Evropě z původních 4,2 milionu pracovníků na podpůrných byznysových pozicích (údaj k roku 2002) pouhých 2,3 milionu lidí v roce 2017. 

8. Banka Lloyds prodala pojišťovnu a aktiva za půl miliardy liber

Britská banka Lloyds Banking Group prodala aktiva za zhruba půl miliardy liber ve snaze splnit přísnější požadavky na výši kapitálu. Informoval o tom britský zpravodajský server BBC. Banka, kterou v minulých letech před kolapsem zachraňoval stát, se mimo jiné zbavila německé pojišťovnické společnosti Heidelberger Leben, kterou za přibližně 257 milionů liber prodala německé zajišťovně Hannover Re a investiční skupině Cinven.

9. Banka Goldman Sachs omylem rozeslala objednávky na opce. Počítačové selhání by ji mohlo přijít draho

Programová chyba v bance Goldman Sachs způsobila, že ve středu ráno zaplavily americké burzy nezamýšlené objednávky opcí. Interní systém, který Goldman Sachs využívá, aby se připravila na poptávku po opcích, omylem vyprodukoval objednávky s nepřesnými cenovými limity a rozeslal je na americké burzy. Tato chyba je vodou na mlýn kritiků elektronické tržní struktury. Přichází jen čtyři měsíce poté, co musela být na několik hodin uzavřena chicagská burza kvůli počítačovému selhání.

10. Ferrari bude vyrábět nové hybridní vozy. Argumentem je úspěch modelu LaFerrari

Automobilka se snaží nalákat bohaté zákazníky, kteří vyžadují zelenější auta. Po úspěchu modelu LaFerrari za 1 milion eur chce představit další modely. "Nevěřím na elektromobily, ale věřím na hybridní auta," říká šéf výrobce luxusních sportovních aut Luca Cordero. Ferrari je nejziskovější divizí italské automobilky Fiat.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Konečně robot, díky kterému vám děti dají pokoj

Výchova dětí je nesmírně náročná věc. Zabavit je dá ještě větší práci. Nový produkt Silicon Valley se pokouší prakticky o obojí. Robot IXI-Play dokáže mluvit, rozpoznává obličeje a umí dělat i grimasy. Na úterní konferenci startupů YCombinator Demo Day byl IXI-Play od společnosti WittyWorX rozhodně nejoblíbenější.

včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
25. 3. 2017 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
25. 3. 2017 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
25. 3. 2017 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
25. 3. 2017 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
25. 3. 2017 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR