Jak bez obav nastoupit do nové práce

Jak bez obav nastoupit do nové práce

| redakce

Po dlouhém a vyčerpávajícím hledání práce vám konečně z firmy zavolají, že vás berou. Když odezní radost, přicházejí často smíšené pocity a otázky: Dokážu si rychle zvyknout na nové pracovní prostředí? Budu dobře vycházet s kolegy? Zvládnu své povinnosti? Nabízíme několik tipů, které vám nástup do nového zaměstnání mohou usnadnit.

Najděte si mezi kolegy garanta

Kolegové vás budou vědomě i nevědomě posuzovat a hodnotit. Počítejte s tím, že ne každý bude z vaší přítomnosti nadšen, i když v tom třeba není nic osobního. Noví kolegové zkrátka nemají čas na zaučování nováčka. Pokud se setkáte s některými odmítavými postoji, najděte si do týdne na pracovišti garanta, spřízněnou duši, která nenahání strach ani nevyvolává pocit, že ho zdržujete.

Upřesněte si, kdy vám garant pomůže, a kdy vůbec

Garant vám bude v prvních týdnech oporou, vysvětlí, čím je nejlepší začít. "V každém případě si s tímto člověkem vyjasněte, v jakých oblastech od něj můžete očekávat pomoc a podporu, a kde si musíte poradit zcela sami," doporučuje Lubomír Husar z pracovního portálu Cliqjobs.com.

Poznejte nepsaná pravidla týmu

Váš garant vás pravděpodobně dříve či později zasvětí i do nepsaných pravidel a zákonitostí, které má každé pracovní prostředí. Snadněji se zorientujete v mezilidských vztazích, v ambicích kolegů a jejich cílech. S jeho pomocí rychleji proniknete do tajů různých mocenských her, které se v některých pracovních kolektivech objevují, stejně jako rivalita. Zjistíte, kdo je kdo, a podle toho zvolíte styl jednání. V každém případě se nepasujte do role chytráka, neposuzujte nahlas práci ostatních a nevylepšujte ji bez souhlasu odpovědných kolegů.

Hledejte malé úspěchy, budujte si pocit jistoty

Nástup do nového zaměstnání znamená pro někoho velkou výzvu, pro někoho více stresu. U nováčků se nezřídka objevují pochybnosti o vlastních schopnostech i nejistota, zda nové pracovní zařazení zvládnou. Tyto pocity jsou přirozené, ale nejde o žádnou dlouhodobou zákonitost.

Během prvního měsíce hledejte situace, v nichž si můžete potvrdit, že práci zvládnete. Nemusíte přitom dělat žádné pracovní zázraky. Přibližně půl roku od nástupu se snažte o takové výsledky, které vás zbaví posledních pochybností. Snažte se v sobě budovat pocit jistoty, že vás práce uživí a jste schopni ji dlouhodobě vykonávat. Radujte se i z drobných úspěchů a získávejte pevnou půdu pod nohama.

Zdroj: Cliqjobs.com

reklama
reklama