Telefónica odkupuje vlastní akcie a blíží se dividenda. Jak to zahýbe s cenou?
|

Telefónica odkupuje vlastní akcie a blíží se dividenda. Jak to zahýbe s cenou?

5. března Telefónica C.R. fyzicky spustila další kolo odkupu 2 % vlastních akcií. Od té doby byla na trhu prostřednictvím obchodníka zatím přítomna každý obchodní den. Do středy již firma nakoupila přes 4,29 milionu vlastních akcií. Z letos schváleného objemu odkupů tedy již zrealizovala dvě třetiny.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy

Na nákup akcií vynaložila Telefónica téměř 1,25 miliardy Kč. Průměrná cena tím pádem dosáhla necelých 291 Kč za akcii. Oproti loňskému odkupu, kdy průměrná cena činila 385 Kč, jsou tak letošní nákupy pro společnost zatím o čtvrtinu levnější, loni za 2 % vlastních akcií společnost utratila celkem 2,48 miliardy Kč.

Dopad na cenu akcií

Loňský odkup měl po většinu doby svého průběhu na cenu podpůrný vliv. Po zářijovém rozhodném datu pro výplatu dividendy se titul sice propadl, následně se však opět přiblížil prázdninovým maximům.

Telefónica - odkupy akcií

Loňský odkup akcií je vyznačen žlutě.

Blížící se konec odkupu již cenu prakticky nedokázal udržet (hlavním faktorem začala být aukce LTE, která byla letos následně zrušena). Stalo se tak technicky po opakovaném poklesu ceny pod 200denní cenový průměr (žlutá linie), a následně především neudržení rezistencí u minim na 365 Kč. Cena se loni dostala až k hladině 315 Kč.

Titul se letos opakovaně pokouší dostat zpět nad svůj 50- i 100denní cenový průměr (fialová a zelená linie) a otevírá si cestu alespoň zpět k 200dennímu průměru. Ten je v současnosti na úrovni 303 Kč, kde lze očekávat rezistenci. Případné proražení zmiňované úrovně by otevřelo cestu titulu výše.

Dividenda

Připomeňme, že v současnosti je v právním procesu snížení základního jmění o 2 % akcií, které společnost odkoupila v loňském roce. Počet vydaných akcií by se tedy měl snížit na zhruba 315,65 milionu. Pozitivně by se tak transakce měla projevit na letošním zisku na akcii, přestože fakticky lze predikovat jeho další meziroční pokles.

Vezmeme-li v úvahu dosavadní průběh odkupu, lze odhadovat, že by mohl být dokončen ke konci listopadu, tedy v obdobnou dobu jako loni, přestože minulý odkup začal později. Odkup tedy bude nejspíše probíhat i po letošním rozhodném datu pro výplatu dividendy. Včetně výnosu ze snížení základního jmění se letos akcionáři mohou těšit na schválených 30 Kč na akcii, loni to bylo 40 Kč na akcii. Rozhodné datum bylo letos stanoveno na 14. října, na burze se s nárokem na zmiňovaný výnos bude naposledy obchodovat ve středu 9. října.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice