Jak vyřešit americký dluhový strop jednou provždy

Jak vyřešit americký dluhový strop jednou provždy

| redakce

John Boehner, předseda Sněmovny reprezentantů Kongresu USA, chce možnosti defaultu využít k zajištění politického vítězství republikánům, naproti tomu prezident Obama nemůže připustit ústupek, který by znamenal precedent a oslabil pozici budoucích prezidentů. Patová situace kolem navýšení amerického dluhového stropu zdánlivě nemá řešení. Přitom existuje kompromis, který nejenže zažene riziko nesplácení závazků, ale umožní oběma stranám zachovat si tvář a zajistit, aby k dalším sporům do budoucna nedocházelo.

V osmdesátých letech a na začátku let devadesátých krize podobné té dnešní USA vůbec netrápily. Proces sestavování rozpočtu a získávání financí na plánované výdaje totiž nebyl dvojstupňový jako nyní. V současnosti musí Kongres nejdříve schválit rozpočet, a teprve poté navyšovat dluhový strop, aby mohl finanční prostředky začít shánět.

V roce 1979 zadal demokratický předseda Sněmovny reprezentantů Thomas Phillip ("Tip") O'Neill mladému kongresmanovi z Missouri Richardu Gephardtovi nezáviděníhodný úkol - sehnat hlasy pro navýšení limitu. Gephardt to nenáviděl a z představy, že ho to bude čekat znovu, raději vyjednal, aby byla hlasování o rozpočtu a dluhovém stropu spojena do jednoho. Kdykoli pak Sněmovna schválila rozpočet, dluhový strop byl automaticky považován za zvýšený.

"Gephardtovo pravidlo" platilo do roku 1995. Tehdy nový předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, ještě plný dojmů z triumfu republikánské strany ve volbách v polovině prezidentského mandátu (takzvaných midterm elections), přišel na to, co si dobře uvědomují i současní republikáni - navyšování dluhového stropu může posloužit jako silná zbraň v politických diskuzích. Hrozby defaultu lze snadno využít k vydírání demokratů. Gingrich Gephardtovo pravidlo zrušil a do roka přišel vládní shutdown.

Cestou z krize pro tvrdohlavé americké politiky je dohoda, která umožní mírný ústupek Boehnerovi v tématu zdravotnické reformy výměnou za znovuzavedení Gephardtova pravidla. Obama sice prohlásil, že neustoupí a o dluhovém stropu vyjednávat nebude, kdyby ale za malý ústupek získal eliminaci takovýchto hlasování do budoucna, bylo by to považováno spíše za jeho vítězství.

Zdroj: BusinessWeek

reklama
reklama