Michl vs. Carnell: Česko-britské úvahy o krizové ekonomice, podpoře růstu a kvantitativním uvolňování
|

Michl vs. Carnell: Česko-britské úvahy o krizové ekonomice, podpoře růstu a kvantitativním uvolňování

V krizi nejsme; na tom, jak rychle škrtat, se neshodneme; kvantitativní uvolňování může nakonec koupit za hodně peněz málo muziky. Tak lze shrnout diskuzi Aleše Michla z pražské Raiffeisenbank a Roba Carnella z londýnské ING. Z debaty dvou respektovaných ekonomů vám Investiční web, který je posadil k jednomu stolu, nabízí to nejzajímavější.

Centrální banky Názory analytiků Kvantitativní uvolňování Světová ekonomika Rozhovor

Michl: Nejsme v krizi. To, čeho jsme svědky, je podle mě nová realita. Souhlasíte?

Carnell: Když se podíváte na růst ekonomik G7, není to nic přesvědčivého, snad s výjimkou Spojených států a Kanady. Je to podobné, jako kdybychom odepsali pět, šest, možná sedm let. Jsme tam, kde jsme byli nejen na začátku předchozí dekády, ale i dekády před ní. Proto je pochopitelné, že lidé stále mluví o krizi. Podle mě byl ale zároveň růst před krizí abnormální. Svým způsobem je tedy potřeba ho ignorovat a porovnávat současnou situaci s tím, jaká měla být před krizí. A v takovém případě sice zaostáváme, ale určitě to není tak hrozné.

Michl: Co to znamená pro ekonomický výhled? Čekáte v příštích pěti, deseti letech v porovnání s obdobím před rokem 2008 pomalejší růst? Já bych se smířil s tím, že bude poloviční.

Carnell: V této souvislosti je obtížné mluvit o nějakém časovém rámci. Jisté je, že se nyní děje několik věcí, které hospodářskému růstu příliš nepomáhají, ale přitom budou trvat ještě hodně dlouho. Zaprvé, demografické křivky v mnoha zemích jsou skutečně otřesné. Podívejte se například na to, s jakou rychlostí se zmenšuje počet obyvatel Německa – do roku 2040 tam budou mít jen asi 40 milionů lidí v produktivním věku. To je obrovský propad. To mimo jiné znamená, že se Spojené království, které je na tom díky imigraci v tomto směru mnohem lépe než zbytek Evropy, stane největší evropskou ekonomikou. Jeho odchod z EU by proto asi celému klubu příliš neprospěl. Zadruhé, je potřeba se zaměřit na fiskální politiku, konkrétně na různá úsporná opatření a programy, které se více či méně týkaly a týkají všech. Ty tu s námi podle mě budou ještě dlouho, určitě v době, kdy mám jít do důchodu, tedy za nějakých patnáct let.

Michl: Role veřejné správy a vlády. Co by nyní měla dělat, do čeho by státy měly investovat?

Carnell: Podle mě vlády v podobných situacích prostě hádají. Neexistuje žádná skutečně důvěryhodná ekonomická teorie, která by poradila, jak rychle bychom se měli vypořádat s fiskálním problémem. Většina zemí, alespoň ze skupiny G7, má přitom opravdu velké fiskální problémy, jejich veřejné finance jsou ve strašném stavu. S tím je určitě potřeba něco dělat. Já používám analogii z běžného života: Pokud máte velké dluhy na kreditní kartě, musíte je začít splácet. Je ovšem otázka, jak rychle – nechcete to přehnat, musíte přece jíst a chodit oblečení. Mnoho zemí teď ale zřejmě propadlo pocitu, že je nutné škrtat skutečně agresivně. Navzdory tomu, že všichni – OECD, MMF a další – souhlasí s tím, že škrtat by se nemělo tak prudce. Británie to udělala a její růst se v podstatě zastavil. Většina západní Evropy to přehnala a je na tom podobně.

Michl: Máte pravdu. Na druhou stranu, co takové Japonsko? V posledních dvaceti letech podle mě utrácelo až moc, ale ani tak se pořádného růstu nedočkalo.

Carnell: Japonsko je výjimka, která potvrzuje pravidlo. Podle některých znalců bychom všichni měli dělat to, co dělá Japonsko – smířit se s dluhem na úrovni 200 % HDP a vyšším. Japonsko to tak má, ale výnosy z jeho dluhopisů jsou stále nízké. Japonská ekonomika neexplodovala, ani se nepropadla sama do sebe, ani nenaplnila další katastrofické vize, které se v souvislosti s ní opakovaně rojily. Naopak, její stav se začíná pomalu zlepšovat. Možná bychom měli počkat na to, co přinese takzvaná Abenomika, tedy vláda premiéra Abeho. To by mohlo nabídnout jisté ponaučení.

Michl: Robe, vy jste evidentně zastáncem opatrných škrtů, které neohrozí růst. Já bych do toho naopak šlápl poměrně radikálně. Smířil bych se s tím, že ekonomika poroste sice pomaleji, ale zato zdravěji. Jinak bych se totiž obával toho, že skončíme jako Japonsko, které má velký dluh a ekonomicky neroste. Ze své návštěvy Japonska si pamatuji, že je tam asi sto řek, z nichž jen tři nejsou přemostěné nebo podtunelované. Vláda staví, co to dá, ale ekonomika stejně neroste. Stát si totiž na podobné projekty musí půjčit od lidí, kteří pak o to méně utrácejí. Ale pojďme dál – v podpoře růstu mají v posledních letech důležité slovo centrální banky. Mají ještě nějakou účinnou munici, nějaké nástroje?

Carnell: Myslím si, že tištění peněz bylo správným krokem. Banky udělaly, co bylo potřeba. Na druhou stranu je fakt, že to potvrdilo, jak zoufalé byly. Teď už zbývají jen měny. Japonská centrální banka tiskne peníze, americký Fed tiskne peníze, Bank of England tiskne peníze – a asi bychom mohli pokračovat.

Michl: Co to ale znamená? Není to přece tak, že má běžný smrtelník najednou více peněz.

Carnell: Přidáte pár nul do rozvah centrálních bank. Komerční banky mají více peněz a měly by začít nakupovat nebo půjčovat. Mám ale pocit, že se nakonec ukáže, že jediné, čeho kvantitativní uvolňování dosáhlo, bylo mírné snížení výnosů z dluhopisů. Na druhou stranu, výnosy z dluhopisů klesaly tak jako tak, kvůli hospodářským problémům.

Michl: Podívejte se ale na změny v peněžní zásobě M3 a nebo M4, například v Británii. Ty peníze se nikam nedostaly. Dá se tedy skutečně mluvit o tištění peněz? Nebo jak byste akce bank popsal?

Carnell: Souhlasím, z těch nových peněz se nestal kredit. Proto to je, ale zároveň není tištění peněz. Centrální banky budou nakonec sedět na hromadách vládních dluhopisů, které si koupily za tyto peníze. Přinejmenším v některých zemích vyvstane otázka, jak se jich zbavit. V Americe se k tomu staví tak, že dříve, než začnou zvyšovat sazby, budou tyto dluhopisy prodávat. To podle mě na trhu vyvolá poměrně velké problémy.

20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika