Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko
|

Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko

Dva bankovní tituly obchodované na pražské burze - defenzivnější Komerční banka a rizikovější Erste Group Bank. Stojí v současnosti tyto akcie za pozornost investorů?

Komerční banka Akcie ČR Erste Group Bank Akciová lupa

Příležitosti a rizika pro banky v regionu CEE

Na světových trzích převládají rizika spojená s utahováním měnové politiky v USA, slabým ekonomickým růstem a nedořešenou dluhovou krizí v Evropě. "Rizikem mohou být legislativní a politické tlaky na banky ve formě různých speciálních daní, poplatků a regulací," varuje Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Obě bankovní akcie na pražské burze zažily růst cen a těžily ze svých fundamentů publikovaných v kvartálních výsledcích. "Růst ceny nebyl náhodný," myslí si Luboš Bedrník, Senior Security Dealer z LBBW Bank. "Obě banky čerpaly z vidiny očekávaných měnových injekcí centrálních bank a blížící se konjunktury."

Komerční banka

Komerční banka, která míří do indexu Stoxx Europe 600, působí pouze na území České republiky, na rozdíl od Erste Group Bank, jež je mezinárodní skupinou. "České banky jsou pod tlakem nízkých úrokových marží a klesajících příjmů z poplatků," upozorňuje Tomáš Menčík, analytik z CYRRUSu. "Naproti tomu jim klesají rezervy na krytí rizik. Nízké sazby vedou k relativně vyšší aktivitě na trhu s hypotékami."

Komerční banka v první polovině roku 2013 nedopadla dobře, když zaznamenala pokles čistého zisku o téměř 10 %. Z toho vyplynul také nižší návrh dividendy, a tím nižší výnos pro akcionáře. Banka i přes citelné zlepšení prochází poměrně těžkým obdobím. Nepomáhá ani lepší výhled a situace na světových finančních trzích. "I tak si ale navzdory recesi dokáže držet relativně silnou výkonnost a objemy nově sjednaných úvěrů pozvolna rostou," upozorňuje Luboš Bedrník z LBBW Bank.

Za zmínku stojí názor analytiků z Barclays, kteří ponechali investiční doporučení na stupni "equalweight", ale na základě výsledků snížili cílovou cenu na 4 390 Kč z původních 4 540 Kč.

Začátkem září začali pokrývat akcie Komerční banky také analytici s HSBC s úvodním doporučením "neutral" a cílovou cenou 4 600 Kč. U Komerční banky postrádají výraznější faktory, které by cenu akcií ovlivňovaly, hodnotí valuace jako vysoké a zisky pod tlakem. V současnosti mají podle nich větší potenciál k růstu banky z Ruska než ze zemí střední Evropy.

Komerční banka - přehled investičních doporučení

Luboš Bedrník se domnívá, že by investoři mohli při současných cenách akcií Komerční banky na této hranici "uvíznout" v delším časovém horizontu. To podporuje názor analytiků z Morgan Stanley, kteří v minulosti měli k akciím KB značnou důvěru, a souvisí to také s tvrzením, že české banky z evropské dluhové krize vyšly oproti jiným bankám v Evropě bez větších problémů. "Současná recese dělá nejen Komerční bance, ale i ostatním českým bankám potíže," konstatuje Bedrník. "Úrokové sazby na trhu jsou rekordně nízké, Komerční banka ztrácí schopnost generovat vyšší marže i zisky."

Tomáš Menčík sice krátkodobě nečeká významnou změnu podmínek na trhu, dlouhodobě by ale podle něho měly úrokové sazby růst. Vzhledem k tomu, že to je nejdůležitější vstupní veličina pro ocenění Komerční banky, mělo by se to podle něho projevit pozitivně.

Erste Group Bank

Potenciálním problémem pro Erste je podnikání v Rumunsku a Maďarsku. "V Rumunsku by se měla banka dostat letos ze ztrát, ale v Maďarsku hrozí velké legislativní riziko," říká Menčík.

Maďarský premiér Viktor Orbán přislíbil před volbami v roce 2014 "eliminaci" hypoték a úvěrů denominovaných především ve švýcarských francích. Po oslabení forintu vůči franku způsobily tyto úvěry útlum ve výdajích maďarských domácností. Vláda nyní plánuje přesunout většinu několikamiliardových ztrát na banky působící v Maďarsku, mezi nimiž je právě Erste. Banky už přišly o více než miliardu eur kvůli Orbánovým programům na redukci dluhu v roce 2011 a vlivem recese od roku 2008.

Orbán hodlá zveřejnit vlastní návrh na řešení dluhových problémů po 1. listopadu, pokud se banky samy nedohodnou na konverzi úvěrů do forintů s klienty. Kompromisní plán navržený bankovní asociací v čele s místním šéfem UniCredit byl Orbánem smeten ze stolu. Vzhledem k tomu, že vláda často vlivem politického vývoje a blížících se voleb svůj postoj mění, lze jen těžko odhadovat, co má Orbán za lubem.

Andreas Treichl, šéf Erste, si myslí, že by další kroky proti finančnímu sektoru nejen ohrozily maďarský finanční systém, ale celou zemi. Orbán by se proto měl další "Blitzkrieg" proti bankám, podobné té z roku 2011, vyhnout. Neměl by ani požadovat okamžitou konverzi všech půjček v zahraničních měnách do forintu, protože by tím mohl ohrozit stabilitu měny.

Akcie rakouské Erste stojí zhruba 24 eur, což je i průměrná cílová cena na trhu. "Výsledky Erste byly slabší, banka se nevyhnula poklesu úrokových výnosů. V tom se recese projevila na bance nejcitelněji a ve větším měřítku než u Komerční banky," domnívá se Luboš Bedrník z LBBW Bank.

Erste Group Bank - přehled investičních doporučení

Erste byla často kritizována za to, že nevyvíjí příliš velkou aktivitu v oblasti půjčování peněz, primární chyba byla ale podle Bedrníka na poptávkové straně - spotřebitelé jsou opatrní a banky skeptické. Slabou náplastí byl návrat rumunské dcery BCR do zisku (v předchozím období se banka nemohla vymanit z červených čísel).

Bedrník dále vyzdvihuje, že se Erste vrátila mezi dividendové tituly a z loňského zisku vyplatila 0,40 eura na akcii (33 % z loňského zisku), což odpovídá výnosu mezi 1,6 a 1,7 %. Bance také prospělo, že vedení upustilo od navýšení kapitálu formou emise nových akcií, jak bylo původně plánováno. "Výhled stabilního provozního zisku Erste vidím jako mírně optimistický," uzavírá Bedrník.

Vyberte si podle svého přístupu k riziku

Preference jedné či druhé banky záleží především na sklonu konkrétního investora k riziku. "Pro konzervativnější investory je jak z krátkodobého, tak dlouhodobého pohledu zajímavější Komerční banka, která má stabilnější hospodaření, poměrně vysokou dividendu, působí pouze v České republice a nemá v současné době žádné výraznější problémy kromě rizika vyššího zdanění navrhovaného některými politickými stranami," míní Milan Lávička z J&T Banky. "Pro investory ochotné akceptovat vyšší riziko by mohla být zajímavější volbou Erste."

Své doporučení zdůvodňuje tím, že Erste působí na více trzích v regionu, což s sebou sice přináší vyšší volatilitu a nejistotu ohledně hospodářských výsledků, ale na druhou stranu - v případě ekonomického oživení a zlepšení celkové ekonomické situace - vyšší růstový potenciál. Akcie Erste také výrazněji reagují na celkový vývoj bankovního sektoru v Evropě.

Srovnání vývoje cen akcií na pražské burze: Komerční banka (KOMB) vs. Erste Group Bank (RBAG)

Podobně to vidí i Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu ČS. "Akcie Komerční banky představují stabilitu a dividendu, ale minimální možnost růstu. Akcie Erste naproti tomu nabízejí zajímavý růstový potenciál v případě růstu finančního sektoru, především ve střední a východní Evropě."

Valuace

Marek Hatlapatka, stratég ze společnosti CYRRUS, tvrdí, že růstový potenciál a stabilita bilance jsou v současné době v ocenění akcií Komerční banky poměrně dobře reflektovány, a tak z krátkodobého pohledu vidí prostor pro obchod spíše na akciích Erste. Ty jsou podle něho v posledních týdnech volatilnější a čas od času otevírají okénka k nákupu, zvláště spekulativněji založeným investorům.

Erste je stále ještě v procesu proměny po prodělané finanční krizi, na některých trzích má problémy, což se odráží v ocenění. Podle Hatlapatky je prostor pro re-rating akcií Erste směrem nahoru vyšší než u Komerční banky, i když pochopitelně s adekvátně vyšším rizikem. "U Komerční banky bych doporučil vstup do dlouhodobější pozice jen v případě korekce ze současných, dle mého férových cen," radí Hatlapatka.

Také Michal Valentík, stratég z ČP Investu, by v současnosti z krátkodobého hlediska doporučil pouze Erste Group Bank. Z dlouhodobého pohledu pak ani jednu z bankovních akcií, protože vidí jen omezený potenciál růstu a rizika spojená s hospodářským oživením v regionu. "Úvěrová portfolia obou bank nemají mnoho prostoru k zlepšení. Akciové trhy jsou relativně vysoko, takže i potenciál zvýšení zisku z tradingu je omezený," dodává Valentík.

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR