Burzovní kalendář 9. 9. - 13. 9. 2013
|

Burzovní kalendář 9. 9. - 13. 9. 2013

Nový týden bude ve znamení politického rozhodnutí o dalším postupu USA v otázce Sýrie. Kromě toho se investoři budou chystat na blížící se zasedání FOMC a soustředit se na kondici amerických spotřebitelů. Důležitá budou také data z Číny a data z britského trhu práce. Obdobnou statistiku vydá i české ministerstvo práce a sociálních věcí.

Investiční a ekonomický výhled

USA

9/9 Spotřebitelské úvěry

10/9 Apple pořádá akci, na níž by měl představit novinky včetně nového iPhonu

10/9 Barack Obama promluví k národu, především o postupu v otázce Sýrie

11/9 Index žádostí o hypotéku (MBA)

11/9 Zpráva EIA o vývoji na trhu s ropou

11/9 Velkoobchodní tržby a zásoby

12/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

12/9 Importní a exportní ceny

13/9 Index výrobních cen

13/9 Maloobchodní tržby

13/9 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

13/9 Podnikové zásoby

Akciové indexy v uplynulém zkráceném týdnu (v pondělí byl v USA státní svátek) mírně posílily. Dow oproti minulému pátku získal 0,76 % a přerušil čtyřtýdenní sérii ztrát. S&P 500 posílil o 1,36 % a Nasdaq získal 1,95 %. Podle analytiků jde ovšem pouze o korekci srpnových poklesů.

"Index S&P 500 v prvním zářijovém týdnu korigoval srpnové ztráty. Již dva týdny se obchoduje pod 50denním klouzavým průměrem, z něhož se, zdá se, stává silná rezistence. Cena v pátek jen otestovala tuto hladinu a začala klesat. Graf indexu S&P 500 tak zůstává v negativním nastavení. Nejbližší support je v zóně 1 640 až 1 630, kde je i rostoucí trendová čára. Následují supporty v zóně 1 620 až 1 600 a na 200denním klouzavém průměru 1 560 až 1 570, kde byla i červnová minima," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Uplynulý týden se obchodování neslo v duchu vyčkávání na páteční zprávu z trhu práce v USA, která měla potvrdit očekávání, že americká centrální banka Fed na zasedání v polovině září přistoupí ke snížení objemu odkupů dluhopisů. Data však vyzněla lehce smíšeně, další kroky Fedu jasně nenaznačila a akciím jasný impulz nepřinesla," uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Celková míra nezaměstnanosti v USA v srpnu sice klesla na 7,3 %, ale nových míst bylo vytvořeno jen 169 tisíc proti očekávaným 180 tisícům. Investoři tak váhají, zda Fed opravdu zahájí ústup od kvantitativního uvolňování již v září. "Trh je už s brzkým zahájením ústupu od QE smířený, protože tento krok je odůvodněn ekonomickým růstem," řekl agentuře Reuters Joseph Tanious ze společnosti JPMorgan Asset Management. Na zprávy z trhu práce oslabením reagoval americký dolar, protože investoři s možností, že by nepřišlo omezení kvantitativního uvolňování již v září, v posledních týdnech příliš nepočítali.

Prezidentka kansaského Fedu Esther George v pátek uvedla, že by centrální banka měla na zářijovém zasedání snížit objem zpětného odkupu aktiv z 85 miliard na 70 miliard USD. Kromě toho by prý měla zpřesnit výhled dalšího postupu. George je dlouhodobou kritičkou kvantitativního uvolňování a celý program by nejraději ukončila do poloviny roku 2014. S ukončováním programu předpokládá nárůst volatility na trzích, letos pak očekává růst americké ekonomiky o 2 %.

Přehled nejdůležitějších makrodat z uplynulého týdne v USA najdete zde: Americké akcie zakončily páteční obchodování okolo nuly. S&P 500 za týden ale přidal 1,36 %

Výnosy amerických vládních dluhopisů ve čtvrtek prudce vzrostly. Výnos 10letých bondů se dostal těsně pod 3 % (2,99 %), nejvýše od července 2011, 3% hranice se ale během obchodování jednou přímo dotkl. V pátek se vrátil na 2,93 %. Americkému dolaru ve stejný den na šestitýdenní maximum pomohly výroky šéfa ECB Maria Draghiho, který připustil, že ECB v případě potřeba bude pokračovat ve stimulativní politice. V podobném smyslu se vyjádřila i centrální banka v Japonsku.

"Fed mírně sníží objem nákupů, bude to takový "light exit" (v originálu "light taper", tedy lehké utažení kohoutku - pozn. red.). Spíše bude omezen odkup amerických státních dluhopisů (aktuálně 45 miliard USD měsíčně) než hypotéčních zástavních listů (40 miliard USD)," napsal v pátek šéf dluhopisového fondu Pimco Mohamed El-Erian.

Investoři vedle Fedu nadále odhadují pravděpodobnost vojenského zásahu USA proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada za jeho údajné nasazení chemických zbraní proti civilistům. Prezident Barack Obama sice dostal pro zásah podporu klíčových členů Kongresu, na petrohradském summitu G20 ale čelil silně odmítavému postoji Ruska. Francie však naznačila, že pokud se Rada bezpečnosti OSN na úderu neshodne, vstoupí do mezinárodní koalice pro Asadovo potrestání. V úterý večer má Obama naplánovaný projev k americkému národu, ve kterém postoj vlády k Sýrii (v týdnu se očekává od Kongresu schválení omezeného vojenského zásahu v zemi) chce vysvětlit.

"Faktor zvyšující se nejistoty na Blízkém východě kvůli očekávanému schválení zásahu by podle nás mohl mírně převážit nad mírným optimismem investorů ohledně odsunutí zahájení exitu Fedu, takže náš výhled na nový obchodní týden je pro akcie neutrální až mírně negativní," vysvětluje Sklenář.

Nic by na tom neměla změnit ani očekávaná makrodata. Ta v týdnu naznačí více o náladě a kondici amerických spotřebitelů. Už v pondělí to budou spotřebitelské úvěry, které si zatím Američané rádi berou na nákupy nových aut, jinak ale spíše nechávají své kreditky v peněženkách. Zaměstnanost za srpen a červenec zklamala, páteční maloobchodní tržby (odhad: +0,4 % meziměsíčně) ukáží, jak jsou lidé ochotní utrácet.

Tradičně velkou pozornost na sebe ve čtvrtek přitáhnou zveřejněné počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekává se mírný nárůst na 330 tisíc z 323 tisíc. Předběžný údaj o spotřebitelské důvěře zveřejní v pátek Michiganská univerzita (odhad: růst na 82,4 bodu z 82,1 bodu).

Hrozba zpomalení v Číně a Indii, stále přetrvávající krize v Evropě a budoucí kroky americké centrální banky - to jsou podle hostů pořadu Investice ZET Jaromíra Šindela ze Citibank a Jana Maňáka z BNP Paribas největší tržní strašáky konce roku 2013. Co by však mohlo tato negativa vyvážit a pomoci udržení růstu?

Proč by Fed neměl v září zahájit exit? Kvantitativní uvolňování není…
Zahájí Fed v září ústup od současného programu kvantitativního uvolňování (QE)?…
7 důvodů, proč USA nadále povládnou světové ekonomice
Nejenže optimisté očekávají, že by se ekonomika USA měla vrátit k dřívějším…

Evropa

9/9 Španělsko - HDP v 2Q2013

10/9 Španělsko - obchodní bilance

10/9 Francie - průmyslová produkce

10/9 Itálie - HDP v 2Q2013

11/9 Německo - index spotřebitelských cen

11/9 Spojené království - celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

12/9 Francie, Španělsko a Itálie - index spotřebitelských cen

12/9 Itálie - průmyslová produkce

12/9 Eurozóna - průmyslová produkce

12/9 Eurozóna - měsíční zpráva ECB o stavu ekonomiky

13/9 Eurozóna - obchodní bilance

Uplynulý týden byl pro evropské akcie příznivý. Britský FTSE 100 posílil o 2,1 %, francouzský CAC 40 o 2,93 % a německý DAX o 2,13 %. Evropská centrální banka, Bank of England (i Bank of Japan) ponechaly monetární politiku beze změny. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme pro vás sledovali živě.

ECB je připravena kdykoli zakročit a dále podporovat ekonomiku, pokud to bude potřeba, data z posledních týdnů jsou ale spíše pozitivní. Německá průmyslová produkce sice v červenci klesla více, než se čekalo, ale eurozóna je venku z recese - její HDP ve druhém čtvrtletí vzrostl o 0,3 % mezikvartálně. I sektor služeb v eurozóně si v srpnu vedl dobře - index nákupních manažerů sledovaný organizací Markit se dostal výše nad padesátibodovou hranici dělící pokles aktivity v odvětví od růstu a dosáhl nejlepšího výsledku za poslední dva roky. Průmysl v eurozóně je pak nejsilnější od června 2011 - PMI ve zpracovatelském sektoru v srpnu vzrostl na 51,4 bodu (flash: 51,3 bodu).

Nový týden nabídne v Evropě několik důležitých ekonomických údajů v čele s průmyslovou výrobou za celou eurozónu. Očekává se pokles o 0,1 %, především kvůli nečekaně špatným údajům z Německa. Oživení britské ekonomiky by vláda Davida Camerona nepochybně ráda viděla podepřené také o zlepšující se situaci na trhu práce. Světlo do tohoto tématu mohou vnést středeční údaje.

Francie a Turecko jsou připravené podpořit Spojené státy v jejich vojenském zásahu proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Ostrý nesouhlas Ruska, které podmínilo své "ano" nezvratnými důkazy o použití chemických zbraní ze strany režimu, vyvolává velké geopolitické napětí v regionu východního Středomoří.

Jak vidí nový obchodní týden makléř Patrik Komárek z brokerjetu České spořitelny?

Evropa ale kromě hrozícího mezinárodního konfliktu musí řešit i své domácí problémy a úkoly. V pátek se setkají ministři financí eurozóny a EU, aby diskutovali o další potenciální pomoci Řecku, bankovní unii a dalších věcech. "Vzhledem k blížícím se německým parlamentním volbám neočekáváme žádné zásadní závěry," realisticky odhaduje Petr Sklenář z J&T Banky.

Představitelé eurozóny, EU a MMF rozhodnou o případné další pomoci Řecku až poté, co inspektoři Troiky posoudí, jak se Řekům daří provádět nutné reformy. To by mělo být v listopadu. MMF a Řecko odhadují, že Atény budou potřebovat v letech 2014 a 2015 dalších 10 až 11 miliard eur navíc k tomu, co již eurozóna a MMF zemi přislíbily.

Italský Senát bude navíc jednat o zbavení Silvia Berlusconiho veřejných funkcí, což může vyvolat novou nestabilitu na italské politické scéně. Vláda je totiž závislá na podpoře Berlusconiho strany Lid svobody (PdL ).

Samaras tvrdí, že ekonomický propad Řecka příští rok skončí. Další…
Šestiletý ekonomický propad v Řecku příští rok skončí a země dosáhne…
Bývalý člen Výkonné rady ECB Lorenzo Bini-Smaghi: Draghi by mohl…
Podle bývalého člena Výkonné rady Evropské centrální banky Lorenza Bini…
Hlas z Vídně: Za deset let EU nepoznáte, Brusel už Evropě nebude…
Evropa potřebuje radikální řez vedený principy volného trhu podobný tomu, jaký…
Příběh Nokie a Microsoftu ve 3 grafech
Společnost Microsoft oznámila akvizici divize mobilních telefonů Nokie a nákup…

Asie

9/9 Japonsko - HDP v 2Q2013

9/9 Čína - indexy spotřebitelských a výrobních cen

10/9 Japonsko - zápis z jednání Bank of Japan

10/9 Čína - průmyslová produkce

10/9 Čína - maloobchodní tržby

10/9 Japonsko - index výrobních cen

Srpnová statistika vývozů a dovozů v Číně ukázala růst přebytku obchodní bilance země téměř o polovinu. Export vzrostl více, než se čekalo, dovoz naopak výrazně méně. Konkrétně vývoz z Číny v srpnu narostl o 7,2 % (v červenci +5,1 %, čekala se stagnace), dovoz místo očekávaných 11,3 % vykázal růst jen o 7 % (v červenci +10,9 %). Přebytek obchodní bilance tak v srpnu v Číně vzrostl na 28,61 miliardy USD z červencových 17,82 miliardy USD (čekalo se jen 18,95 miliardy USD).

Pokles dovozu může podle analytiků signalizovat horší kondici čínských domácností. Proto bude podstatné sledovat v týdnu další data ze země středu, především maloobchodní tržby (čeká se růst o 13,3 %) a pondělní inflaci. Důležitá bude také průmyslová výroba (odhad: +9,9 %).

Čínské nemovitosti: Zvýšená poptávka po dřevě jako signál dalšího…
V roce 2012 se zdálo, že se podařilo korigovat nárůsty cen nemovitostí v Číně,…
Čína vstupuje do obřího projektu těžby ropy v Kazachstánu, vyfoukla…
Čínský prezident Si Ťin-pching v sobotu v Kazachstánu dohodl vstup čínské firmy…

Česká republika

9/9 Celková míra nezaměstnanosti

9/9 Index spotřebitelských cen

11/9 Běžný účet

Pražská burza v uplynulém týdnu stagnovala, index PX proti minulému pátku stoupl o nepatrných 0,23 % na 947,37 bodu. Nejvíce posílily akcie telekomunikační společnosti Telefónica C.R., největší propad naopak postihl cenné papíry realitní společnosti Orco.

Akcie ČEZ v prvních dvou dnech týdne výrazně oslabovaly. Od čtvrtka následoval silný růst. Důvodem je pravděpodobně absence významného prodejce a růst cen emisních povolenek a elektřiny. Na titulu byl zobchodován nadprůměrný objem akcií a v pátek zakončil obchodování na 460,90 Kč, tedy celkově o 2,3 % výše. Akcie ČEZ se postaraly o dvě třetiny obchodů.

Hvězdou týdne se ale bez zásadních zpráv stala Telefónica, která přidala 2,8 % na 299,70 Kč. Titul může být podporován blížícím se rozhodným datem pro výplatu dividendy 30 Kč. Naopak nejhlubší pokles zaznamenaly akcie developera Orco, které bez významných zpráv odepsaly 6,8 % a uzavřely na 58,60 Kč.

NWR v týdnu byla ovlivněna pokračujícími vyjednáváními o nové kolektivní smlouvě. Odbory navrhují snížení platů o 7 %, vedení společnosti navrhuje -20 %. Další jednání budou následovat 11. září, na 17. září svolaly odbory demonstraci. NWR bojuje s těžkými tržními podmínkami a v rámci série úsporných kroků chce ušetřit 15 milionů eur (v prvním pololetí již z plánu splnila -8 milionů eur). Titul zakončil obchodování na 22,6 Kč, za týden o necelá 2 % níže.

pro Erste Group Bank (za týden +0,2 %) negativní zpráva přišla v závěru týdne. Rakouský premiér plánuje zachování bankovní daně po dobu nejméně dalších pěti let, aby se financovala záchrana znárodněné Hypo Alpe Adria Bank. Tu by podle premiéra měly platit banky, ne daňoví poplatníci.

Data z uplynulého týdne ukázala, že se české ekonomice dýchá lépe než v předchozích čtvrtletích. HDP ve druhém kvartálu oproti začátku roku vzrostl o 0,6 % a mírně se zvýšila průmyslová produkce. Člen rady ČNB Lubomír Lízal ovšem i tak tvrdí, že Česko potřebuje uvolněnější měnovou politiku vzhledem k pomalejšímu spotřebitelskému růstu oproti cíli ČNB. Ekonomice prý nehrozí inflace. Analytici ale neočekávají, že by ČNB zahájila intervence proti koruně již v září.

V novém týdnu není kromě jednání odborů OKD s vedením firmy v plánu žádná podstatná firemní událost. Investoři tak budou sledovat především sentiment na světových trzích. Z domácích zpráv budou důležitá data z trhu práce a inflace, koruna by ale podle analytiků měla být v příštích týdnech spíše stabilní.

Pokud byste měli pocit, že je na českém akciovém trhu nuda, můžete se do konce roku "pobavit" jinde. Makléři z brokerjetu České spořitelny nabízejí tipy na různé investice i krátkodobou strategii založenou na bonusových certifikátech:

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro…
České akcie do konce roku: Čemu experti (ne)fandí na českém trhu
Kolaps rozvíjejících se trhů, exit Fedu, německé volby, Sýrie – těmto a dalším…
Česko si pohoršilo v konkurenceschopnosti, vede dále Švýcarsko
Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který sestavuje…
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl
včera v 16:44

MMF: Slovenská ekonomika bude pokračovat v solidním růstu

Hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska se letos zvýší o 3,3 procenta, tedy stejným tempem jako v loňském roce....
Slovensko Hospodářský růst HDP
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %
včera v 16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 % na 980,76 bodu.
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5,5 procenta na 836,1 milionu liber....
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
včera v 16:07

Dukovany neplánovaně odstavují druhý blok, zřejmě v něm netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek večer energetici neplánovaně odstaví druhý reaktorový blok. Potřebují...
Jaderná energetika Česká republika
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v EU se v březnu zvýšila

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii se v březnu zvýšila. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
včera v 15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
včera v 15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc jednotek

Prodej nových rodinných domů dosáhl v USA v únoru anualizované hodnoty 592 tisíc jednotek. Je to více než v lednu ...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
včera v 15:08

BBC: Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž nejméně deset...
Apple Daně
včera v 15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
včera v 14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh Firemní dluhopisy
včera v 14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie