Co musíte ráno vědět (11. října)

Co musíte ráno vědět (11. října)

| redakce

Jak burzy reagovaly na rýsující se dohodu o dluhovém stropu ve Spojených státech, jaký dopad bude mít konec kvantitativního uvolňování na Českou republiku a kolik dní vám zbývá, než přijde ten poslední? To vše musíte ráno vědět.

1. Ceny amerických akcií vystřelily raketově vzhůru v předzvěsti dohody o dluhovém stropu

Americké akcie ve čtvrtek otevřely skokem vzhůru a v průběhu obchodování dále masivně posilovaly. Vzrostly za den nejvíce od ledna díky blížící se dohodě o krátkodobém zvýšení dluhového stropu v USA. Republikáni přišli s návrhem jeho krátkodobého navýšení. Vláda tak získá čas do 22. listopadu. Výrazně posílily všechny akciové indexy. Dow vzrostl o 2,18 % na 15 125,62 bodu, stejným růstem se předvedl i S&P 500, který se dostal na 1 692,49 bodu. Nejvíce se dařilo technologickému indexu Nasdaq, jenž posílil o 2,28 % na 3 760,75 bodu.

Americký ministr financí Jack Lew varuje, že nejistota kolem dosažení dluhového stropu stresuje trhy

2. Evropské akcie ve čtvrtek zastavily propad a zamířily vzhůru. Investoři vidí světlo na konci tunelu

Investoři na evropských burzách ve čtvrtek propadli optimismu díky blížící se dohodě o dluhovém stropu ve Spojených státech. Britský FTSE 100 připsal 1,46 %, francouzský CAC 40 2,21 % a německý DAX si polepšil o 1,99 %. Všechny sektory indexu Stoxx Europe 600 zakončily v plusu, nejvíce se dařilo technologickému sektoru, pojišťovnám a stavebním firmám, o něco méně (ale stále přes půl procenta) připsaly potravinářský sektor, sektor zdravotní péče a síťové odvětví.

Co od Evropy a její ekonomiky čeká londýnská City

3. Pražská burza ve čtvrtek následovala evropské trhy a uzavřela v plusu

Index PX ve čtvrtek posílil o 0,47 % na 965,98 bodu. I přes masivní ztráty Telefóniky C.R. ho nahoru vytáhly bankovní tituly. Komerční banka zpevnila o 2,62 % na 4 345 Kč za akcii a cenné papíry Erste Group Bank podražily o 2,34 % na 613,20 Kč. Přes jedno procento si připsaly i mediální CME (+1,02 %) a pojišťovna VIG (+1,0 %). Do červených čísel se zřítily akcie Telefóniky C.R., které se ve čtvrtek obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu 30 Kč. Zlevnily o 8,27 % na 293,80 Kč.

Moody's: Česko a Slovensko jsou v rámci CEE nejméně ohrožené odlivy kapitálu po omezení QE

ČS: Říjnová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Vládní agentury ve Spojených státech jsou nadále uzavřeny, z dat, která měla být v pátek zveřejněna, se tak nejspíše dozvíme pouze předběžné výsledky indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Rozjíždí se také výsledková sezóna - v pátek zveřejní hospodářské výsledky banky JPMorgan a Wells Fargo. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zveřejní pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou. Německo, Španělsko a Itálie odhalí zprávy o inflaci a Spojené království stavební výrobu. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Průlom v USA: Rýsuje se dohoda o dluhovém stropu

Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner požádal republikánské kongresmany, aby mírně zvýšili dluhový strop. Republikáni chtějí získat čas pro vyjednávání s prezidentem o otázkách rozpočtu. Po jednání za zavřenými dveřmi přednesli návrh na zvýšení dluhového stropu o částku, která vydrží na šest týdnů. Je zcela bezpodmínečný, tedy bez dodatků, které se republikáni snažili připojit k předchozím návrhům. "Nyní je čas na vyjednávání," prohlásil Boehner. "Doufáme, že prezident tento náš krok pochopí jako gesto dobré vůle."

Globální ekonomika čelí vážnějším problémům, než je americký dluhový strop

OECD: Světová ekonomika spadne, pokud USA nezvýší dluhový strop

6. Moody's: Česko a Slovensko jsou v rámci CEE nejméně ohrožené odlivy kapitálu po omezení QE

Moody's hodnotí ČR a Slovensko jako nejméně zranitelné země díky "relativně nízkým výpůjčním potřebám a dostatečné domácí likviditě, která nahradí zahraniční poptávku po státních dluhopisech". U Maďarska a Rumunska platí přesný opak. Uprostřed je Polsko, které podle Moody's sice nemá vysokou výpůjční potřebu, ale zároveň není domácí likvidita tak vysoká.

7. Bank of England ponechává svou monetární politiku beze změny. Úroková sazba zůstává na 0,5 %

Britská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Uvedla rovněž, že do ekonomiky nehodlá pumpovat další peníze. Britská ekonomika nyní sice vykazuje známky oživení, míra nezaměstnanosti nicméně zůstává nad úrovní, kterou banka podmiňuje zvýšení úroků.

8. Kypr plánuje rychlejší snižování rozpočtového schodku

Kypr plánuje v rozpočtu na příští rok výdajové škrty, které mu mají pomoci vykázat nižší deficit primárního rozpočtu, než mu stanoví podmínky záchranného úvěru. Ministr financí Charis Georgiadis ve čtvrtek podle agentury Reuters řekl, že návrh rozpočtu počítá se schodkem 3 % HDP, ovšem bez zahrnutí nákladů na obsluhu dluhu. Mezinárodní věřitelé požadují snížení pouze na 4,25 %.

9. Zlato čeká 20% rally, dostane se až na 1 600 USD za trojskou unci

V atmosféře nejistoty kolem financování americké vlády se zlato, jako tradiční bezpečné útočiště pro investory, ukázalo zatím být nemastné, neslané. Podle editora finančního newsletteru Ultimate Wealth Report Seana Hymana však zlato čeká prudký vzestup vzhůru, možná až o 20 %.

Kde bude cena zlata na konci roku?

10. Únos libyjského premiéra podpořil růst cen ropy

Cena severomořské ropy Brent ve čtvrtek zamířila vzhůru a vrátila se nad 110 USD za barel. Přispěl k tomu incident v Libyi, kde byl unesen předseda tamní vlády. Únos podkopal důvěru investorů, že se podaří bez problémů vrátit objem těžby ropy v zemi na běžnou úroveň. K růstu ceny ale přispěly i naděje na pokrok v řešení rozpočtových sporů ve Spojených státech.

OPEC dál snížila odhad poptávky po své ropě

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Chcete vědět, kolik času vám zbývá? Koukněte se na hodinky

S poněkud morbidním vynálezem si přišel pro peníze na server Kickstarter Fredrik Colting ze Švédska. Vynalezl hodinky, do nichž je možné zadat přesné datum vaší smrti vypočítané na základě důkladného dotazníku. Hodinky, kterým jejich duchovní otec říká "hodinky štěstí", protože vás přimějí si uvědomit vzácnost života, potřebovaly na Kickstarteru vydělat 25 tisíc dolarů, aby Colting nápad uskutečnil. A skutečně si je vydělaly, a to během několika málo dní.

reklama
reklama