Co musíte ráno vědět (20. září)
|

Co musíte ráno vědět (20. září)

Jak si vedly světové burzy po překvapení, které jim Fed přichystal, kolik nakonec zaplatí JPMorgan kvůli případu "Londýnská velryba" a která reklama rozplakala celý svět? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek sestoupily z historických maxim

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodní seanci v mírném plusu. Po středečním silném růstu způsobeném překvapivým rozhodnutím Fedu prozatím nesnižovat objem odkupovaných dluhopisů v rámci kvantitativního uvolňování však investoři přistoupili k výběru zisků. Dow nakonec oslabil o 0,26 % na 15 636,55 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,18 % na 1 722,34 bodu. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,15 % na 3 789,38 bodu. Největší ztráty si připsaly sektor základních materiálů a finanční tituly. Relativně dobře si vedly sektor průmyslu, technologické tituly a sektor cyklického spotřebního zboží.

Podle zveřejněné zprávy o týdenním počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl počet žadatelů méně, než se čekalo. Ministerstvo práce však neopomnělo připomenout, že technické problémy, s nimiž se minulý týden potýkaly dva úřady, přetrvávají, a číslo je tak stále zkreslené. Prodeje starších domů v srpnu vzrostly nejvíce za šest a půl roku. I toto číslo však trh neinterpretoval jako vysloveně pozitivní - makléři totiž tvrdí, že srpen bude posledním měsícem, kdy trh s nemovitostmi vydá tak dobrá čísla. Důvodem prý bude pokles poptávky způsobený rostoucími hypotéčními sazbami. Zato průmyslu v oblasti Filadelfie se nesmírně daří. Podle tamní pobočky Fedu se průmyslová aktivita v září nečekaně zvýšila, a to dvakrát více, než predikoval trh. Příjemně překvapila i bilance běžného účtu Spojených států za druhé čtvrtletí. Schodek běžného účtu se oproti prvnímu kvartálu snížil o 5,7 %, a spadl tak na nejnižší hodnotu od třetího čtvrtletí 2009.

2. Evropské akcie se ve čtvrtek vyšplhaly na pětiletá maxima díky nečekanému rozhodnutí Fedu

Evropské akcie ve čtvrtek posilovaly díky Fedu, který se nečekaně rozhodl neomezit program nákupu dluhopisů, přestože to většina analytiků předvídala. Britský FTSE 100 připsal 1,01 %, francouzský CAC 40 0,85 % a německý DAX 0,67 %. Dařilo se především realitnímu sektoru, ztrácely naopak mediální společnosti a pojišťovny.

Jak dlouho ještě?

3. Pražská burza zisky neudržela a uzavřela čtvrteční obchodování v mínusu

Pražská burza dopoledne následovala ostatní trhy a posilovala o více než 1 %. Vzápětí však začala zisky mazat a index PX zakončil den se ztrátou 0,18 % na 973,67 bodu. Po předchozí rally zamířily do mínusu akcie NWR. Ty ve čtvrtek odepsaly 9,72 % na 32,50 Kč, v červených číslech zakončily i akcie Telefóniky C.R. (-3,30 %), CETV (-1,13 %) a ČEZ (-1,82 %). Dařilo se naopak Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zpevnily o 2,02 % na 620,50 Kč, a přes procento podražily i cenné papíry pojišťovny VIG (+1,21 %).

Erste: Komerční bance vzroste v příštím roce zisk, zvyšujeme cílovou cenu

Pohled analytiků: Uzavření dolu Paskov je pozitivní signál, optimismus ohledně akcií NWR je ale přehnaný

Hodnota akcií ČEZ za poslední dva týdny výrazně stoupla. Jaké jsou další vyhlídky?

4. Očekávané události

Eurozóna zveřejní výsledky spotřebitelské důvěry a pražskou burzu čeká rebalancování indexu. Po ukončení pátečního obchodování se ČEZ a Komerční banka zařadí do indexu Stoxx Europe 600. Investoři budou ale také bedlivě sledovat projevy guvernérů Fedu, s nimiž by měli vystoupit Daniel Tarullo, James Bullard, Narayana Kocherlakota a Esther Georgeová. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. JPMorgan zaplatí na vyrovnání případu "Londýnská velryba" 920 milionů dolarů

Americká investiční banka JPMorgan Chase zaplatí úřadům v USA a Spojeném království pokuty v celkové výši 920 milionů dolarů. Pokuty byly bance uděleny za "vážné nedostatky" v dozoru, které umožnily jejímu obchodníkovi Brunovi Iksilovi, zvanému "londýnská velryba", prodělat více než šest miliard dolarů. Celková částka je jednou z nejvyšších pokut, jakou kdy nějaká finanční instituce dostala.

6. Největší obava Islandu? Eurozóna a její banky

Eurozóna se nepoučila z kolapsu islandského bankovního systému, a malý ostrovní stát už se proto do měnové unie nechce připojit. V rozhovoru pro televizní stanici CNBC to řekl předseda islandské vlády Sigmundur Davíð Gunnlaugsson. "Eurozóna se nepoučila z lekce, kterou si Island musel projít," řekl Gunnlaugsson. "Evropské banky přežily, ale poučení si z toho nevzaly. Stále fungují na základě regulací, které podrazily nohy islandským bankám."

7. Urban: Z ekonomického i sociálního hlediska dává prolomení limitů smysl

Stínový ministr průmyslu a obchodu ČSSD Milan Urban je z ekonomického i sociálního hlediska pro prolomení limitů těžby uhlí na Ústecku. V opačném případě podle něj kraji hrozí vyhrocení sociální situace. Zároveň však dodal, že těžit nad limity bude možné pouze tehdy, když dojde k široké shodě na politické scéně i ve společnosti. Urban to řekl na setkání s novináři.

8. Irsko je venku z recese, HDP expanduje

Irská ekonomika se dostala ze své druhé recese za posledních pět let. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vzrostl o 0,4 % proti poklesu o 0,6 % v předešlému kvartálu. Tempo růstu je ale menší, než čekali analytici, a mohlo by tak zmařit naděje na zmírnění úsporných opatření.

9. Další slovní intervence z ČNB, zásah proti koruně se blíží

O zvýšené pravděpodobnosti, že ČNB zasáhne na devizovém trhu a oslabí korunu, promluvil Kamil Janáček. Ten přitom patří k největším jestřábům uvnitř bankovní rady a od intervencí v minulosti odrazoval.

Podle Janáčka byla připravenost ČNB začít s intervencemi centrální bankou dostatečně komunikována. "Posilování koruny monetárním podmínkám v zemi v předkrizových časech pomohlo. Symetricky teď může pomoci oslabení měny," napsal Janáček.

10. Propast mezi vyspělým severem Evropy a zaostávajícím jihem se bude prohlubovat, tvrdí EY

Ekonomické rozdíly mezi jádrem eurozóny a periférií jsou nyní největší za posledních více než deset let. Napsala to ve zprávě společnost Ernst & Young a poukázala na to, že propast mezi jádrem a periferií se prohloubí, zatímco oživení ekonomik bude zpomalovat. Podle zprávy jsou si nyní země ekonomicky nejvzdálenější od počátku nového tisíciletí. Společnost ve svém výzkumu sleduje indikátory jako HDP, inflaci, míru nezaměstnanosti a účetní rozvahy vlád.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Reklama telekomunikační společnosti razí heslo, že "dávání je nejlepší komunikace"

Nová reklama thajské telekomunikační společnosti chytá za srdce. Tříminutový klip začíná scénou, v níž majitelka lékárny přistihne malého chlapce, jak krade léky. Zastane se ho muž z vedlejšího obchodu, léky zaplatí a přidá mu polévku. Na to, co se stane za třicet let, se podívejte sami.

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice