Co musíte ráno vědět (10. září)
|

Co musíte ráno vědět (10. září)

Jak vstoupily světové i české akcie do druhého zářijového týdne, co čekat od úterních dat z Číny a od amerického prezidenta Obamy a jak dosud reagovaly akcie Applu na představení nových typů telefonu iPhone?

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zpevnily díky lepším datům z Číny a zprávám o fúzích

Americké akcie v pondělí posilovaly díky překvapivě příznivým ekonomickým údajům z Číny (rychlý růst exportu) a z Japonska (vyšší růst HDP). Dow posílil o 0,94 %, uzavřel nad hranicí 15 000 bodů a má za sebou nejlepší seanci od 11. července. Nejlépe si vedly akcie společností Caterpillar, Alcoa, Travelers a Microsoft. Jediné ztrácející akcie v indexu Dow patřily firmě Verizon. Index S&P 500 zpevnil o 1 %, všechny jeho sektory posilovaly. Nasdaq připsal 1,26 %. Výnos amerických desetiletých státních dluhopisů spadl až na 2,91 %. Cena zlata se téměř nezměnila, pohybovala se kolem 1 386,30 USD za trojskou unci, a lehká americká ropa WTI zlevnila na 108,93 USD za barel, zatímco cena ropy Brent spadla o 2,90 USD na 113,22 USD za barel.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali, ale výhled je stále negativní

2. Evropské investory zastihl úvod týdne ospalé, akcie v pondělí ztratily zhruba 0,2 %

Burzy v Evropě v pondělí kolísaly a uzavřely obchodování mírnými ztrátami. Investoři zvažují dopad pátečních dat z amerického trhu práce na budoucí kroky Fedu a lepší čínský export a vyhlížejí rozhodnutí Spojených států ohledně útoku na Sýrii. Britský FTSE 100 odepsal 0,25 %, francouzský CAC 40 0,22 %, německý DAX zakončil s mírným ziskem 0,01 %. Nejvíce se dařilo pojišťovnám, technologickému sektoru a automobilkám, ztrácely naopak ropné společnosti poté, co ropa začala zlevňovat po tiskové konferenci amerického ministra zahraničí Johna Kerryho a jeho britského protějšku Williama Haguea. Kerry uvedl, že by se Sýrie mohla vyhnout útoku USA, kdyby odevzdala všechny své chemické zbraně. Americké úřady ale později jeho slova označily spíše za řečnický obrat než vážnou nabídku.

Akcie pohledem technické analýzy: Budou rozhodovat fundamenty, technicky však mají indexy cestu vzhůru otevřenou

3. Pražská burza v pondělí posílila o 0,52 %, výše ji nepustily dohady o dividendě ČEZ

Nejvíce se v pondělí dařilo akciím NWR (+5,32 %). Celému sektoru v posledních dnech pomáhají rostoucí ceny koksovatelného uhlí. Vláda by do dvou týdnů mohla dostat na stůl možné varianty řešení problematické situace na Dole Paskov, který zaměstnává asi 3 tisíce lidí. Výrazně posílily i cenné papíry developera Orco (+3,24 %), podražily i akcie Telefóniky C.R. (+2,50 %). Ztrácely tabáková společnost Philip Morris ČR (-0,23 %) a Komerční banka, především kvůli závěrečné aukci (-1,20 %).

Obchody s akciemi ČEZ tvořily téměř tři čtvrtiny objemu transakcí s hlavními 13 emisemi pražské burzy. Ve středu zájmu nakupujících byly akcie ČEZ poté, co se v polovině minulého týdne propadly na osmileté minimum. V závěru obchodování ale akcie ČEZ oproti pátku spadly o 0,65 % níže na 457,9 Kč. Ředitel pro strategie ČEZ naznačil možnost snížení či pozastavení výplaty dividend v průběhu zvažované dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie

ČEZ i SÚJB odmítají německou kritiku bezpečnosti Temelína

4. Očekávané události

Americký prezident Obama v úterý večer promluví k národu a pokusí se jemu i celému světu vysvětlit, proč Spojené státy (pokud Kongres podle očekávání akci posvětí) zasáhnou vojensky proti syrskému režimu prezidenta Asada. Apple by měl představit vedle nových služeb a softwaru také novou generaci iPhonu. Hned ráno budou situaci na trzích ovlivňovat data z Číny, konkrétně průmyslová výroba a maloobchodní tržby. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v ČR v srpnu stagnovala na 7,5 %, inflace klesla na meziročních 1,3 %

Celková míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu zůstala na červencových 7,5 %. O zaměstnání se podle evidence Úřadu práce ČR ucházelo 551 731 lidí, z toho bylo 537 880 ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Analytici stagnaci očekávali. Spotřebitelské ceny klesly v srpnu proti červenci o 0,2 %, meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v srpnu na 1,3 % z 1,4 % v červenci. Analytici odhadovali, že meziroční inflace zůstane v srpnu na červencové úrovni 1,4 %. "Z hlediska ČNB jsou data opět krokem blíže k devizovým intervencím. Nejbližší zasedání koncem září bude velice zajímavé a napínavé – na jedné straně jsou lepší data z reálné ekonomiky i optimistické předstihové indikátory, na druhé straně absolutně bezinflační ekonomické prostředí. Dle nás nakonec převládne názor intervence nespouštět, ale bude to těsné. Pokud by však koruna do té doby posílila ke 25,5 EUR/CZK, případně pokud inflace v dalších měsících klesne k 1 %, pravděpodobnost, že k intervencím dojde, vzroste výrazně nad 50 %," uvedl Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.

Anketa: Jaký lék potřebuje česká ekonomika?

6. Akcie jsou mrtvé, vsaďte na dluhopisy, radí kontrarián Faber

Rally na akciovém trhu prý trvá příliš dlouho, nákup akcií nemá aktuálně smysl. A to nejen amerických, ale i těch na mladých trzích. Sám Faber drží pozice například v Malajsii nebo Singapuru, ale nehodlá je nyní navyšovat. Ruce pryč radí dát od Číny, jejímž ekonomickým údajům příliš nevěří. Naopak věří americkým dluhopisům, které prý navzdory pravděpodobnému zahájení ústupu Fedu od QE3 měly zažít růst, protože jsou podle něj přeprodané. "Nákupy aktiv centrální bankou znamenají dlouhodobé riziko. Jde v podstatě o monetizaci dluhu, která může být zdrojem inflace."

Reakce Wall Street na data z amerického trhu práce: Fed v září kohoutky navzdory horším číslům mírně utáhne

7. Icahn couvá z boje o podhodnocený Dell

Investor Carl Icahn se rozhodl ukončit svou snahu o zablokování plánovaného převzetí amerického výrobce počítačů Dell skupinou vedenou zakladatelem firmy Michaelem Dellem. Zdůraznil však, že je nadále proti tomuto převzetí. Tvrdí, že nabídka na převzetí Dellu jeho zakladatelem a investiční společností Silver Lake za 25 miliard dolarů podnik podhodnocuje, a učinil již řadu kroků, aby převzetí zabránil. Podle dopisu akcionářům však nakonec dospěl k závěru, že boj proti tomuto převzetí je "téměř nemožné vyhrát".

8. Oživení řecké ekonomiky je ještě daleko

Průmyslová výroba v Řecku klesla v červenci nejprudším tempem za posledních 16 měsíců, celkově se však letos tempo jejího propadu zpomaluje. Průmyslová produkce se v červenci v meziročním srovnání propadla o 8,1 %, třebaže v červnu o 0,6 % vzrostla. Způsobilo to hlavně pětinové snížení produkce elektřiny v důsledku mírných letních teplot, které snížily nároky na klimatizaci. Řecká ekonomika se navíc potýká s deflací - meziroční pokles spotřebitelských cen se v srpnu prohloubil na 1,3 % z červencových 0,7 %. Ceny tlačí dolů snižování mezd a vysoká nezaměstnanost spolu s rozsáhlým objemem nevyužívaných výrobních kapacit.

Samaras tvrdí, že ekonomický propad Řecka příští rok skončí. Další optimista na holení?

9. Eurokomisař: Zelená energie žene Evropu k "průmyslovému masakru"

Kvůli přemrštěným nákladům na obnovitelné zdroje energie stojí Evropská unie před "průmyslovým masakrem". Britskému listu The Telegraph to na víkendovém ekonomickém fóru v italském alpském letovisku Cernobbio řekl evropský komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani. Krizi evropského průmyslu ještě podle něj zhoršuje nadhodnocené euro.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Nový iPhone nemusí vzbudit nadšení mezi investory, jasným hitem pro akcie byl zatím jen model 4S

Grafy nelžou, i když se s nimi dá hodně "pomazlit". Po představeních předchozích modelů iPhonu akcie Applu v následujícím měsíci pouze jednou posílily, a to po uvedení iPhonu 4S. V půlročním horizontu je ale jejich výhled optimističtější. Až příští dny ukáží, zda se Applu podaří vrátit na výsluní se svým nejznámějším produktem. Mluví se i o variantě vstupu na trh s levnějšími přístroji (iPhone 5C).

Vývoj ceny akcií Applu měsíc po představení nového iPhonu Vývoj ceny akcií Applu půl roku před a půl roku po představení nového iPhonu

O výhledech firmy Apple i jejích akcií si v pořadu Investice ZET povídali analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl a počítačový odborník Jan Březina.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika