Burzovní kalendář 14. 10. - 18. 10. 2013

Burzovní kalendář 14. 10. - 18. 10. 2013

| redakce

Hlavním tématem pro finanční trhy zůstávají jednání v USA o posunutí dluhového stropu a obnovení financování vlády. Na dohodu budou akcie reagovat růstem, což ukázaly již v uplynulém týdnu, naopak prodlužování agonie může trhy tvrdě zasáhnout. Stále tedy není jisté, kdy budou zveřejněna ekonomická data v USA. Startuje ale výsledková sezóna, údaje o hospodaření oznámí třeba Google nebo Goldman Sachs. V Evropě bude zveřejněn index ekonomické nálady ZEW a v Praze se v úterý naposledy obchodují s nárokem na dividendu akcie Pegasu Nonwovens.

Spojené státy

15/10 - 18/10 Výsledková sezóna (Coca-Cola, Citigroup, Johnson & Johnson, Bank of America, eBay, Google)

15/10 Index výrobní aktivity pro oblast New Yorku (Empire State)

15-18/10 Stavební výdaje

15-18/10 Index importních cen

15-18/10 Velkoobchodní zásoby

15-18/10 Změna počtu pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti

15-18/10 Index výrobních cen

15-18/10 Maloobchodní tržby

15-18/10 Podnikové objednávky

15-18/10 Obchodní bilance

15-18/10 Firemní zásoby

15-18/10 Měsíční bilance rozpočtu

16/10 Béžová kniha Fedu

16-18/10 Příliv dlouhodobého zahraničního kapitálu

17/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

17-18/10 Index spotřebitelských cen

17-18/10 Vydaná stavební povolení

17-18/10 Zahájená výstavba

18/10 Předstihové ukazatele

18/10 Průmyslová výroba

I přes počáteční poklesy kvůli potížím s financováním americké vlády akciové indexy díky euforii v posledních dvou dnech za minulý týden posílily. Dow si připsal 1,09 % a S&P 500 vzrostl o 0,75 %, klesal jen Nasdaq (-0,42 %). Akciím pomohla i oficiální nominace Janet Yellenové do čela Fedu. Spekulace, že zákonodárci pokročili v jednání o vyřešení rozpočtové krize v USA, v uplynulém týdnu vyhnaly americké akcie nejvýše od září. Indexy tak vymazaly pokles, kterým si prošly od 1. října, kdy bylo zastaveno financování vlády.

Nejistota však pokračuje. Čeká se, kdy přijde dohoda o posunutí dluhového stropu a kdy se financování vlády obnoví. Příliš času již nezbývá, již ve čtvrtek vládní dluh narazí na předem stanovený limit. Demokratický plán na zvednutí dluhového stropu a posunutí jednání do roku 2015 o víkendu Senátem neprošel, také jednání republikánů s Barackem Obamou podle předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který za republikány jedná, ztroskotala. Obama prý republikánské návrhy zamítl. Pokračují jednání v Senátu. Pokud nepřijde včasná dohoda, panují obavy z propadu trhů.

"Elity z Washingtonu zažívají svých pět minut slávy. Býci znovu převzali aktivitu a růstový trend bude zřejmě pokračovat. Letošní pravidlo o nákupu při náznacích korekce stále platí. Cena byla v intradenním rozpětí nejníže od rekordní úrovně 1 730 bodů ve středu, a to o 4,8 %. Za dva dny je index S&P 500 zpět nad 1 700, další růst a testování historických maxim může začít. Další jednání probíhají, případné oddálení dohody nabídne medvědům šanci na přežití. Pak se pozornost přesune na výsledkovou sezónu," napsal ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Optimistický ohledně dohody je Milan Vaníček z J&T Banky. "Dohodu, i jen částečnou o odložení stropu o šest týdnů, bychom vnímali jako pozitivní signál pro trhy. Navíc by tato nejistota dále tlačila na Fed, kde z dosavadních dat spíše klesá očekávání, že by mělo do konce roku dojít k nějakému utažení QE. Na nový týden jsme tedy pozitivní s tím, že očekáváme dohodu na poli amerických zákonodárců před 17. říjnem. Toto datum je považováno za hranici dosažení dluhového stropu, i když fakticky k tomu může dojít až později," říká Vaníček.

Většina analytiků sice tvrdí, že by default byl pro ekonomiku katastrofou, zároveň však všichni dodávají, že možnost defaultu je velice nízká.

Podle Kena Fishera, který ve své firmě Fisher Investments spravuje 40 miliard USD, je šance, že dluhový strop nebude posunut 0,0001 %. "Lidé říkají, že tentokrát je to jiné, ale to není pravda. Pokud by byl default možný, ceny dluhopisů by klesaly volným pádem," říká Fisher. V současnosti rostou hlavně výnosy z krátkodobých dluhopisů, které jsou splatné do konce října, protože u nich hrozí nebezpečí, že platba nemusí proběhnout včas.

Pokud by se politici brzy nedohodli, může nastat na trzích pořádný výplach - právě proto, že všichni očekávají, že dohoda bude.

Politická jednání zastiňují všechny ostatní události. Kromě Fedu, který minulý týden zveřejnil zápis ze zasedání (ukázalo se, že hlasování dopadlo v září 9 ku 1 pro zachování QE), je to výsledková sezóna. Ta v týdnu startuje na plné obrátky. V uplynulém týdnu již zveřejnily výsledky hliníkářská Alcoa nebo banky JPMorgan a Wells Fargo.

Druhý týden bude tradičně patřit bankám a technologiím. Z bank to bude Citigroup (úterý), Bank of America (středa), Goldman Sachs (čtvrtek) a Morgan Stanley (pátek). Z technologií Intel a Yahoo! (úterý), eBay (středa) a Google (čtvrtek). V pátek odhalí výsledky také koncern General Electric.

"První dvě čtvrtletí přinesla americkým technologickým společnostem většinou zklamání. Růst zisků se nekonal. Ovšem sell-side analytici předpovídají, že se sektor lepších výsledků dočká už ve třetím kvartálu," říká Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank.

K růstu celkového zisku firem z indexu S&P 500 přispívaly v první polovině roku největší měrou finanční tituly. Jenže ve třetím čtvrtletí došlo k výraznému navýšení úrokových sazeb u státních dluhopisů a hypoték, což mohlo ovlivnit provozní zisk finančních institucí více, než se dosud čekalo. "Analytici proto předpovídají, že od července do září došlo ke zpomalení růstu zisků. I tak je ale tempo růstu ze všech sektorů nejvyšší," říká Garnry.

Finanční sektor sice podle něj těží z oživující ekonomiky, ale výsledky v třetím kvartálu přibrzdily nízká obchodní aktivita v oblasti hypoték a potenciální ztráty z dluhopisových portfolií (kvůli vyšším úrokovým sazbám). Také obchodní aktivita byla spíše slabší. "Proto si myslíme, že Wall Street svým finančním titulům věří až příliš," dodává Garnry.

Přehled očekávaných výsledků na příští týden najdete ZDE.

Zveřejněna budou také důležitá data. Ta však budou ovlivněna ne/dohodou ohledně rozpočtu a otevření federálních úřadů. V případě očekávané dohody by byl pátek plný zameškaných dat.

Proč tolik investorů smete vlna po prasknutí akciové bubliny? Proč tolik investorů smete vlna po prasknutí akciové bubliny? Část trhu nechce ani slyšet o tom, že by v současnosti na akciovém trhu v ... Investiční večer o problémech USA: Jak vydělat na tahanicích o rozpočet a dluhový strop? Investiční večer o problémech USA: Jak vydělat na tahanicích o rozpočet a dluhový strop? Politická situace ohledně financování Spojených států je stále nepřehledná. Jaký to bude mít dopad na ... 8 akcií, s nimiž podle Jima Cramera přežijete americký dluhový průšvih 8 akcií, s nimiž podle Jima Cramera přežijete americký dluhový průšvih Vždy se najdou atraktivní příležitosti k nákupu. I v době, kdy američtí politici hazardují s ... Co mají trhy od jmenování Janet Yellenové do čela Fedu čekat? Co mají trhy od jmenování Janet Yellenové do čela Fedu čekat? Janet Yellenová se stane první ženou v čele Fedu. Prezident Barack Obama ji ve středu ... Proč ten současný akciový výplach? Fed stahuje dolary z trhu a býci ztrácejí dech Proč ten současný akciový výplach? Fed stahuje dolary z trhu a býci ztrácejí dech V úterý akciové indexy výrazně ztratily. Index S&P 500 odepsal dlouho nevídaných 1,23 %. Pokud ...

Investiční manuál pro výsledkovou sezónu za třetí kvartál 2013

Investiční manuál pro výsledkovou sezónu za třetí kvartál 2013 Výsledková sezóna klepe na dveře, v úterý naplno odstartuje společností Alcoa. Které sektory a společnosti ...
reklama
reklama