Co musíte ráno vědět (6. září)
|

Co musíte ráno vědět (6. září)

Jak burzy reagovaly na nečinnost centrálních bank, proč by mohlo Řecko dostat další pomoc a jakou ceduli nosí na krku provinilci ve Spojených státech? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly kolem nuly a během dne se obchodovaly poměrně volatilně. Podnikové objednávky v červenci klesly méně, než se čekalo, ISM index nákupních manažerů ve službách v srpnu nečekaně vzrostl na 58,6 bodu (odhad: 55 bodů, červenec: 56 bodů) a žádostí o podporu v nezaměstnanosti rychle ubylo. Soukromý sektor v srpnu vytvořil 176 tisíc pracovních míst, tedy méně, než čekali analytici (182 tisíc).

Dow nakonec posílil o 0,04 %, širší S&P 500 přidal 0,12 % a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,27 %. Nejvíce se dařilo energetickému a průmyslovému sektoru, zaostaly naopak telekomunikační tituly a sektor necyklického spotřebního zboží.

Výnosy amerických vládních dluhopisů ve čtvrtek prudce vzrostly. Výnos 10letých bondů se dostal těsně pod 3 % (2,99 %), nejvýše od července 2011. Výnos 5letých dluhopisů vzrostl na 1,85 % a 30letých bondů na 3,89 %. Růst výnosů tak nadále odráží očekávání investorů, že by Fed v nejbližší době mohl přistoupit ke snížení objemu nakupovaných dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování.

Začíná měsíc, kterého se bojí akcioví býci

2. Evropské akcie posilovaly, ECB bude držet úrokové sazby nízko "delší dobu"

Evropské akcie ve čtvrtek zpevňovaly díky ujištění šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho o tom, že úrokové sazby budou nízké "po delší dobu". Britský FTSE 100 připsal 0,89 %, francouzský CAC 40 0,66 % a německý DAX 0,48 %. Nejvíce se dařilo automobilkám, médiím a telekomunikacím, ztrácel naopak chemický sektor. Výnos německých desetiletých státních dluhopisů ve čtvrtek vyskočil nad 2 % poprvé od března 2012, maxima dosáhl i výnos britských desetiletých dluhopisů, který se dotkl 3 % poprvé od července 2011. Španělsko ve čtvrtek prodalo desetileté dluhopisy s nejnižším výnosem od roku 2010, zatímco výnos desetiletých dluhopisů Francie prodaných ve čtvrteční aukci byl nejvyšší od července 2012.

Evropská bankovní jednota se rozpadá ještě před svým uzákoněním. Sever je napřed

3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně posílila. Nahoru vyletěly akcie ČEZ

Index PX připsal 1,29 % na 949,52 bodu. Nejvíce se dařilo akciím ČEZ, které zpevnily o 4,70 % na 448 Kč. "Akcie korigovaly propady z předchozích dní," říká Josef Novotný, analytik z České spořitelny. "Podporou toho akciového titulu je také růst cen elektřiny (nad 38 eur) a rebalancing pražského indexu," dodává. Podle něj tak může nastat krátkodobá změna trendu. Přes 3 % připsala i Telefónica C.R. (+3,40 %) a podražila na 298 Kč. Polepšily si i cenné papíry pojišťovny VIG (+2,34 %) na 1 004 Kč. Ztrácely naopak Fortuna (-1,98 %), Orco (-1,94 %) a Komerční banka (-1,74 %).

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Pátek bude ve Spojených státech ve znamení pracovního trhu. Po čtvrtečních údajích ze soukromého sektoru se dozvíme, kolik pracovních míst americká ekonomika v srpnu vytvořila. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají přírůstek 175 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství. Francie zveřejní obchodní bilanci, stejně jako Německo, které navíc odhalí i průmyslovou výrobu. Čísla z průmyslu zveřejní i Spojené království a Česká republika. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Centrální banky se k dalšímu uvolňování politiky neuchýlily

Ve čtvrtek zasedaly Bank of England, ECB a Bank of Japan. Rozhodly se zachovat monetární politiku beze změny, přestože Mario Draghi i Haruhiko Kuroda prohlásili, že jsou připraveni jednat, kdyby to bylo zapotřebí. Euro během tiskové konference Maria Draghiho, kterou jsme sledovali on-line, oslabilo vůči dolaru na šestitýdenní minimum.

Den centrálních bank: Draghi připustil, že se mluvilo i o snížení sazeb, nezapomněl se pochválit

6. OKD dala odborům návrh nové smlouvy, chce snížit odměny

Vedení těžební společnosti OKD ve čtvrtek předalo odborům návrh nové kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018, který počítá mimo jiné s omezením odměn a benefitů.

7. Skupina BRICS založí fond na podporu měn, dá do něj 100 miliard USD

Skupina pěti velkých zemí rozvíjejícího se světa, která používá zkratku BRICS, založí fond na stabilizaci svých měnových trhů a vloží do něj 100 miliard dolarů. Na summitu G20 to ve čtvrtek oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Fond má zasahovat proti destabilizaci měn zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.

8. Indická centrální banka slíbila reformy, pomohla burzám v Asii

Indické akciové trhy ve čtvrtek výrazně rostly a pomohly asijským akciím na nejvyšší úroveň za tři týdny. Indické akcie tak reagovaly na vyjádření nového šéfa indické centrální banky, který představil opatření na podporu zpomalující domácí ekonomiky. Indie je třetí největší asijskou ekonomikou po Číně a Japonsku. Prochází ale nejhorší hospodářskou krizí za dvacet let. Indická rupie od května k dolaru ztratila pětinu hodnoty.

9. O další pomoci pro Řecko se rozhodne v listopadu

Představitelé eurozóny, EU a MMF rozhodnou o případné další pomoci Řecku až poté, co inspektoři Troiky posoudí, jak se Řekům daří provádět nutné reformy. To by mělo být v listopadu. "Finanční problémy zadluženého Řecka v příštím roce neskončí, takže existuje zcela reálná hrozba, že země bude před svým návratem na dluhopisové trhy potřebovat od eurozóny další finanční pomoc," uvedl ve čtvrtek šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem. Nevyjádřil se však k objemu případné pomoci. 

10. Vedení BlackBerry chce urychlit prodej firmy

Vedení ztrátového kanadského výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se snaží urychlit prodej podniku. Dohoda o prodeji by tak mohla být hotová do listopadu. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Firma již minulý měsíc oznámila, že vytvořila zvláštní komisi pro přezkoumání svých strategických alternativ, včetně prodeje společnosti. Od té doby podle zdrojů uskutečnila rozhovory se zájemci o koupi části nebo celého podniku a vytvořila užší seznam potenciálních kupců.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Muž v Clevelandu musel za trest držet ceduli, že je idiot

Richard Dameron, který se provinil tím, že volal na nouzovou linku a vyhrožoval policistům zabitím, vyfasoval potupný trest. Celý týden má na tři hodiny denně stát před policejní stanicí. To by samo o sobě tak hrozné nebylo, Dameron ale musí mít kolem krku ceduli s nápisem, v němž se omlouvá policistům a prohlašuje, že je idiot. "Omlouvám se policistovi Simonovi a všem dalším policistům za to, že jsem idiot, který volal na nouzovou linku a vyhrožoval tam zabitím. Omlouvám se a nikdy se to znovu nestane," píše se na tabuli. Dameron byl odsouzen k 90 dnům vězení a cedulové hlídce už v březnu, ale v červnu se před stanici nedostavil. Dostal tak dalších 90 dnů vězení.

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
21. 7. 2017 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
21. 7. 2017 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby