Co musíte ráno vědět (2. září)
|

Co musíte ráno vědět (2. září)

V jaké náladě burzy uzavřely letní prázdniny, jak vypadá rázný vojevůdce Obama, co čeká trhy na úvod září a jak to vypadá, když se žení ruský break-dancer? To všechno bystě měli vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie mají za sebou nejhorší měsíc od května 2012

Americké akcie v pátek dopoledne oslabovaly kvůli neuspokojivým údajům o ekonomice Spojených států, po projevech Johna Kerryho a Baracka Obamy ztráty mírně napravily a uzavřely slabší jen zhruba o půl procenta (Dow -0,21 %, S&P 500 -0,32 %, Nasdaq -0,84 %). Za týden ztratily necelá 2 %, čímž uzavřely srpnové obchodování. Uplynulý měsíc byl přitom pro americké akcie nejhorší za více než rok.

Uplynulý týden na americkém trhu

Válečný faktor na trzích

2. Evropské burzy zažily drsný závěr měsíce

Burzy v Evropě v pátek ztrácely kvůli zlevňující ropě (DAX -1,12 %, CAC 40 -1,32 %, FTSE 100 -1,08 %). Britský parlament ve čtvrtek rozhodl, že se země intervence v Sýrii nezúčastní, na což reagovaly poklesem ceny ropy. Akcie na evropských burzách nezachránila ani lepší než očekávaná ekonomická nálada a stagnující míra nezaměstnanosti (12,1 % v eurozóně). Index DJ EuroStoxx 50 za týden ztratil 3,7 %, za celý srpen pak 1,69 %.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Evropa je stále Achillovou patou světové ekonomiky. Za pět let můžeme pochybovat, zda má EU smysl

3. Pražská burza za měsíc posílila o 3 %, závěr srpna byla ale negativní

Index PX v pátek odepsal 0,54 % a uzavřel letní prázdniny na 945,21 bodu. Za týden ztratil 2,35 %. Nejvíce rostoucí akcií byla v týdnu CME, která přidala zhruba 4,2 % na 89,45 Kč. Podle Petra Sklenáře, hlavního ekonoma J&T Banky, šlo pravděpodobně stále o dozvuk odchodu kontroverzního ředitele Adriana Sarbua. Naopak největší pokles zaznamenaly akcie pojišťovny VIG, jež ztratily 5,8 % na 991 Kč. Čtyři společnosti svými čísly uzavřely výsledkovou sezónu za druhý kvartál.

Uplynulý týden na pražské burze

4. Očekávané události

Americké trhy jsou v pondělí kvůli státnímu svátku zavřené, na světových trzích lze tedy očekávat celkově menší aktivitu. Jinak ale bude celkem živo - od rána budou investory zaměstnávat finální údaje indexů nákupních manažerů v průmyslu od Číny (o víkendu zveřejněný vládní PMI v Číně vzrostl na 51 bodů, analytici čekali jen 50,6 bodu) přes Rusko a Indii až po jednotlivé evropské země. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Obama počká s případným útokem na Sýrii na názor Kongresu

Dostal košem od Britů, má podporu Francie nebo Turecka, na domácí scéně čelí kritice za nejisté rozhodování a ekonomickou náročnost případného otevření třetí bojové fronty. Barack Obama v sobotu potvrdil, že by USA měly provést omezený vojenský úder proti cílům syrského režimu, pro jeho provedení ale bude žádat souhlas Kongresu. V pravomoci prezidenta sice je, aby vojenskou akci nařídil bez schválení Kongresem, podle Obamy je ale důležité, aby se o věci diskutovalo a země měla jednotný názor. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner sdělil, že se dolní komora Kongresu bude vojenskou akcí v Sýrii zabývat v týdnu od 9. září. Podle všeho tedy okamžitý úder USA v Sýrii nehrozí, ačkoli se povstalecké skupiny nepřestávají připravovat na to, jak na oslabenou Asadovu armádu budou následně útočit. Ve čtvrtek v Petrohradě chtějí otázku diskutovat jak ruský prezident Putin, tak britský premiér Cameron.

6. EU a Rusko se neshodují, zda má summit G20 řešit syrskou krizi

Evropská unie a Rusko se neshodují v tom, zda by blížící se summit lídrů skupiny G20 v Petrohradě měl koncem příštího týdne probírat také syrskou krizi. Zatímco v pátek dobře informovaný zdroj z Evropské komise v Bruselu novinářům řekl, že toto téma by na summitu být nemělo, navrhl o den později ruský prezident Vladimir Putin pravý opak. Zástupci unie, kterými ve čtvrtek a v pátek budou předseda Evropské komise José Barroso a evropský prezident Herman Van Rompuy, chtějí především to, aby summit trhům vyslal jasný signál o posilující ekonomice.

7. Radiace ve Fukušimě roste, zabila by vás za 4 hodiny

Radiace ve skladovacích nádržích s vodou v jaderné elektrárně Fukušima je 18krát vyšší než při minulém měření. Oznámila to v neděli Tepco, společnost provozující elektrárnu. Z nádrží prý uniká voda. Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií v uplynulém týdnu zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoce radioaktivní vody používané k chlazení z jedné z nádrží z původního prvního stupně, který označuje pouhou anomálii, na třetí stupeň, který na mezinárodní stupnici jaderných události znamená "závažný incident". V neděli provozovatel elektrárny oznámil, že radioaktivita naměřená u dna jedné z nádrží dosahuje hodnoty 1 800 milisievertů za hodinu, což je dávka, která by byla pro člověka vystaveného tomuto záření smrtelná za čtyři hodiny.

8. Byla zahájena třetí letošní odstávka v JE Dukovany

V Jaderné elektrárně Dukovany začala plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku, která je plánovaná na 27 dnů. Energetici budou v reaktoru měnit pětinu jaderného paliva za nové. Budou také dělat revize zařízení a pokračovat v investičních akcích. "Nejzajímavější z investičních akcí bude pokračování seizmického zodolňování prvního výrobního bloku. Z dalších akcí dojde například i k výměně bezpečnostní kabeláže a revizi vybraných částí hlavních cirkulačních čerpadel," uvedl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

9. Google koupil specialistu na chytré hodinky WIMM

Americký internetový gigant Google koupil firmu WIMM, která se specializuje na chytré hodinky. Společnost WIMM uvedla na trh chytré hodinky založené na operačním systému Android firmy Google již na podzim roku 2011. Loni v létě oznámila, že vytvořila exkluzivní partnerství. Určitou dobu se spekulovalo, ze WIMM koupila společnost Apple, nyní se ale ukázalo, že skutečným kupcem byl Google.

Chytré hodinky čeká rozmach, na trh míří Samsung i Apple

10. Solárníci podle ERÚ manipulovali s údaji o výrobě proudu

Energetický regulační úřad se domnívá, že někteří majitelé solárních elektráren manipulovali s údaji o výrobě proudu, aby dostali větší příspěvky od státu. Uvedla to Česká televize v pořadu Události. Prověrka podle ČT odhalila elektrárny, které udávaly takovou dobu slunečního záření, jež v Česku není možná.

11. Jste sběratel nebo investor? Toto je veletrh pro vás!

Od 5. do 7. září proběhne na pražském výstavišti v Letňanech veletrh Investor. Na akci si můžete doplnit nebo prodat svoji sbírku, případně ji nechat ohodnotit. Pro návštěvníky bude k dispozici také možnost vidět a vyfotit se s největší zlatou mincí Evropy. Na akci zve čtenáře Investičního webu ředitel veletrhu Jindřich Jirásek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Takhle se slaví svatba

Když ženich překvapí. Když ne nevěstu, tak svatební hosty. Bonusem je i trocha ruštiny na úvod týdne, nemusíte aspoň do Karlových Varů.

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
před hodinou

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod