Co musíte ráno vědět (10. září)
|

Co musíte ráno vědět (10. září)

Jak vstoupily světové i české akcie do druhého zářijového týdne, co čekat od úterních dat z Číny a od amerického prezidenta Obamy a jak dosud reagovaly akcie Applu na představení nových typů telefonu iPhone?

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zpevnily díky lepším datům z Číny a zprávám o fúzích

Americké akcie v pondělí posilovaly díky překvapivě příznivým ekonomickým údajům z Číny (rychlý růst exportu) a z Japonska (vyšší růst HDP). Dow posílil o 0,94 %, uzavřel nad hranicí 15 000 bodů a má za sebou nejlepší seanci od 11. července. Nejlépe si vedly akcie společností Caterpillar, Alcoa, Travelers a Microsoft. Jediné ztrácející akcie v indexu Dow patřily firmě Verizon. Index S&P 500 zpevnil o 1 %, všechny jeho sektory posilovaly. Nasdaq připsal 1,26 %. Výnos amerických desetiletých státních dluhopisů spadl až na 2,91 %. Cena zlata se téměř nezměnila, pohybovala se kolem 1 386,30 USD za trojskou unci, a lehká americká ropa WTI zlevnila na 108,93 USD za barel, zatímco cena ropy Brent spadla o 2,90 USD na 113,22 USD za barel.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali, ale výhled je stále negativní

2. Evropské investory zastihl úvod týdne ospalé, akcie v pondělí ztratily zhruba 0,2 %

Burzy v Evropě v pondělí kolísaly a uzavřely obchodování mírnými ztrátami. Investoři zvažují dopad pátečních dat z amerického trhu práce na budoucí kroky Fedu a lepší čínský export a vyhlížejí rozhodnutí Spojených států ohledně útoku na Sýrii. Britský FTSE 100 odepsal 0,25 %, francouzský CAC 40 0,22 %, německý DAX zakončil s mírným ziskem 0,01 %. Nejvíce se dařilo pojišťovnám, technologickému sektoru a automobilkám, ztrácely naopak ropné společnosti poté, co ropa začala zlevňovat po tiskové konferenci amerického ministra zahraničí Johna Kerryho a jeho britského protějšku Williama Haguea. Kerry uvedl, že by se Sýrie mohla vyhnout útoku USA, kdyby odevzdala všechny své chemické zbraně. Americké úřady ale později jeho slova označily spíše za řečnický obrat než vážnou nabídku.

Akcie pohledem technické analýzy: Budou rozhodovat fundamenty, technicky však mají indexy cestu vzhůru otevřenou

3. Pražská burza v pondělí posílila o 0,52 %, výše ji nepustily dohady o dividendě ČEZ

Nejvíce se v pondělí dařilo akciím NWR (+5,32 %). Celému sektoru v posledních dnech pomáhají rostoucí ceny koksovatelného uhlí. Vláda by do dvou týdnů mohla dostat na stůl možné varianty řešení problematické situace na Dole Paskov, který zaměstnává asi 3 tisíce lidí. Výrazně posílily i cenné papíry developera Orco (+3,24 %), podražily i akcie Telefóniky C.R. (+2,50 %). Ztrácely tabáková společnost Philip Morris ČR (-0,23 %) a Komerční banka, především kvůli závěrečné aukci (-1,20 %).

Obchody s akciemi ČEZ tvořily téměř tři čtvrtiny objemu transakcí s hlavními 13 emisemi pražské burzy. Ve středu zájmu nakupujících byly akcie ČEZ poté, co se v polovině minulého týdne propadly na osmileté minimum. V závěru obchodování ale akcie ČEZ oproti pátku spadly o 0,65 % níže na 457,9 Kč. Ředitel pro strategie ČEZ naznačil možnost snížení či pozastavení výplaty dividend v průběhu zvažované dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie

ČEZ i SÚJB odmítají německou kritiku bezpečnosti Temelína

4. Očekávané události

Americký prezident Obama v úterý večer promluví k národu a pokusí se jemu i celému světu vysvětlit, proč Spojené státy (pokud Kongres podle očekávání akci posvětí) zasáhnou vojensky proti syrskému režimu prezidenta Asada. Apple by měl představit vedle nových služeb a softwaru také novou generaci iPhonu. Hned ráno budou situaci na trzích ovlivňovat data z Číny, konkrétně průmyslová výroba a maloobchodní tržby. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v ČR v srpnu stagnovala na 7,5 %, inflace klesla na meziročních 1,3 %

Celková míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu zůstala na červencových 7,5 %. O zaměstnání se podle evidence Úřadu práce ČR ucházelo 551 731 lidí, z toho bylo 537 880 ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Analytici stagnaci očekávali. Spotřebitelské ceny klesly v srpnu proti červenci o 0,2 %, meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v srpnu na 1,3 % z 1,4 % v červenci. Analytici odhadovali, že meziroční inflace zůstane v srpnu na červencové úrovni 1,4 %. "Z hlediska ČNB jsou data opět krokem blíže k devizovým intervencím. Nejbližší zasedání koncem září bude velice zajímavé a napínavé – na jedné straně jsou lepší data z reálné ekonomiky i optimistické předstihové indikátory, na druhé straně absolutně bezinflační ekonomické prostředí. Dle nás nakonec převládne názor intervence nespouštět, ale bude to těsné. Pokud by však koruna do té doby posílila ke 25,5 EUR/CZK, případně pokud inflace v dalších měsících klesne k 1 %, pravděpodobnost, že k intervencím dojde, vzroste výrazně nad 50 %," uvedl Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.

