Jak vám Bible pomůže investovat

| redakce

Seana Hymana zná většina investorů jako hosta pořadů na televizních stanicích Fox Business, CNBC nebo Bloomberg TV. Málokdo ale ví, že Hyman není vystudovaný ekonom, ale bývalý pastor. A zcela utajeno světu donedávna zůstalo, že za zdroj svého úspěchu označuje Bibli. Nyní se však Hyman rozhodl, že nastal správný čas, aby se investoři o jeho malém tajemství dozvěděli více.

"Hodně lidí říká, že se v Bibli píše, že 'peníze jsou zdrojem všeho zla'. V Prvním listu Timoteovi ale apoštol Pavel ve skutečnosti říká, že 'zdrojem všeho zla je láska k penězům', nikoli peníze samy. A to je obrovský rozdíl," říká Hyman, který se v poslední době proslavil například dokonalou předpovědí vývoje ceny akcií amerického prodejce elektroniky Best Buy. Loni, když se cenné papíry Best Buy obchodovaly za historicky nejnižší cenu 16 USD, Hyman předpověděl, že se jejich cena zastaví až na 11 USD, načež začne silná rally, která je vynese zpět ke 40 USD. A jaká je realita? Minimum akcie Best Buy stanovily na 11,20 USD a na konci září se obchodovaly těsně pod hladinou 40 USD.

Sean Hyman
Sean HymanZdroj: YouTube

Jak konkrétně Hymanovi Bible v investování pomáhá? "Láska k penězům ve světě již nesčetněkrát vyústila v rodinné konflikty, kruté války a nepříjemné civilní potyčky. Peníze samy o sobě ale ničím negativním nejsou. Nejsou dobré ani špatné. Peníze nejsou ničím jiným než kompaktním platidlem," pokračuje.

"Nejdůležitější proto je, aby se peníze nikdy nestaly hlavním předmětem vašeho zájmu. Vždyť jen kvůli hamižnosti a lásce k penězům vznikly všechny finanční krize. Zaslepení investoři si zkrátka mysleli, že je nikdo a nic nemůže porazit, a proto s vidinou snadného zbohatnutí ignorovali všechna varování a indikátory blížícího se pádu."

Danajský dar, nebo spása?

Hymanův vzkaz je prostý: Nikdy nedovolte, aby vás peníze zcela pohltily. Nedovolte, abyste podlehli touze po bohatství a zapomněli na své okolí a na svou víru. Jedině tak ve světě financí uspějete a dostanete šanci dokázat, že ne peníze samy, ale nepřiměřená láska k nim je zdrojem všeho zla. "Tímto základním pravidlem se řídí i takoví velikáni jako Warren Buffett nebo John Templeton," doplňuje Hyman. "A oba jsou skutečnými mistry svého řemesla. O část těžce vydělaných peněz se totiž dokáží nezištně rozdělit s potřebnými, což dokazuje, že peníze nejsou zdrojem všeho zla, nýbrž že se z nich ve správných rukou stává obrovský dar celé společnosti."

Odpověď na otázku, jak se Hymanovi podařila famózní předpověď vývoje ceny akcií Best Buy, je tak zřejmě velice prostá. Na rozdíl od ostatních investorů nepodlehl touze po bohatství, nezačal panikařit a spřádat apokalyptické scénáře, ale zůstal racionálně uvažujícím člověkem, který si dokázal dát dvě a dvě dohromady.

Zdroj: Moneynews

reklama
reklama