Co musíte ráno vědět (14. října)

Co musíte ráno vědět (14. října)

| redakce

Jak zakončily minulý týden světové burzy, co slibuje světové ekonomice MMF a kdo je nejlepším centrálním bankéřem střední Evropy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily týden silným růstem

Spekulace, že zákonodárci pokročili v jednání o vyřešení rozpočtové krize v USA, vyhnaly ceny amerických akcií nejvýše od září. Indexy tak vymazaly pokles, kterým si prošly od 1. října, kdy bylo zastaveno financování vlády. Index Dow vzrostl v pátek o 0,73 % na 15 237,11 bodu, zatímco širší index S&P 500 přidal 0,63 % na 1 703,20 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,83 % na 3 791,87 bodu. I přes počáteční poklesy kvůli potížím s financováním americké vlády indexy díky euforii v posledních dvou dnech za celý týden posílily. Dow si připsal 1,09 % a S&P 500 vzrostl o 0,75 %, klesal jen Nasdaq (-0,42 %). Akciím pomohla i oficiální nominace Janet Yellenové do čela Fedu. Jednání v USA pokračují. Spoléhá se na dohodu v americkém Senátu.

8 akcií, s nimiž podle Jima Cramera přežijete americký dluhový průšvih

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci vítězí, medvědi bojují o přežití

2. Evropské akcie posilovaly díky optimismu z USA

V pátek britský FTSE 100 zpevnil o 0,88 %, francouzský CAC 40 uzavřel kolem nuly se ziskem 0,04 % a německý DAX posílil o 0,45 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, finančních služeb a zdravotnickému sektoru. Výrazněji naopak ztratilo síťové odvětví. Akcie Royal Mail během svého prvního obchodovacího dne v Londýně zpevnily o 33 %. Stejně jako ostatním burzám ve světě pomohly evropským akciím hlavně náznaky dohody v USA i oficiální nominace Janet Yellenové do čela Fedu. Celoevropský index EuroStoxx 600 za týden posílil o 0,6 %. Od začátku roku je 11 % v plusu.

Vsaďte na Skandinávii s jediným cenným papírem

Hans Kundnani (ECFR): Merkelové schází vize, takže žádné noty rozdávat nebude

3. Pražská burza šla v pátek proti proudu

Pražská burza v uplynulém týdnu nepatrně posílila. Nejvíce rostly akcie CME, nejvíce se propadla kvůli obchodování bez dividendy Telefónica C.R. Domácí index PX uzavřel na 963,1 bodu, což představovalo 0,12% týdenní růst. V pátek na rozdíl od světových burz index PX ztrácel a klesl o 0,3 %. O více než 3 % posílily přes absenci nových zpráv akcie Telefóniky C.R., které se tak i bez práva na dividendu dokázaly vrátit nad úroveň 300 korun za kus.

ČS: Říjnová akciová strategie pro české akcie

Akcie, dluhopisy, měny: Výhled Erste na 4Q2013

4. Očekávané události

Americké úřady stále nefungují, jak by měly, a tak není jisté, zda budou zveřejněna očekávaná data. V eurozóně budou oznámeny údaje o průmyslové výrobě. Pokračuje také výsledková sezóna. Čísla o hospodaření zveřejní třeba United American Healthcare nebo KMG Chemicals. Mnohem zajímavější však budou další dny, kdy údaje oznámí velké banky a technologické firmy. Přehled zveřejňovaných výsledků a očekávání najdete ZDE. Oznámením držitele letošní Nobelovy ceny za ekonomii skončí každoroční seriál rozdílení těchto prestižních ocenění. Český telekomunikační úřad by měl vyrozumět uchazeče o účast v aukci kmitočtů pro mobilní sítě LTE, zda splnili podmínky a aukce se budou moci zúčastnit. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Demokratický návrh na zvýšení dluhového stropu Senátem neprošel, jednání pokračují

Demokratický plán na zvednutí dluhového stropu a posunutí jednání do roku 2015 Senátem neprošel. Také jednání republikánů s Barackem Obamou podle předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který za republikány jedná, ztroskotala. Obama prý republikánské návrhy zamítl. Největší nadějí zatím je, že se demokratickým senátorům podaří přesvědčit své republikánské kolegy. Jednání v Senátu pokračují - poprvé od července se sešli šéf demokratické většiny Harry Reid a republikán Mitch McConnell. Snaží se přijít s řešením krize.

Americký ministr financí Jack Lew varuje, že nejistota kolem dosažení dluhového stropu stresuje trhy

6. Airbus prý do pěti let může předstihnout Boeing ve výrobě

Evropský výrobce letadel Airbus během čtyř nebo pěti let předstihne svého amerického konkurenta Boeing a stane se největším světovým výrobcem letadel na světě. V rozhovoru pro nedělní vydání listu Welt am Sonntag to řekl generální ředitel Airbusu Fabrice Brégier. Letošní rok by prý pro evropskou společnost mohl být vynikající, Airbus zákazníkům dodá 600 letadel. V příštím to bude prý ještě více.

7. Světová banka varuje před katastrofickými dopady platební neschopnosti USA

Spojené státy způsobí globální hospodářskou katastrofu, pokud včas nepřijdou s plánem na zvýšení dluhového limitu americké vlády, a neodvrátí tak hrozbu její neschopnosti splácet dluhy. Uvedl to prezident Světové banky Jim Yong Kim. "Jsme pět dnů od velmi nebezpečného okamžiku. Vyzývám americké politiky k rychlému řešení," uvedl Kim. "Nečinnost by mohla vést k růstu úrokových sazeb, poklesu důvěry a zpomalení hospodářského růstu."

8. Irsko prý může opustit záchranný program v prosinci i bez záložního úvěru

Irsko může opustit mezinárodní záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, aniž by své evropské partnery muselo žádat o záložní úvěr. V sobotu to prohlásil irský ministr financí Michael Noonan. Irský premiér Enda Kenny později prohlásil, že země je na cestě k tomu opustit záchranný program v polovině prosince.

9. MMF slibuje pomoc při omezování uvolněných měnových politik

Mezinárodní měnový fond je připraven použít své zdroje, aby podpořil země potýkající se s důsledky omezování uvolněných měnových politik. "Až nastane čas na tyto kroky, centrální banky ve vyspělých ekonomikách musejí jednat opatrně, aby zabránily destabilizaci mladých trhů," uvedl řídící výbor MMF v prohlášení.

Citi: Centrální banky nebudou sazby měnit léta a dluhopisy budou ztrácet

10. Čínský vývoz v září klesl nečekaně silně o 0,3 %

Čínský vývoz minulý měsíc klesl nečekaně silně o 0,3 % a zaznamenal nejhorší výkon za čtvrt roku. Dovoz ale rostl. Údaje čínských úřadů jsou zklamáním po nedávné sérii ukazatelů, které naznačovaly, že růst druhé největší ekonomiky světa nabírá na síle.

Proč je Čína odsouzena k záhubě a co to způsobí

Bonus

Guvernér České národní banky Miroslav Singer získal letošní ocenění "Guvernér centrální banky ve střední a východní Evropě". Cenu uděluje časopis Emerging Markets. Podle ČNB šéfredaktorka Emerging Markets Antonia Opritaová uvedla, že Singer cenu dostal za "přiměřenou komunikační politiku" poté, co ČNB vyčerpala prostor ke snižování úrokových sazeb s cílem uvolnit měnovou politiku. Časopis ocenil, že ČNB zabránila posílení české koruny verbální intervencí a vysláním náležitého signálu trhům.

reklama
reklama