Den centrálních bank: Draghi připustil, že se mluvilo i o snížení sazeb, nezapomněl se pochválit
|

Den centrálních bank: Draghi připustil, že se mluvilo i o snížení sazeb, nezapomněl se pochválit

ECB, Bank of England ani Bank of Japan měnovou politiku nezměnily. Zatímco Japonci zlepšili hodnocení domácí ekonomiky, šéf britské centrální banky Mark Carney zůstal nečekaně tichý. Šéf ECB Mario Draghi zopakoval, že je centrální banka připravena jednat.

ECB Centrální banky Bank of England

Evropská centrální banka

Evropská centrální banka podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 %. Mario Draghi zopakoval, že úrokové sazby by měly zůstat na současných nebo nižších úrovních po delší dobu. Zároveň vyloučil, že by se ECB jakkoli zapojila do další pomoci Řecku.

"Je realistické předpokládat, že země bude před svým návratem na dluhopisové trhy potřebovat od eurozóny další finanční pomoc," uvedl ve čtvrtek šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem.

Tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho jsme sledovali on-line:

14:32 Draghi: Indikátory důvěry potvrzují, že se ekonomický růst zlepšuje.

14:34 Draghi: Úrokové sazby zůstanou nízké "dlouhou dobu".

14:37 Draghi: Nezaměstnanost v eurozóně zůstává vysoká.

14:38 Draghi: ECB upravila svůj názor na ekonomický růst. HDP eurozóny v roce 2013 klesne o 0,4 % oproti původně předvídanému poklesu 0,6 % a v roce 2014 poroste tempem 1 % (původně se čekalo 1,1 %).

14:39 Draghi: Střednědobá a dlouhodobá předpověď inflace zůstává pevně ukotvený. V roce 2013 inflace zrychlí na 1,5 % z původně očekávaných 1,4 %, v roce 2014 stále předvídáme 1,3 %.

14:42 Draghi: Vlády nesmí upustit od reformního úsilí.

Server zerohedge.com na svém twitterovém účtu Draghiho slova komentuje: "Nemohou upustit od něčeho, s čím nezačaly."

14:49 Draghi: Jsme připraveni jednat, pokud to bude třeba.

14:50 Draghi: Diskutovali jsme o snížení sazeb, ale to děláme vždycky, protože řešíme stav ekonomiky, a proto mluvíme i o snížení sazeb.

14:52 Draghi: Úrokové sazby se pohybují z různých důvodů, některé v reakci na zlepšující se stav ekonomiky. Proto jsme se rozhodli upřesnit, jak dlouho budou sazby nízko - chceme zaprvé snížit volatilitu a zadruhé zabránit přehnané reakci na oživení ekonomiky. Je třeba se dívat skrz fundamenty.

14:56 Draghi: Indexy nákupních manažerů vypadají dobře, očekáváme postupné oživení ekonomiky.

14:58 Draghi: V nejbližších dnech bychom měli mít pár pozitivních zpráv o Jednotném bankovním dohledu (SSM), protože naše jednání s Evropským parlamentem výrazně pokročila.

15:02 Draghi: Supervizor nemůže rozhodovat za vlády, co budou se svými bankami dělat. Supervizor může dodat hodnocení vládám a ty se musí rozhodnout, co udělají. Supervizor nemůže mít zodpovědnost vůči daňovým poplatníkům dané země, to musí vláda. My nemůžeme vládám říkat, co dělat, můžeme jen říct, že by měly "něco" udělat.

15:07 Draghi: Řecku dluh neodpustíme, ECB nemůže financovat vlády.

15:08 Draghi: Náš mandát mluví o cenové stabilitě - to je náš cíl (odpověď na otázku, jestli stejně jako Fed naváže ECB sazby na inflaci a nezaměstnanost).

15:10 Draghi: V Německu nevidíme žádnou inflaci.

Výnos německých desetiletých dluhopisů dále roste.

Výnos německých desetiletých dluhopisů (5. září 2013)

15:15 Draghi: Geopolitická rizika vzešlá ze situace v Sýrii a na rozvojových trzích, byť jsou to rozdílné věci, vnímáme. Snažíme se nebýt příliš optimističtí, co se týče oživení ekonomiky, ale poprvé za poslední dva roky je to právě domácí poptávka, která růst táhne. To zaprvé. Zadruhé, jsme připraveni jednat, jak jsem říkal, ať už ohrožení cenové stability, která je naším cílem, přijde odkudkoli. Co se týče otázky, jestli jsme jednali o koordinované akci s ostatními centrálními bankami, odpověď zní ne.

15:18 Draghi: Na přesnějším určení budoucí monetární politiky (prohlášení, že sazby budou nízko "po dlouhou dobu") se Rada ECB shodla jednomyslně. Ještě přesnější nechceme.

15:27 Draghi: Na konci roku zveřejníme předpověď inflace pro rok 2015.

15:28 Otázka: Jak to, že eurozóna je jediný region, kde se zavedl program OMT, nebyl aktivován a přesto funguje? Fed i Bank of Japan se k němu musely uchýlit a musely ho aktivovat. V eurozóně však funguje, aniž by byl spuštěn.

15:29 Draghi: Na tuto otázku se těžko odpovídá, aniž by si člověk sám lichotil. Je to kombinace dvou faktorů - zaprvé si OMT klade realistické cíle a zadruhé je podmíněný, což zvyšuje jeho důvěryhodnost. Obecně vzato, pokud by byl aktivován, měli bychom k dispozici nelimitované množství prostředků. Bylo by omezeno pouze trhem a právě tím, že program by byl uplatněn podmínečně. Země, která by do něj byla zahrnuta, by tuto pomoc dostala za určitých podmínek. Znamenalo by to, že by musela uvést určité reformy, restrukturalizovat a podobně, což zvyšuje důvěryhodnost a účinnost OMT (program nákupu dluhopisů), aniž by musel být aktivován.

15:33 Tisková konference končí.

Statistický úřad Eurostat ve středu potvrdil, že ekonomika eurozóny se ve druhém čtvrtletí dostala z recese. Hrubý domácí produkt zemí používajících euro se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,3 %.

Britové překvapili mlčením

Britská centrální banka ponechala měnovou politiku a základní úrokovou sazbu beze změn. Základní úrok tak zůstává na rekordním minimu 0,5 %. Banka rovněž sdělila, že do ekonomiky nyní nehodlá pumpovat další peníze.

Bank of England má za sebou několik hektických týdnů pod vedením nového guvernéra, Kanaďana Marka Carneyho. BoE na začátku srpna uvedla, že úrokové sazby hodlá nechat rekordně nízko nejméně tak dlouho, dokud nezaměstnanost neklesne na 7 %. To banka nečeká dříve než v roce 2016.

Tento čtvrtek se BoE ke své politice však blíže nevyjádřila. To řadu analytiků překvapilo. Investoři s napětím očekávali, zda banka ujistí trhy o svých dalších úmyslech. Na svém červencovém zasedání totiž centrální banka poskytla obsáhlé prohlášení.

"Trh očekával více masa, do kterého by se mohl zakousnout, nedostal ale nic. Musíme teď čekat, až se nám dostane odpovědi na to, jak to vypadá s ujištěním centrální banky, že bude držet úrokové sazby nízko. A také o tom, jak banka vnímá ekonomické zotavení," říká Kathleen Brooks z Forex.com.

Trh totiž není přesvědčen o tom, zda BoE dostojí svému závazku udržet úroky na rekordně nízké úrovni.

Znaky nečekaně silného zotavování britské ekonomiky vyvolaly mezi experty pochybnosti, zda je banka schopná takto dlouho základní sazbu na rekordně nízké úrovni udržet. Silné údaje ze zpracovatelského sektoru a služeb tento týden přiměly některé ekonomy k odhadům, že růst ve třetím čtvrtletí by mohl zrychlit na více než procento. BoE předpokládá tempo růstu kolem 0,6 %.

Japonská centrální banka zlepšila hodnocení domácí ekonomiky

Japonská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou silně uvolněnou měnovou politiku beze změny. Zlepšila však hodnocení vývoje domácího hospodářství.

Banka v dubnu překvapila finanční trhy zavedením krajně uvolněné měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů dluhopisů a dalších aktiv. Jejím cílem je podpořit ekonomiku a zastavit deflaci, tedy soustavný pokles spotřebitelských cen.

"Japonská ekonomika mírně oživuje," píše se v aktuální zprávě centrální banky. To představuje zlepšení oproti minulému měsíci, kdy banka uvedla, že ekonomika "začíná mírně oživovat".

Zlepšené hodnocení ekonomiky by podle agentury Reuters mohlo být podpůrným argumentem pro plánované zvýšení daně z obratu v dubnu příštího roku, které má pomoci dostat pod kontrolu rozsáhlý rozpočtový deficit. Odpůrci zvýšení daně však varují před jeho negativními dopady na ekonomiku.

Jen se po prohlášení centrální banky propadl k dolaru nad 100 JPY.

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu
před 8 minutami

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA...
Francie Výsledková sezóna
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
před hodinou

Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie

Japonská automobilka Toyota vyvíjí nový typ baterie, kterou lze nabít během několika minut a která umožní podstatně...
Japonské akcie Asijské akcie Auta
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
před hodinou

LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED

Jihokorejská společnost LG Display plánuje v příštích třech letech investovat 13,5 miliardy dolarů do zvýšení výroby...
Asijské akcie Jižní Korea Technologie
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
před hodinou

V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se...
Zlato Komodity Rusko
Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %,…
11:00

Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %, meziročně vzrostly o 7,6 %

Italské průmyslové objednávky v květnu meziročně stouply o 13,7 % (duben: -2,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 4,3 % ...
Itálie Průmysl Průmyslová výroba
Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii
10:50

Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii

Italský výrobce luxusního zboží Giorgio Armani hodlá zredukovat počet svých obchodních značek a restrukturalizovat...
Itálie Móda a design Luxus
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
10:41

Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti nedařilo

Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 5,7 procenta na 76,3 milionu franků...
Švýcarsko Výsledková sezóna
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
10:30

Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským automobilkám

Asijské akciové trhy se v úterý na směru neshodly. Investoři se nyní nepouštějí do výraznějšího rizika před výsledkem...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady
10:14

Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady

Nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel ve druhém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem bez zahrnutí...
Nizozemsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
10:00

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116 bodů ze 115,2 bodu (odhad: 114,9 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v červenci nečekaně stoupla na nový rekord. Index podnikatelského klimatu Ifo se...
Německo Index Ifo
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
09:40

Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních...
Volkswagen Evropské akcie Latinská Amerika
Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo
09:39

Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo

Americký výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings převezme za 896 milionů liber britského výrobce luxusní obuvi...
Móda a design Americké akcie Fúze a akvizice
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
08:05

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé...
CME CETV CME (USA)
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
07:00

Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 28 % na...
Alphabet (Google) Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení