Co musíte ráno vědět (2. října)

Co musíte ráno vědět (2. října)

| redakce

Jak si vedly světové akcie po omezení financování amerických vládních institucí, jak je na tom světový průmysl a jak umí vydělávat Vatikán? To všechno byste měli hned ráno vědět.

1. Americké akcie zpevnily, investoři se výpadku vlády nebojí

Americké akcie v úterý posilovaly i přes neochotu zákonodárců najít v otázce rozpočtu na nový fiskální rok společnou řeč. Trhy sice přerušení činnosti vlády mírně znepokojuje, na druhou stranu se však investoři neobávají, že by finanční vakuum trvalo dlouho, a mělo tudíž výrazný vliv na ekonomiku země. "Tímhle už jsme si prošli, takže není divu, že investoři nejsou nijak výrazně vyděšení," tvrdí Bruce Bittles, investiční stratég z RW Baird & Co. "Tlak na výprodeje se uvolnil, což mnohé investory naopak povzbudilo k nakupování."

Smíšená čísla přišla ze zpracovatelského sektoru. ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září nečekaně vyskočil na 56,2 bodu (odhad: 55 bodů, srpen: 55,7 bodu), zatímco Markit index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 52,8 bodu (srpen: 53,1 bodu). Dow nakonec posílil o 0,41 %, širší S&P 500 uzavřel se ziskem 0,80 % a technologický Nasdaq vzrostl o 1,23 %. Nejvíce se dařilo technologickým titulům a sektoru zdravotnictví, zaostal naopak sektor základních materiálů.

Lee (JPMorgan): Zastavené financování vlády není důvod k prodeji akcií

Čtvrtý kvartál: Potvrdí se letos dlouhodobá statistika a zažijeme opět růst cen akcií?

Týden na trzích podle burzovních grafů: Míček mají na raketě politici, medvědi se zatím do kořisti nezakousli

2. Evropské akcie v úterý vesměs posilovaly. Investoři zvažují dopad kolapsu americké vlády

Evropské akcie v úterý spíše posilovaly. Britský FTSE 100 mírně ztratil 0,03 %, francouzský CAC 40 však zpevnil o 1,28 % a německý DAX o 1,10 %. Italský FTSE MIB prudce vzrostl o 3,11 % poté, co italská zpravodajská agentura ANSA zveřejnila zprávu o tom, že Berlusconiho strana Lid svobody (PdL) podpoří ve středečním hlasování o důvěře premiéra Enrika Lettu.

Zelená pro evropské akcie: Proč v Evropě vyhrají býci a jak na to vsadit?

Evropské akcie už nejsou levné, potenciál dalšího růstu ale slibují marže

3. Pražská burza v úterý posílila o více než procento. Dařilo se CETV i bankovním titulům

Dařilo se především akciím CETV (+3,27 %), které podražily na 101 Kč, přes 3 % připsaly však i cenné papíry developera Orco (+3,38 %) po zveřejnění zprávy, že šéf Orco Property Group Jean-François Ott očekává, že by firma mohla vyprodat v následujícím roce a půl všechny byty ve varšavském projektu Złota 44, který je nejvyšším rezidenčním mrakodrapem v Evropě. Bankovní tituly posílily o více než procento - Erste Group Bank zpevnila o 1,49 % a Komerční banka o 1,14 %. Těsně před koncem obchodování se akcie NWR nacházely na zelené nule, ale po závěrečné aukci sklouzly mírně do mínusu o 0,35 %. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR zlevnily o 1,28 % na 10 751 Kč. Společnost VIG prodá dluhopisy ve výši 500 milionů eur s výnosem 5,5 % na splacení podřízeného dluhu

Erste snižuje investiční doporučení na VIG na "akumulovat" z "koupit"

4. Očekávané události

První týden v měsíci bude jako již tradičně o nezaměstnanosti ve Spojených státech. Ve středu trhy dostanou předkrm v podobě zprávy ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a na konferenci v St. Louis vystoupí šéf Fedu Ben Bernanke a James Bullard, který předsedá tamní pobočce Fedu. Eurozóna zveřejní index výrobních cen a Evropská centrální banka rozhodne o úrokových sazbách, změna politiky se však od ní neočekává. V Itálii se hlasuje o důvěře Lettově vládě. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Světová ekonomika očima manažerů: Mírné zpomalení růstu, ale aktivita v průmyslu stále naznačuje optimismus

Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (září 2013)
Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (září 2013)

Úterý bylo dnem indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. Index nákupních manažerů v eurozóně v září spadl v souladu s předběžnými odhady na 51,1 bodu. Produkce rostla ve všech zahrnutých zemích kromě Francie a Řecka, kde mírně klesala. Oživení evropského zpracovatelského sektoru tak pokračuje, přestože od srpna se tempo expanze mírně zpomalilo. Podobně zpomalila expanze v Německu, Itálii i České republice. V USA byl vývoj smíšený - Markit PMI podle očekávání mírně klesl, ISM ale překvapivě narostl.

6. Slovinská ekonomika klesne napřesrok více, než se čekalo

Slovinská ekonomika příští rok klesne výrazněji, než se čekalo, a oživovat začne až v roce 2015. Předpověděl to v úterý státní makroekonomický institut. Slabá ekonomika může dále zhoršit situaci krachujících slovinských bank a přimět zemi, aby požádala Evropskou unii o finanční pomoc.

7. Vatikán poprvé zveřejnil roční výsledky své banky

Vatikán poprvé zveřejnil roční hospodářské výsledky své banky. Ústavu pro věci víry (IOR), jak se instituce nazývá, loni stoupl čistý zisk na 86,6 milionu eur, což je čtyřnásobek oproti předešlému roku. Podle agentury AFP je to poprvé, kdy se výsledky objevily ve zprávě na nové internetové stránce této jinak uzavřené instituce.

Církevní restituce: Je zaděláno na další kauzu lehkých topných olejů?

8. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu stagnovala na 12 %. Červencová data byla revidována níže

Eurozóna - míra nezaměstnanosti (srpen 2013)
Eurozóna - míra nezaměstnanosti (srpen 2013)

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu stagnovala na 12 %. Analytici očekávali, že dosáhne 12,1 %, červencová data byla revidována níže na 12 % z 12,1 %. Nezaměstnanost v celé evropské osmadvacítce rovněž zůstala beze změny na 10,9 %. Meziročně však míra nezaměstnanosti vzrostla. V srpnu 2012 dosáhla nezaměstnanost v eurozóně 11,5 % a v EU28 10,6 %. Data zveřejnil Evropský statistický úřad.

Míra nezaměstnanosti v Itálii v srpnu vzrostla na 12,2 % z červencových 12,1 %. Počet mladých lidí bez práce na novém rekordu

Nezaměstnanost v Německu v září vzrostla o 25 tisíc, předpokládal se pokles o 5 tisíc

9. Americká vláda přestala poprvé po 17 letech fungovat

Zákonodárcům se nakonec "podařilo" nedosáhnout včas dohody ohledně rozpočtu, což znamená, že s platností od 1. října vláda nemůže vyplácet širokou škálu prostředků. Stalo se tak poprvé po 17 letech a týká se to například mezd 800 tisíc zaměstnanců, kteří mají od úterý neplacené volno. Co přerušení činnosti vlády pro zemi znamená?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Americká vláda se nedohodla. Média jdou republikánům tvrdě po krku

Magazín The New York Daily News na zprávu o přerušení činnosti vlády kvůli obstrukcím republikánů ve Sněmovně reprezentantů zareagoval poměrně drasticky. Na úterní obálce zveřejnil fotomontáž založenou na plakátu seriálu House of Cards o špinavé politice na pozadí Bílého domu. Místo Kevina Spaceyho však na Lincolnův památník posadili grafici předsedu Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera s popiskem "House of Turds" (Sněmovna hoven).

Obálka The New York Daily News (1. října 2013)
Obálka The New York Daily News (1. října 2013)Zdroj: New York Daily
reklama
reklama