Anketa: Jaký lék potřebuje česká ekonomika?

6. Akcie jsou mrtvé, vsaďte na dluhopisy, radí kontrarián Faber

Rally na akciovém trhu prý trvá příliš dlouho, nákup akcií nemá aktuálně smysl. A to nejen amerických, ale i těch na mladých trzích. Sám Faber drží pozice například v Malajsii nebo Singapuru, ale nehodlá je nyní navyšovat. Ruce pryč radí dát od Číny, jejímž ekonomickým údajům příliš nevěří. Naopak věří americkým dluhopisům, které prý navzdory pravděpodobnému zahájení ústupu Fedu od QE3 měly zažít růst, protože jsou podle něj přeprodané. "Nákupy aktiv centrální bankou znamenají dlouhodobé riziko. Jde v podstatě o monetizaci dluhu, která může být zdrojem inflace."

Reakce Wall Street na data z amerického trhu práce: Fed v září kohoutky navzdory horším číslům mírně utáhne

7. Icahn couvá z boje o podhodnocený Dell

Investor Carl Icahn se rozhodl ukončit svou snahu o zablokování plánovaného převzetí amerického výrobce počítačů Dell skupinou vedenou zakladatelem firmy Michaelem Dellem. Zdůraznil však, že je nadále proti tomuto převzetí. Tvrdí, že nabídka na převzetí Dellu jeho zakladatelem a investiční společností Silver Lake za 25 miliard dolarů podnik podhodnocuje, a učinil již řadu kroků, aby převzetí zabránil. Podle dopisu akcionářům však nakonec dospěl k závěru, že boj proti tomuto převzetí je "téměř nemožné vyhrát".

8. Oživení řecké ekonomiky je ještě daleko

Průmyslová výroba v Řecku klesla v červenci nejprudším tempem za posledních 16 měsíců, celkově se však letos tempo jejího propadu zpomaluje. Průmyslová produkce se v červenci v meziročním srovnání propadla o 8,1 %, třebaže v červnu o 0,6 % vzrostla. Způsobilo to hlavně pětinové snížení produkce elektřiny v důsledku mírných letních teplot, které snížily nároky na klimatizaci. Řecká ekonomika se navíc potýká s deflací - meziroční pokles spotřebitelských cen se v srpnu prohloubil na 1,3 % z červencových 0,7 %. Ceny tlačí dolů snižování mezd a vysoká nezaměstnanost spolu s rozsáhlým objemem nevyužívaných výrobních kapacit.

Samaras tvrdí, že ekonomický propad Řecka příští rok skončí. Další optimista na holení?

9. Eurokomisař: Zelená energie žene Evropu k "průmyslovému masakru"

Kvůli přemrštěným nákladům na obnovitelné zdroje energie stojí Evropská unie před "průmyslovým masakrem". Britskému listu The Telegraph to na víkendovém ekonomickém fóru v italském alpském letovisku Cernobbio řekl evropský komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani. Krizi evropského průmyslu ještě podle něj zhoršuje nadhodnocené euro.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Nový iPhone nemusí vzbudit nadšení mezi investory, jasným hitem pro akcie byl zatím jen model 4S

Grafy nelžou, i když se s nimi dá hodně "pomazlit". Po představeních předchozích modelů iPhonu akcie Applu v následujícím měsíci pouze jednou posílily, a to po uvedení iPhonu 4S. V půlročním horizontu je ale jejich výhled optimističtější. Až příští dny ukáží, zda se Applu podaří vrátit na výsluní se svým nejznámějším produktem. Mluví se i o variantě vstupu na trh s levnějšími přístroji (iPhone 5C).

Vývoj ceny akcií Applu měsíc po představení nového iPhonu Vývoj ceny akcií Applu půl roku před a půl roku po představení nového iPhonu

O výhledech firmy Apple i jejích akcií si v pořadu Investice ZET povídali analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl a počítačový odborník Jan Březina.

Evropské trhy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské trhy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
před hodinou

Evropské trhy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, když index PX přišel o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice
Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let
Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let
12:49

Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let

Hrubý domácí produkt Severní Koreje se loni zvýšil o 3,9 procenta. Dosáhl tak nejrychlejšího tempa růstu za 17 let, a...
KLDR HDP Hospodářský růst
Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly
Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly
12:30

Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly

Tržby a zisk největšího amerického průmyslového konglomerátu General Electric ve druhém čtvrtletí výrazně klesly....
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Audi svolává do servisů 850 000 vozidel
12:06

Audi svolává do servisů 850 000 vozidel

Německá automobilka Audi v pátek oznámila, že do servisů svolá 850 000 vozidel s naftovým motorem, aby aktualizovala...
Německo Auta Životní prostředí
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
11:46

MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů

Mezinárodní měnový fond své zapojení do finanční pomoci Řecku podmiňuje tím, že evropští věřitelé podniknou kroky ke...
Řecko Zadlužení Mezinárodní měnový fond