Co musíte ráno vědět (17. září)
|

Co musíte ráno vědět (17. září)

Jak trhy reagovaly na překvapivé zprávy okolo Fedu, co si chce u věřitelů vyjednat Portugalsko a s čím se musí potýkat nová Miss Spojených států? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zpevňují. Investoři vidí budoucnost QE pozitivně

Ceny amerických akcií v pondělí vyletěly vzhůru po zprávě, že Lawrence Summers vzdává souboj o post šéfa Fedu. Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů spadl nejníže od začátku září a Dow otevřel obchodování trojciferným ziskem. Nakonec vyrostl o 0,77 %, širší index S&P 500 posílil o 0,57 % na 1 697,6 bodu (během dne testoval i hranici 1 705 bodů a přiblížil se rekordu), kvůli akciím Apple ztrácel technologický Nasdaq (-0,12 %). Růst amerických indexů se zastavil po problémech na trhu s opcemi. Ten hodinu neobchodoval kvůli systémovým chybám.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Syrská panika zapomenuta, čeká se na Fed

Trhy lžou. Jaká je skutečnost?

2. Evropské burzy v pondělí posilovaly díky odstoupení Lawrence Summerse ze souboje o post šéfa Fedu

Evropské burzy v pondělí posilovaly a rozšiřovaly pětiletá maxima. Investory uklidnila zpráva, že Lawrence Summers nebude kandidovat na post šéfa Fedu, čímž vydláždil cestu možnému zvolení Janet Yellenové, kterou investoři vnímají pozitivněji, a sice jako někoho, kdo se do utahování kohoutků příliš nepohrne. Britský FTSE 100 posílil o 0,59 %, francouzský CAC 40 o 0,92 % a německý DAX, který dnes dosáhl nového intradenního rekordu, o 1,22 %. Nejvíce se dařilo chemickému sektoru a pojišťovnám, ztrácely naopak ropné společnosti kvůli zlevňující ropě.

3. Pražská burza zahájila týden ziskem. Hvězdný den mají za sebou akcie NWR

Index PX v pondělí připsal 1,35 % na 981,05 bodu. Raketový růst zaznamenaly akcie NWR, které posílily o 13,68 % na 33,65 Kč. Dařilo se i mediální CETV, jejíž cenné papíry zpevnily o 6,12 % na 98,90 Kč, a Erste Group Bank, jejíž akcie podražily o 3,32 % na 620 Kč. Ztrácel naopak developer Orco, jehož cenné papíry zlevnily o 0,81 %. Kolem půl procenta ztratily i akcie Komerční banky a znojemské společnosti Pegas Nonwovens.

Akcie ČEZ pod lupou: Obrací se trend vývoje cen elektřiny a s tím i akcií největší české energetiky?

4. Očekávané události

Začíná dvoudenní zasedání FOMC, ale mimo to Spojené státy zveřejní vývoj inflace a index cen domů NAHB. Institut ZEW odhalí náladu investorů na evropských trzích a v Německu a Spojené království index výrobních i spotřebitelských cen za srpen. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Vodafone získal 76,5 % akcií Kabel Deutschland

Britský mobilní operátor Vodafone Group si v tendru na odkoupení německého provozovatele kabelové televize Kabel Deutschland zajistil 76,48 % akcií firmy, a uspěl tak se svou nabídkou převzetí za 7,7 miliardy eur. Vodafone to upřesnil v pondělních konečných výsledcích tendru. Již ve čtvrtek britská skupina sdělila, že získala potřebných 75 % akcií největší německé kabelové společnosti.

6. Společnost Roche nominuje bývalého šéfa Lufthansy Christopha Franze na post předsedy správní rady

Předsedou správní rady společnosti Roche, největšího světového výrobce léku proti rakovině, se po Franzi Humerovi stane bývalý výkonný ředitel Lufthansy Christoph Franz.

7. Portugalsko chce po věřitelích další odklad při snižování deficitu

Troika zahájila v pondělí v Lisabonu další kontrolu plnění záchranného programu pro Portugalsko. Portugalská vláda dala najevo, že Evropskou komisi, Evropskou centrální banku a Mezinárodní měnový fond požádá, aby znovu zmírnily podmínku snižování rozpočtového deficitu a umožnily příští rok vyšší schodek, než nyní žádají.

8. Draghi: Oživování ekonomiky eurozóny zůstává slabé

Proces zotavování ekonomiky zemí platících eurem zůstává slabý, zatímco míra nezaměstnanosti se stále drží vysoko. Řekl to v pondělí prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Evropské vlády proto vyzval, aby dělaly více pro podporu investic. Z hlediska konkurenceschopnosti je to podle něj účinnější nástroj, než jakým je pouhé snižování nákladů na práci.

9. Ve Spojeném království sílí antievropské nálady. Bude David Cameron znovu zvolen?

Naděje britského předsedy vlády Davida Camerona na znovuzvolení v roce 2015 v neděli utrpěly menší ránu. Podle zveřejněného průzkumu veřejného mínění totiž středopravicové voliče začíná přetahovat politická strana sázející na antievropské nálady.

10. Automobilka Chrysler se chystá vstoupit na burzu

Americká automobilka Chrysler se chystá vstoupit na burzu a dokumenty k primární emisi akcií (IPO) hodlá tato dceřiná společnost italského Fiatu předložit ještě tento týden. V rozhovoru s listem Financial Times to prohlásil generální ředitel firmy Sergio Marchionne. Oznámení se objevilo po vleklých sporech o tržní cenu mezi většinovým vlastníkem, firmou Fiat, a zdravotním fondem, který vlastní zbytek americké automobilky. Zápis na burzu by se prý mohl uskutečnit do konce letošního roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Novou Miss Spojených států se stala dívka s indickými kořeny. Její zvolení spustilo vlnu rasistické kritiky

Nina Davuluriová, Miss New York, byla v neděli večer zvolena nejkrásnější ženou Spojených států. Čtyřiadvacetiletá dívka se tak stala vůbec první vítězkou s indickým původem. Zatímco Davuluriová je na své předky pyšná, během nedělní show dokonce předvedla bollywoodský tanec, diváci už tak potěšeni nebyli. V momentě, kdy na její hlavu dosedla korunka, se po sociálních sítích rozletěly rasistické poznámky a stížnosti. Davuluriová však nápor snáší s noblesou. "Musím se nad to povznést. Já jsem sama sebe vždy viděla především jako Američanku," řekla novinářům.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice