Burzovní kalendář 23. 9. - 27. 9. 2013
|

Burzovní kalendář 23. 9. - 27. 9. 2013

Investoři v USA budou s napětím sledovat projevy dalších členů Fedu, kteří by mohli naznačit, kdy dojde k omezení kvantitativního uvolňování. Pozornost se přesune i na americké zákonodárce, dalším tématem příštího týdne bude rozhodování amerického Kongresu o rozpočtu, kde je důležitá souvislost již naplněného dluhového stropu. Náladu na trzích mohou ovlivnit také indexy nákupních manažerů v USA i v Evropě nebo zpřesněný údaj o americkém HDP za 2. čtvrtletí 2013. V Česku zasedá rada ČNB, která bude rozhodovat o nastavení měnové politiky.

Investiční a ekonomický výhled

USA

23/9 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

23/9 Projev člena Fedu Dennise Lockharta

24/9 Projev členky Fedu Sandry Pianalto

24/9 Index cen domů S&P/Case-Shiller

24/9 Spotřebitelská důvěra

24/9 Projev členky Fedu Esther George

25/9 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25/9 Prodeje nových domů

26/9 HDP za 2Q2013

26/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

26/9 Projev člena Fedu Narayana Kocherlakoty

27/9 Projev člena Fedu Charlese Evanse

27/9 Osobní příjmy a výdaje

27/9 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie minulý týden posílily. Dow přidal 0,6 %, S&P 500 vzrostl o 1,3 % a ve středu se po nečekaném rozhodnutí Fedu neomezovat program odkupu dluhopisů dostal na rekord. Fed zveřejnil, že požaduje více důkazů o ekonomickém zotavení předtím, než k omezování odkupů dluhopisů přistoupí. Od března 2009 jsou díky stimulům ekonomiky akcie o 155 % silnější.

Zároveň však Fed svým rozhodnutím uvrhl trhy do nejistoty, která se bude na amerických burzách projevovat i v příštím týdnu. Investoři najednou neví, zda mohou Fedu věřit. V pátek je ještě více znejistil šéf Fedu v St. Louis James Bullard, který řekl, že není vyloučeno, že Fed rozhodne o omezení svých podpůrných nákupů dluhopisů už na říjnovém zasedání.

Fed teď bude vysílat k investorům další signály o tom, jak se celá věc s ukončováním QE může dále vyvíjet. Příští týden vystoupí hned několik členů Fedu, aby investorům osvětlili, kdy se s utahováním kohoutků vlastně začne. Již v pondělí bude mluvit prezident Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Investoři čekají, že s ukončováním podpory začne Fed v prosinci. Myslí si to 24 ze 41 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg.

Akcie by mohly zamířit alespoň na čas níže. "Vývoj zatím signalizuje mírnou korekci a mohl by kopírovat průběh celého letošního roku. To znamená, že po korekci vstoupí do hry býci a cena se vrátí k předchozímu maximu. Za poslední čtyři roky je při silném býčím trhu prokázané, že nejjistější způsob investování je nesnažit se obchodovat proti rozhodnutí Fedu," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. Podle něj by dalším cílem mohla být nová maxima na 1 750, do konce roku by cena mohla otestovat 1 800 bodů.

Kromě zpráv z Fedu se Amerika zaměří i na další důležitou událost. Druhým tématem příštího týdne bude rozhodování amerického Kongresu o rozpočtu, kde je zásadním tématem dluhový strop. Očekává se, že Senát příští týden schválí zákony, které umožní nouzové financování vlády USA i po 1. říjnu, nicméně výsledek ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, jistý není.

"Na trzích pravděpodobně vzroste kolem těchto událostí nejistota. Myslíme si však, že nebude mít dlouhé trvání a bude méně závažná než při podobných hlasováních v minulosti," napsali ve zprávě pro investory analytici z Goldman Sachs.

S tím souhlasí portfoliový stratég Wells Fargo Funds Management Brian Jacobsen. "Republikáni si uvědomují, že když nastanou problémy s financováním, viní lidé většinou je. S blížícím se termínem voleb do Kongresu, které se konají příští rok, budou jistě opatrnější," říká.

Kromě vystoupení členů Fedu čeká americkou ekonomiku i řada důležitých makrodat. Hned v pondělí se bude sledovat americká spotřebitelská důvěra (očekává se 80 bodů po 81,5 bodu) a ceny nemovitostí podle indexu S&P/Case-Shiller. Sada dat z USA bude pokračovat objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby (po propadu o 7 % v červenci se v srpnu čeká stagnace) a prodeji nových domů ve středu. Ve čtvrtek bude kromě pravidelných dat z trhu práce zveřejněn finální údaj amerického HDP za 2Q2013, kde se čeká ještě mírná revize růstu na 2,6 % z 2,5 %.

Manipulace s Dow? Jak se tvoří výkonnost akcií
K 20. září bude pozměněno složení jednoho z nejsledovanějších indexů Dow Jones…
Jim Rogers: Ben Bernanke je absolutní katastrofa, Fed bych zrušil a…
Jim Rogers je dlouhodobým kritikem šéfa Fedu Bena Bernankeho. Když přijde na…
Jak dlouho ještě?
Fed pokračuje v odkupech dluhopisů a hypotéčních zástavních listů v objemu 85…
Goldman Sachs: 10 akcií, které teď musíte mít
David Kostin z Goldman Sachs během setkání s klienty zjistil, že většina z nich…
Jak se zajistit proti růstu úrokových sazeb?
Strmý růst úroků, který sledujeme od května, nedává z makroekonomického pohledu…

Evropa

23/9 Eurozóna, Německo, Francie - indexy nákupních manažerů v průmyslu a ve službách (Markit FLASH)

24/9 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

25/9 Francie - indikátor podnikatelského klimatu

26/9 Itálie - maloobchodní tržby

26/9 Spojené království - HDP za 2Q2013

27/9 Francie - HDP za 2Q2013

27/9 Eurozóna - ekonomická důvěra

27/9 Německo - index spotřebitelských cen

Evropské akcie v týdnu vzrostly. Jako ostatní světové burzy i evropské indexy prudce vyskočily díky středečnímu rozhodnutí americké centrální banky Fed neomezit nákupy dluhopisů. Celoevropský index EuroStoxx 50 za týden vzrostl o 2,1 %. Ve čtvrtek se dostal na nejvyšší hodnoty od června 2008.

Nejdůležitější událostí, kterou investoři sledují, je výsledek německých voleb. "Rozhoduje se o budoucnosti eura na minimálně další dva roky," říká Justin Urquhart Stewart ze společnosti Seven Investment Management.

Drtivé vítězství konzervativců kancléřky Angely Merkelové může být pro trhy překvapením, jenže protáhnout se mohou jednání o koalici. Její dosavadní koaliční partner FDP zůstal za branami Bundestagu. Očekávalo s epřitom, že povolební spolupráce těchto stran bude pokračovat. "Očekávaný výsledek by mohl dočasně prospět euru, to důležitější se ale bude dít ve střednědobém horizontu. Staronová koalice by se totiž nejspíše pokusila o další stabilizaci Evropy, což znamená fiskální unii a pořádnou bankovní unii," řekl v rozhovoru pro Investiční web portfoliomanažer Global Macro Interest Rate programu hedgeového fondu C-View Nick Beecroft.

Pravděpodobně však teď Merkelová bude vládnout ve velké koalici se sociálními demokraty. Podle Beecrofta by se mohli snížit spready dluhopisů. Pokud se dočkáme velké koalice CDU/CSU a SPD, je možné, ba takřka jisté, že vláda bude mít v horní komoře parlamentu většinu. A to by jí umožnilo, pokud by chtěla, změnit ústavu, což je nezbytně nutné k tomu, aby Němci mohli podpořit eurobondy.

Od vlády vzešlé z nedělních voleb se nečekají jen další kroky k záchraně eura. Důležité bude její rozhodnutí o energetickém trhu, které může výrazně ovlivnit vývoj akcií evropských energetických firem včetně českého ČEZ. Podle Michala Šnobra, analytika z J&T, bude záležet na tom, jaké budou po volbách v Německu přísliby ohledně energetiky. Když vše půjde dobře, může cena elektřiny vzrůst k 42 EUR/MWh, což by energetický trh krátkodobě stabilizovalo.

Další vývoj evropské ekonomiky naznačí i kompozitní indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a službách, které země eurozóny v čele s Německem zveřejní hned v pondělí (celkový index podle očekávání vzroste na 51,8 bodu po 51,5 bodu). Z dalších čísel bude zajímavé sledovat německý indikátor podnikatelské nálady Ifo, který by měl dle očekávání vzrůst na nejvyšší hodnotu za 16 měsíců (108 bodů), nebo údaje o HDP Velké Británie či Francie.

Podle páteční zprávy spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných údajů vzrostla ze srpnových -15,6 bodu na -14,9 bodu, analytici však očekávali růst na -14,5 bodu. Více optimizmu přišlo z Německa. Institut ZEW v úterý zveřejnil zprávu o důvěře analytiků a investorů v ekonomiku Německa i celé eurozóny a čísla trh mile překvapila, protože dopadla výrazně lépe, než se čekalo.

Jak vidí nový obchodní týden makléř Martin Loos z brokerjetu České spořitelny?

Nick Beecroft (C-View): Německé volby přispějí ke stabilizaci. Těžit…
Víkendové volby v Německu trhy příliš nevzruší. Očekávaný výsledek by mohl…
Německé volby se blíží. Zřejmě napíší další kapitolu řecké tragédie,…
Srpnovou okurkovou sezónu narušil německý ministr financí Wolfgang Schäuble,…
Německé volby: Hra o měnovou unii, eurobondy a emisní povolenky
Víkendové volby v Bavorsku skončily vítězstvím křesťanských demokratů. Pro…
Michl vs. Carnell: Česko-britské úvahy o krizové ekonomice, podpoře…
V krizi nejsme; na tom, jak rychle škrtat, se neshodneme; kvantitativní…

Česká republika

23/9 Nová báze indexu PX

23/9 ČEZ a Komerční banka zařazeny do indexu Stoxx Europe 600

24/9 Ekonomická důvěra

25/9 Bilance ČNB

26/9 ČNB - rozhodnutí o měnové politice

Domácí index PX uzavřel týden se ztrátou -1,7 % na 952 bodech.

Nejdramatičtější vývoj prodělaly akcie NWR. Firma v pondělí oznámila, že do konce příštího roku uzavře důl Paskov. Důl je dlouhodobě ztrátový a společnosti se jej nepodařilo prodat. Akcie reagovaly výrazným růstem a dostaly se až na dohled 40 Kč za akcii. Následně však přišla výrazná korekce poté, co vláda oznámila, že finančně nepodpoří případné pokračování těžby, a negativně se projevil také report významné zahraniční banky, která stanovila cílovou cenu na 15 korun za akcii. Nakonec tak akcie uzavřely týden téměř beze změny (-0,5 % na 29,5 Kč).

V pátek po uzavření trhů pak ještě premiér Jiří Rusnok naznačil, že by bylo možné těžbu v Paskově prodloužit do roku 2016. Příští týden tak budou investoři dále s napětím sledovat dění kolem těžařské společnosti. Čeká se i na vyjádření majitele firmy Zdeňka Bakaly.

Největší růst předvedla mediální skupina CME, jejíž akcie posílily o 7,3 % na 100 Kč. Společnost v průběhu minulého víkendu oznámila, že funkce ředitele budou společně vykonávat Christoph Maniusch a Michael Del Nin. "Neočekáváme výrazné změny ve směřování firmy, ale trh přijal pozitivně především fakt, že oba nastupující ředitelé jsou spojeni s prací pro hlavního akcionáře firmy Time Warner," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

V pátek po zavření trhu došlo k pravidelnému rebalancování evropského indexu Stoxx Europe 600, kam byly poprvé zařazeny také české tituly ČEZ a Komerční banka. Oba tituly však navzdory očekávanému pozitivnímu efektu zařazení do indexu ztrácely. Komerční banka odevzdala v týdnu 1,2 %, ČEZ se dokonce propadl o 4,7 % na 488 Kč. "Část investorů tak zřejmě využila očekávanou zvýšenou likviditu k redukci pozic, v případě ČEZ také k realizaci zisků po předchozím růstu," říká Vaníček. ČEZ tak byl nejvíce klesajícím titulem pražské burzy.

Cena jeho akcií padala společně s cenou elektřiny. Ta klesá kvůli propadu na trhu emisních povolenek. V příštím týdnu může cenu elektřiny a akcie ČEZ významně ovlivnit situace v Německu po volbách. Čeká se, že Němci začnou s reformou energetického trhu. Každé prohlášení od zástupců nově vznikající vlády k tomuto tématu může být pro ČEZ a elektřinu zásadní.

V týdnu se sejdou radní ČNB. Podle posledních prohlášení guvernéra Singera a dalších členů rady roste pravděpodobnost, že ČNB dál uvolní měnovou politiku devizovými intervencemi. Možnost intervencí připustil nečekaně i tradiční "jestřáb" v radě ČNB Kamil Janáček. Zatím není jasné, zda ČNB přistoupí k intervencím už teď. Kurz koruny se již delší dobu pohybuje těsně pod hranicí 26 EUR/CZK.

Bankovní rada ČNB ponechá podle analytiků úrokové sazby, které jsou prakticky na nule, beze změny. Ekonomové ani nepředpokládají, že by centrální banka přistoupila k devizovým intervencím proti silné koruně. Zároveň ale upozorňují a možnost, že ČNB může překvapit a k intervencím přece jen přistoupit. Guvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že další uvolnění měnové politiky bude potřeba a centrální banka bude muset přistoupit k devizovým intervencím. Naopak členka bankovní rady Eva Zamrazilová uvedla, že centrální banka by měla přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky prostřednictvím prodejů koruny na devizovém trhu jen v případě, že by česká měna posílila bez opory v ekonomice.

"ČNB téměř jistě nechá úrokové sazby beze změny. Důvodem je stále velmi nízká inflace. Otázkou je, jak se členové bankovní rady postaví k měnovým intervencím proti koruně. Podle mého názoru intervence spuštěny nebudou," uvedl analytik z GE Money Bank Petr Gapko. Zároveň dodal, že ČNB setrvá v současném módu, kdy umělé oslabování koruny intervencemi nevyloučí, ale zároveň neoznámí jejich okamžité spuštění. Analytik z Home Credit Michal Kozub upozorňuje, že pokud by nastal zásadní ekonomický růst, tak lze očekávat změnu úrokových v sazbách někdy během druhé poloviny roku 2014. "Žádnou změnu měnově politických sazeb ani spuštění devizových intervencí na příštím zasedání ČNB nečekáme. Ale je potřeba mít na paměti, že ČNB je na hraně rozhodnutí, zda s devizovými intervencemi začít," doplňuje analytik z Raiffeisenbank Michal Brožka.

Kam uhlí, tam akcie NWR: Při současných cenách uhlí dejte ruce pryč
Ceny akcií NWR během dvou uplynulých měsíců vzrostly o téměř 100 %. Hlavním…
Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na…
Dva bankovní tituly obchodované na pražské burze - defenzivnější Komerční banka…
Michal Šnobr (J&T): Budoucnost akcií ČEZ, to je hra o dividendu a…
Ceny elektřiny a spolu s nimi i akcie energetické skupiny ČEZ se odrazily ode…
Pohled analytiků: Uzavření dolu Paskov je pozitivní signál,…
Uhelná společnost OKD, která patří na burze obchodované NWR miliardáře Zdeňka…
Hodnota akcií ČEZ za poslední dva týdny výrazně stoupla. Jaké jsou…
Akcie ČEZ zažily letos strmý propad, ale na začátku září se odrazily ode dna a…
Další slovní intervence z ČNB, zásah proti koruně se blíží
O zvýšené pravděpodobnosti, že ČNB zasáhne na devizovém trhu a oslabí korunu,…

Asie

23/9 Čína - index PMI v průmyslu (FLASH)

25/9 Japonsko - objednávky strojů

26/9 Japonsko - index spotřebitelských cen

27/9 Čína - průmyslové zisky

Také asijské burzy se svezly na vlně nadšení z nečinnosti Fedu. V pátek sice euforie trochu vyprchala, i tak si asijské indexy za celý týden polepšily. Celoasijský index MSCI přidal 3,1 %, japonský Nikkei posílil o více než 2 %.

Optimismus ohledně čínské ekonomiky podpořila v týdnu zpráva Světové banky, že Čína by letos měla dosáhnout plánovaného růstu o 7,5 %. To mírní obavy z tvrdého přistání čínské ekonomiky.

Příští týden není příliš bohatý na důležitá data. O dalším vývoji Číny by měl hned v pondělí něco naznačit PMI v průmyslu.

Mark Mobius: Na dividendách záleží
Mnoho lidí si myslí, že za akciemi na mladých trzích musí být růstový příběh.…
Spekulace na Turecko: Výprodej na emerging markets a hrozba války v…
Turecko zažilo silný výprodej, a to jak na akciovém, tak dluhopisovém trhu.…
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika