Andrea Colantoni (Hudson): Zahraniční firmy kvůli korupci odcházejí z Česka, malý trh jim za ty nervy nestojí. Babiše jako politika nechci komentovat
|

Andrea Colantoni (Hudson): Zahraniční firmy kvůli korupci odcházejí z Česka, malý trh jim za ty nervy nestojí. Babiše jako politika nechci komentovat

Na českém trhu je aktuálně hodně volných manažerských pozic. I proto do Česka v poslední době zamířila řada vedoucích pracovníků ze Západu. Mnohé přitom překvapilo korupční prostředí ve společnosti i v samotných firmách, říká Andrea Colantoni, který řídí pobočku společnosti Hudson v Česku a na Slovensku. Obrat k lepšímu lovec chytrých hlav, který se střední a východní Evropou zabývá od roku 1998, očekává v horizontu pěti až osmi let.

Česká ekonomika Korupce Byznys a podnikání Rozhovor

Manažerů bez práce je na českém trhu kvůli krizi poměrně dost. Podobně to vypadá v celé Evropě. Znamená to, že poptávka po zahraničních talentech mizí, nebo je to jinak?

Andrea Colantoni

Možná překvapivě je aktuálně možné sledovat jakousi druhou manažerskou vlnu směrem na Východ; alespoň loni to platilo zcela nepochybně. Je to dáno tím, že zájem o manažery v regionu opět roste, zejména mezi zahraničními firmami. Stejně tak je tu zájem ze strany manažerů, kteří hledají práci. Nejde jim ani tak moc například o Českou republiku jako takovou, jde jim o zaměstnání. To, že je Praha hezké místo, o kterém lidé pěkně mluví, je pouze přidaná hodnota. Zájem je tedy jak na straně manažerů, tak – v případě některých sektorů – firem.

Pro zajímavost, jak zahraniční manažeři práci v Česku nyní berou? Jsou i tací, pro které je to komplikované situaci na trhu práce "nutné zlo"?

Musím říci, že mnohé často nepříjemně překvapí míra korupce a nedostatek transparentnosti. Ty této zemi skutečně významně škodí; na ty, alespoň z mých zkušeností, reagují manažeři nejčastěji, pokud se tedy bavíme o profesní stránce věci. V Česku je totiž stále tendence neřídit se příliš firemními pravidly, ale nacházet "kreativní cesty" k uspokojení vlastních potřeb. S tím má většina zahraničních manažerů velký problém. Vadí jim nedostatek čestnosti; nazvěme to čestností, protože o tu v principu jde.

Jak dlouho tomu tak v Česku bude? Jak dlouho tu nečestné jednání a prostředí prolezlé korupcí bude západní manažery nepříjemně překvapovat?

Pokud se ptáte na firmy, na firemní úroveň, pak bych řekl pět, šest let; pak by se věci mohly začít skutečně měnit. Problémem ovšem je, že se některé společnosti od Česka kvůli korupci a podobným nešvarům postupně odvracejí. Řekl bych, že se to v poslední době stává už poměrně pravidelně – firma si prostě řekne, že to nemá cenu, už proto, že je země příliš malá. V Rusku se s korupcí dá žít, protože tam zároveň lze vydělávat miliardy. Jak velký zisk ale můžete mít na trhu s deseti miliony obyvatel? O tom to podle mě je, ale lidé to podceňují.

Předpokládám, že vedle firemní úrovně hraje roli i politické prostředí – přístup politiků a rámec, který jak psanými pravidly, tak svým vlastním příkladem vytvoří.

Přesně tak. Právě v této oblasti je potřeba udělat hodně práce. Na druhou stranu by to mohlo jít celkem rychle, už proto, že toho tu nelze moc rozkrást. Země je přitom stále v relativně dobré kondici. Politika tak nakonec může byznys předběhnout. I tak ale budu operovat s pěti- až šestiletým horizontem. Možná to ale nakonec bude trvat o rok nebo dva déle.

Opakovaně se spekuluje o tom, zda by nebylo lepší, kdyby vládu převzali úspěšní manažeři. Diskutuje se o tom, co by to znamenalo, i kvůli Andreji Babišovi. Co vy na to?

Věděl jsem, že se zeptáte na Babiše. Obecně řečeno, myslím si, že je to hodně špatný nápad, manažeři by neměli vést země. Stát totiž není firma – má odlišné úvěrové kanály, větší možnosti a příležitosti než nějaká společnost, například díky tomu, že jeho hodnota není vyjádřena cenou akcií. Pokud máte dlouhodobou strategii a víte, co děláte, můžete dosáhnout na státní úrovni velkých věcí. Můžete financovat projekty, které by vám jako manažerovi neprošly. Pokud vedete zemi, musíte navíc přemýšlet o nerovnosti, máte jiné povinnosti než firma. Vždy se budete muset starat o sociálně slabé a nemocné, ale také o produktivní a bohaté. Já sám nevím, jak mezi nimi zajistit smír, jak se o ně postarat, ale politik to umět musí. Ve firmě je to jednoduché, máte KPI (klíčové ukazatele výkonnosti) a další hodnocení. Pokud se ukáže, že člověk pořádně nepracuje, ve firmě skončí. Udělat něco podobného s občany státu ovšem nepřipadá v úvahu.

Pro Andreje Babiše byste tedy v nadcházejících volbách nehlasoval?

Pana Babiše moc nechci komentovat. Řeknu jen, že to už není podnikatel, ale politik. V Česku totiž platí, že pokud váš byznys dosáhne určité velikosti, stáváte se politikem. To mohu říci, aniž bych dodával věci, které už lidé vědí. Zda by byl Andrej Babiš dobrým receptem na současné problémy, nechci komentovat, na to ho dost dobře neznám.

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům
18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování svorně v zisku, když investoři čerpali optimismus...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:41

Zkusíme odkoupit aktiva ČEZ,slíbila před volbami bulharská levice

Bulharská socialistická strana v případě vítězství v nedělních parlamentních volbách zváží, zda by Bulharsko mohlo...
ČEZ Bulharsko
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta
16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 procenta, když uzavřel na hodnotě 980,76 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
16:27

USA: Aktivita ve výrobním sektoru v březnu prudce stoupla

Index aktivity ve výrobním sektoru, jejž sestavuje kansaský Fed, dosáhl v březnu hodnoty 37 bodů. Trh přitom očekával...
Americká ekonomika
16:07

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu nad očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:53

O čem se mluvilo na Wall Street, než zazvonil zvonec

Apple má problémy i na Novém Zélandu; izraelská Teva prý nebude propouštět tolik lidí, kolik tvrdí novináři; Wells...
Americké akcie
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika