Co musíte ráno vědět (6. září)
|

Co musíte ráno vědět (6. září)

Jak burzy reagovaly na nečinnost centrálních bank, proč by mohlo Řecko dostat další pomoc a jakou ceduli nosí na krku provinilci ve Spojených státech? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly kolem nuly a během dne se obchodovaly poměrně volatilně. Podnikové objednávky v červenci klesly méně, než se čekalo, ISM index nákupních manažerů ve službách v srpnu nečekaně vzrostl na 58,6 bodu (odhad: 55 bodů, červenec: 56 bodů) a žádostí o podporu v nezaměstnanosti rychle ubylo. Soukromý sektor v srpnu vytvořil 176 tisíc pracovních míst, tedy méně, než čekali analytici (182 tisíc).

Dow nakonec posílil o 0,04 %, širší S&P 500 přidal 0,12 % a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,27 %. Nejvíce se dařilo energetickému a průmyslovému sektoru, zaostaly naopak telekomunikační tituly a sektor necyklického spotřebního zboží.

Výnosy amerických vládních dluhopisů ve čtvrtek prudce vzrostly. Výnos 10letých bondů se dostal těsně pod 3 % (2,99 %), nejvýše od července 2011. Výnos 5letých dluhopisů vzrostl na 1,85 % a 30letých bondů na 3,89 %. Růst výnosů tak nadále odráží očekávání investorů, že by Fed v nejbližší době mohl přistoupit ke snížení objemu nakupovaných dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování.

Začíná měsíc, kterého se bojí akcioví býci

2. Evropské akcie posilovaly, ECB bude držet úrokové sazby nízko "delší dobu"

Evropské akcie ve čtvrtek zpevňovaly díky ujištění šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho o tom, že úrokové sazby budou nízké "po delší dobu". Britský FTSE 100 připsal 0,89 %, francouzský CAC 40 0,66 % a německý DAX 0,48 %. Nejvíce se dařilo automobilkám, médiím a telekomunikacím, ztrácel naopak chemický sektor. Výnos německých desetiletých státních dluhopisů ve čtvrtek vyskočil nad 2 % poprvé od března 2012, maxima dosáhl i výnos britských desetiletých dluhopisů, který se dotkl 3 % poprvé od července 2011. Španělsko ve čtvrtek prodalo desetileté dluhopisy s nejnižším výnosem od roku 2010, zatímco výnos desetiletých dluhopisů Francie prodaných ve čtvrteční aukci byl nejvyšší od července 2012.

Evropská bankovní jednota se rozpadá ještě před svým uzákoněním. Sever je napřed

3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně posílila. Nahoru vyletěly akcie ČEZ

Index PX připsal 1,29 % na 949,52 bodu. Nejvíce se dařilo akciím ČEZ, které zpevnily o 4,70 % na 448 Kč. "Akcie korigovaly propady z předchozích dní," říká Josef Novotný, analytik z České spořitelny. "Podporou toho akciového titulu je také růst cen elektřiny (nad 38 eur) a rebalancing pražského indexu," dodává. Podle něj tak může nastat krátkodobá změna trendu. Přes 3 % připsala i Telefónica C.R. (+3,40 %) a podražila na 298 Kč. Polepšily si i cenné papíry pojišťovny VIG (+2,34 %) na 1 004 Kč. Ztrácely naopak Fortuna (-1,98 %), Orco (-1,94 %) a Komerční banka (-1,74 %).

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Pátek bude ve Spojených státech ve znamení pracovního trhu. Po čtvrtečních údajích ze soukromého sektoru se dozvíme, kolik pracovních míst americká ekonomika v srpnu vytvořila. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají přírůstek 175 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství. Francie zveřejní obchodní bilanci, stejně jako Německo, které navíc odhalí i průmyslovou výrobu. Čísla z průmyslu zveřejní i Spojené království a Česká republika. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Centrální banky se k dalšímu uvolňování politiky neuchýlily

Ve čtvrtek zasedaly Bank of England, ECB a Bank of Japan. Rozhodly se zachovat monetární politiku beze změny, přestože Mario Draghi i Haruhiko Kuroda prohlásili, že jsou připraveni jednat, kdyby to bylo zapotřebí. Euro během tiskové konference Maria Draghiho, kterou jsme sledovali on-line, oslabilo vůči dolaru na šestitýdenní minimum.

Den centrálních bank: Draghi připustil, že se mluvilo i o snížení sazeb, nezapomněl se pochválit

6. OKD dala odborům návrh nové smlouvy, chce snížit odměny

Vedení těžební společnosti OKD ve čtvrtek předalo odborům návrh nové kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018, který počítá mimo jiné s omezením odměn a benefitů.

7. Skupina BRICS založí fond na podporu měn, dá do něj 100 miliard USD

Skupina pěti velkých zemí rozvíjejícího se světa, která používá zkratku BRICS, založí fond na stabilizaci svých měnových trhů a vloží do něj 100 miliard dolarů. Na summitu G20 to ve čtvrtek oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Fond má zasahovat proti destabilizaci měn zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.

8. Indická centrální banka slíbila reformy, pomohla burzám v Asii

Indické akciové trhy ve čtvrtek výrazně rostly a pomohly asijským akciím na nejvyšší úroveň za tři týdny. Indické akcie tak reagovaly na vyjádření nového šéfa indické centrální banky, který představil opatření na podporu zpomalující domácí ekonomiky. Indie je třetí největší asijskou ekonomikou po Číně a Japonsku. Prochází ale nejhorší hospodářskou krizí za dvacet let. Indická rupie od května k dolaru ztratila pětinu hodnoty.

9. O další pomoci pro Řecko se rozhodne v listopadu

Představitelé eurozóny, EU a MMF rozhodnou o případné další pomoci Řecku až poté, co inspektoři Troiky posoudí, jak se Řekům daří provádět nutné reformy. To by mělo být v listopadu. "Finanční problémy zadluženého Řecka v příštím roce neskončí, takže existuje zcela reálná hrozba, že země bude před svým návratem na dluhopisové trhy potřebovat od eurozóny další finanční pomoc," uvedl ve čtvrtek šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem. Nevyjádřil se však k objemu případné pomoci. 

10. Vedení BlackBerry chce urychlit prodej firmy

Vedení ztrátového kanadského výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se snaží urychlit prodej podniku. Dohoda o prodeji by tak mohla být hotová do listopadu. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Firma již minulý měsíc oznámila, že vytvořila zvláštní komisi pro přezkoumání svých strategických alternativ, včetně prodeje společnosti. Od té doby podle zdrojů uskutečnila rozhovory se zájemci o koupi části nebo celého podniku a vytvořila užší seznam potenciálních kupců.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Muž v Clevelandu musel za trest držet ceduli, že je idiot

Richard Dameron, který se provinil tím, že volal na nouzovou linku a vyhrožoval policistům zabitím, vyfasoval potupný trest. Celý týden má na tři hodiny denně stát před policejní stanicí. To by samo o sobě tak hrozné nebylo, Dameron ale musí mít kolem krku ceduli s nápisem, v němž se omlouvá policistům a prohlašuje, že je idiot. "Omlouvám se policistovi Simonovi a všem dalším policistům za to, že jsem idiot, který volal na nouzovou linku a vyhrožoval tam zabitím. Omlouvám se a nikdy se to znovu nestane," píše se na tabuli. Dameron byl odsouzen k 90 dnům vězení a cedulové hlídce už v březnu, ale v červnu se před stanici nedostavil. Dostal tak dalších 90 dnů vězení.

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila
18:00

Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila

Evropské akcie v polovině pracovního týdne prohloubily ztrátu z úterní seance. Trhy dolů táhnou obavy z dalších kroků...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:34

Výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal v loňském roce rekordní zisk 1,1 miliardy eur

Francouzský výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal loni rekordní zisk 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy Kč)....
Francie Luxus Výsledková sezóna
17:18

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou přesnou aktuální...
Alphabet (Google) Americké akcie Technologie
17:02

Sinopec získá rafinerii v Africe, podíl koupí od Chevronu

Čínská společnost Sinopec získá první velkou rafinerii v Africe. Za většinový podíl zaplatí americké ropné firmě...
Čína Chevron Americké akcie
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %
16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterní seance, když index PX klesl o 0,39 % na 978,91 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky
16:30

Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky

Cena zlata je aktuálně poměrně vysoko, s nákupy tohoto drahého kovu by proto investoři měli vyčkat na zajímavější...
Komodity Průmyslové kovy Vzácné kovy
16:13

Nizozemská ING je vyšetřována kvůli transakcím v Uzbekistánu

Nizozemskou bankovní společnost ING začali vyšetřovat státní zástupci kvůli podezření na možné praní špinavých peněz...
Nizozemsko Banky Evropské banky
Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna
15:56

Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna

Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do...
Banky Americké banky Spojené království
Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června
15:37

Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června

Bookmakeři sázkové společnosti Fortuna očekávají, že Česká národní banka (ČNB) ukončí devizové intervence na svém...
Česká republika Česká koruna Měny
Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů
15:20

Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů

Ceny komodit ovlivňuje kromě jiného i vývoj úrokových sazeb velkých centrálních bank. Kromě zpřísňování měnové...
Úrokové sazby Centrální banky Fed
15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru klesly o 3,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,48...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
14:35

Jih EU kritizoval šéfa euroskupiny kvůli výroku o pití a ženách

Portugalský premiér António Costa ve středu vyzval předsedu euroskupiny Jeroena Dijsselbloema k rezignaci. Reaguje...
Evropská unie Politika
14:19

Rusko zmírní daňovou povinnost lidem zasaženým sankcemi

Ruští poslanci ve středu schválili zákon, který umožní ruským podnikatelům neplatit v Rusku daně z majetku v...
Rusko Daně
Volkswagen chystá návrat na evropský dluhopisový trh
13:47

Volkswagen chystá návrat na evropský dluhopisový trh

Německá automobilka Volkswagen chystá na čtvrtek dlouho očekávaný návrat na evropský dluhopisový trh. Ve středu o tom...
Volkswagen Auta Německo
13:30

Ze světa investičních doporučení (22. března)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Mexický ministr varoval firmy před účastí na stavbě hraniční zdi
13:17

Mexický ministr varoval firmy před účastí na stavbě hraniční zdi

Mexický ministr hospodářství varoval mexické firmy před účastí na stavbě zdi, kterou se chystá na hranicích se...
Mexiko Spojené státy americké (USA) Politika
13:06

Společnost Akzo Nobel odmítla zvýšenou nabídku na převzetí od PPG

Nizozemský výrobce barev a chemikálií Akzo Nobel odmítl zvýšenou nabídku na převzetí, kterou mu předložil americký...
Evropské akcie Americké akcie Fúze a akvizice