Dividendy na vzestupu: V čem jsme už nyní lepší než loni?

| redakce

Třetí kvartál 2013 byl pro dividendy dalším úspěšným čtvrtletím, protože výplaty společností z indexu S&P 500 meziročně vzrostly o 14,64 %.

Vyplácené dividendy jsou o 14,14 % výše oproti loňskému roku. Ve čtvrtém kvartálu však bude o něco složitější udržet krok kvůli masivním výplatám na konci loňského roku v předzvěsti zvýšení daní. I přesto dividendy ve třetím čtvrtletí 2013 téměř překonaly tyto nadstandardní "dárky" z posledních tří měsíců roku 2012.

Podle Eddyho Elfenbeina, editora webu Crossing Wall Street, by dividendy vyplacené v letošním roce mohly být o 50 % vyšší než v roce 2010. Výplatní poměr za poslední čtyři kvartály je aktuálně něco přes 33 %. S výjimkou finanční krize to je nejvíce za posledních deset let (během krize bylo sice procento vysoké, ne však díky rostoucím dividendám, ale kvůli poklesu zisků).

Dividendový výnos je podle Elfenbeina v poslední dekádě stabilně mezi 1,7 a 2,3 %. Během krize vyskočil přes 4% hranici, ale postupně se opět ustálil kolem 2 %. "Přes všechny módní techniky, které lidé používají, stačí vzít částku vyplacených dividend v předchozím roce a vynásobit ji padesáti, abyste získali slušný odhad toho, kde by se měl nacházet index S&P 500," tvrdí Elfenbein.

Dividendový výnos indexu S&P 500
Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Crossing Wall Street

reklama
reklama