Bankovní účet je investiční past. Vsaďte raději na vyvážené portfolio investic

Bankovní účet je investiční past. Vsaďte raději na vyvážené portfolio investic

| redakce

Z červencového průzkumu Bankrate vyplynulo, že více než čtvrtina Američanů považuje za dlouhodobě nejlepší strategii pro uchování úspor bankovní konto. Jak šeredně se mohou mýlit.

Hotovost byla mezi respondenty hlavní volbou ve 26 % případů, nemovitosti ve 23 % a 16 % lidí hlasovalo pro drahé kovy, jako je například zlato. Jen 14 % investovalo "dlouhodobé peníze" na akciový trh a 8 % do dluhopisů. Ti, kteří volili cash, tak udělali proto, že se jim bankovní konto zdálo být nejbezpečnější volbou. V dlouhodobém horizontu je ale toto zdánlivé bezpečí iluzí.

Nejlepším místem pro investice na budoucnost není banka, ale diverzifikované portfolio

Bankovní spořicí konta a depozita jsou bezpečným místem k uchování relativně malých peněžních částek, které potřebujete v řádu několika měsíců, maximálně let. Jsou chráněny pojištěním vkladů, víte přesně, kde jsou, a můžete je dostat na ruku, kdykoli si vzpomenete.

Toto krátkodobé bezpečí není přesvědčivým důvodem k tomu, abyste do banky přinesli své úspory na penzi nebo jiné dlouhodobé cíle (v horizontu 10 let a dále). Jako bezpečné investování to jen vypadá, protože se zdá, že suma peněz na účtu nemůže nikdy klesnout; dokonce ještě vždy vyděláte úrok. Ten ale zpravidla nestačí ani k vyrovnání inflace. Kupní síla úspor na bankovním kontě klesá, s pouhými vklady zkrátka reálně přicházíte o peníze. Nepůsobí to jako ztráta, protože nominální částka neklesá.

Naproti tomu akciový trh kolísá. Média denně řeší, jestli jsou Dow a Nasdaq zrovna dost nahoře nebo dole, jako by denní vývoj hrál roli. To navozuje pocit, že je investování do akciového trhu riskantní. Vzhledem k přetrvávající nižší finanční gramotnosti není divu, že se lidé bojí akciového trhu a vnímají investování jako formu hazardu.

Rozumné dlouhodobé investování na akciovém trhu je ale cokoli, jen ne hazard. Místo sázek na růst a pokles akcií a střídavých nákupů a prodejů rozumní investoři neutralizují dopad tržních fluktuací portfoliem s mnoha třídami aktiv.

Dvojfázová strategie

První část strategie spočívá v investování raději do fondů než do jednotlivých akcií. S jedním indexovým fondem můžete získat tisíce různých akcií. Vaše těžko vydělané bohatství tak nebude závislé na výkonu jen několika mála akcií.

Druhým bodem je diverzifikace tříd aktiv. Těmi se rozumí druh investice, jako jsou například americké akcie nebo dluhopisy, cenné papíry z ostatních regionů, nemovitosti, komodity, TIPS (inflačně zajištěné cenné papíry) a dluhopisy spekulativních stupňů (takzvané junk bondy). Ideálně by diverzifikované portfolio mělo obsahovat minimálně devět tříd aktiv.

Tím, že budete držet různé firmy a třídy aktiv po malých dílech, rozprostřete rizika natolik, že se nevyhnutelné fluktuace na trzích stanou jen malými vlnkami. Na gigantické ztráty (a analogicky zisky) zapomeňte. Když některé typy investic klesají na hodnotě, jiné ji nabývají. Dlouhodobě celé portfolio roste a investování je bezpečnější než peníze v bance podléhající zkáze vlivem inflace.

Zdroj: Advice IQ

reklama
reklama