Jan Barta (ČSOB AM): Vsaďte na akcie, komodity mají vrchol za sebou

Jan Barta (ČSOB AM): Vsaďte na akcie, komodity mají vrchol za sebou

| redakce

Vidíme větší prostor pro růst akciových trhů než u ostatních aktiv, říká Jan Barta, generální ředitel ČSOB Asset Management. ČSOB je navíc největším poskytovatelem zajištěných fondů v ČR. Mohou vydělávat i při nízkých úrocích?

Trhy bývají závislé na aktuálních informacích typu zasedání Fedu, hrozby války, politických jednání v eurozóně a dalších. Jak tyto zprávy a s nimi spojená volatilita trhů ovlivňují vás jako správce podílových fondů?

Z hlediska investičních rozhodnutí nás tyto události tolik neovlivňují. Snažíme se zbavit rozhodnutí založených na emocích. Pokud by ovšem dané zprávy měly dlouhodobý vliv na ekonomiku, reagovat budeme. Naše procedura je standardní - jednou za měsíc rozhodujeme o nastavení investičních strategií, případně máme ad hoc zasedání, pokud se děje něco výrazného, jako byl třeba pád banky Lehman Brothers před pěti lety.

Jedna z mnoha našich investičních strategií dbá na zachování investičních polštářů, záchranných sítí. Tam musíme reagovat i na případné poklesy trhů. Kdyby došlo k většímu poklesu, tak bychom v těchto fondech museli reagovat, byť by poklesy byly vyvolány emocionální reakcí trhu. U ostatních fondů, pokud se jedná o pokles na základě emocionálních výprodejů, můžeme danému trhu přát více a využít poklesů k nákupu.

Očekáváte nyní spíše stagnaci akciových trhů, nebo vidíte potenciál dalšího růstu? V poslední době došlo k překonání indexových maxim a někteří investoři a analytici varují před možnou korekcí.

Korekci nevylučujeme, nicméně jsme dlouhodobí správci peněz, a přestože ekonomiky neporostou nikterak zázračně, vidíme prostor pro růst akciových trhů větší než u ostatních aktiv.

Které třídy aktiv nyní doporučujete klientům nejvíce? Jsou to právě akcie?

Máme čtyři různé profily, které mají akciovou složku jinak posazenou – od 10 % u nejkonzervativnějšího až po 80 % u nejdynamičtějšího. Nyní vůči dlouhodobým průměrům nadvažujeme podíl akcií. Stejně tak akcie najdete v našich standardních doporučeních. Naopak negativně vnímáme komodity a v portfoliích jejich podíl snižujeme.

Klienti však ne vždy nakupují podle doporučení. O co mají největší zájem?

V současnosti preferují smíšené strategie. V posledních měsících byl největší zájem o naši konzervativní strategii. Myslím si, že je to rozumné, byť se nyní lidem snažíme vysvětlit, aby se zamysleli nad tím, zda jejich investiční profil neumožňuje další otevření se akciím.

ČSOB je ve spolupráci s KBC největším poskytovatelem zajištěných fondů v České republice. Sestavení zajištěných fondů je závislé na výši úrokových sazeb. Je možné vůbec se zajištěnými fondy za současných podmínek nízkých úrokových sazeb ještě vydělávat?

Vydělávat určitě ano. Posun byl v tom, jak se fondy tvoří. Hodně fondů, které se tvořily v uplynulých pěti letech, vzniklo po finanční krizi a zachytilo vzestup akciových trhů. Zároveň klesaly úrokové sazby. Zajištěné fondy jsou kombinací dluhopisů a akciových derivátů. A při poklesu úrokových sazeb dluhopisy přinesou zajímavý výnos samy o sobě. Když byly úrokové sazby nejníže, začali jsme nabízet "strukturované fondy", které mají jen částečné zajištění. Díky tomu jsme zvýšili potenciál a pravděpodobnost výdělku. Od dubna 2013 pětileté úrokové sazby, které jsou pro zajištěné fondy zásadní, ze svých minim vystoupaly přibližně o 1 procentní bod. Tím se opět rozšířily možnosti zajištěných fondů.

Pokud byste měl nyní vybrat fond z vaší nabídky s největším potenciálem, který by to byl?

Pracujeme s dlouhodobými horizonty svých klientů. Můžeme si vsadit na nějakou z oblastí, kde se může něco rychle vyvinout, což by byly třeba rozvíjející se trhy, v posledních měsících pod velkým tlakem a s prostorem pro růst, my se ale soustředíme na "jádro" pro investory, kterým jsou pro nás profilové fondy i s částečným zajištěním investice. Profilové fondy nikdy nebudou vynášet nejvíce, dlouhodobě ale podle nás zajistí nejlepší výsledky.

Osobně sázím na dlouhodobost a pravidelné investování. Ani ve své globální strategii, kdy se každý měsíc díváme na sektory a regiony, i kdybychom si mysleli, že některý ze sektorů či regionů by mohl povyskočit, tak mu nedáme větší "převážení" než o 1 až 2 %. Cílem není co nejvyšší výnos fondu v jednom roce, to by bylo hodně záludné.

Kompletní rozhovor Petra Zámečníka s Janem Bartou si přečtěte na webu Investujeme.cz

Zdroj: Investujeme.cz

reklama
reklama