Pesimismus od známých medvědů: Ve čtvrtém kvartálu světovou ekonomiku nemine zpomalení, i kdyby se Fed přetrhl

| redakce

Globální růst zpomalí, ať budou velké centrální banky pumpovat peníze prostřednictvím dalšího kvantitativního uvolňování, nebo nebudou. Analytici ze Saxo Bank neočekávají udržitelný návrat k růstu, dokud politici nepřestanou podporovat části ekonomiky, které pomoc nepotřebují nebo si ji nezaslouží, a nezačnou podporovat nastartování nejdůležitějšího motoru hospodářského růstu a zaměstnanosti, jímž jsou malé a střední podniky.

Zatímco Fed pokračuje v programu nákupu aktiv, vyvstává otázka dalšího vývoje úrokových sazeb. Na obzoru je velká bouře. Podle Saxo Bank jde ale o dobrou zprávu. Jediné, co může zastavit bezprecedentní měnově-politický experiment, je poznání, že jeho cíle zkrátka nepřicházejí. Více pracovních míst a stoupající příjmy jsou stále spíše teorií.

Ekonomika běží naprázdno

Slabá ekonomika, především napjatá situace na trhu práce, donutí Fed k rozšiřování kvantitativního uvolňování namísto jeho omezení. Hospodářství je příliš slabé na to, aby zvládlo omezení podpory ze strany americké centrální banky. Trhy se budou připravovat na vyhlídku dalšího a rozsáhlejšího kvantitativního uvolňování namísto jeho omezování, a tak se zřejmě dočkáme dalších nadějí, že politika "protahuj a předstírej" bude dále hnát valuace aktiv výše.

Pokud se ale podíváme dále, tedy na začátek roku 2014, začne se kolečko kvantitativního uvolňování (či alespoň tržní reakce na něj) zadrhávat. Důvěra v politiku Fedu bude slábnout. Všechny velké změny politiky v historii byly důsledkem dramatických poklesů akciových trhů nebo vysokého nárůstu nezaměstnanosti, který už byl tak bolestivý, že se nedal ignorovat. Jinými slovy, kvantitativní uvolňování jako nástroj politiky bude ohroženo pouze v případě, že ho trhy ostře odmítnou, ne budou oslavovat.

"Světová ekonomika běží naprázdno. V roce 2014 zažijeme větší diskuzi na téma, jaká je reálná úniková strategie (exit strategy) ze současné politiky ‚protahuj a předstírej‘*. Nyní vidí trhy jen dvě cesty – inflaci, která sníží břemeno dluhů, nebo odepsání dluhů států ze strany centrálních bank. Věřím ale, že existuje třetí cesta – opakování historie 40. let 20. století," říká Steen Jacobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Tehdy naposledy se Fed takto angažoval v takzvané pomoci trhům. V té době byl zachráněn deflací a recesí, kterou přinesla přesně ta politika, která nyní zpomaluje cestu k zotavení, tedy politika příliš mnoha snadno dostupných peněz. "Historie se bude opakovat, protože se nedokážeme poučit a přijmout změnu," doplňuje Jacobsen. "Rok 2014 bude rokem očisty a přípravy na svět, který je stále vyváženější a méně zapákovaný a který aktivněji pomáhá malým a středním firmám."

Komoditní výhled nabízí stratég ze Saxo Bank Ole S. Hansen:

Spekulativní LONG sázky na ropu budou ve čtvrtém kvartálu pokračovat. Saúdská Arábie ale nyní těží v rekordních objemech a může nabídku kdykoli mírně přiškrtit. Cena Brentu by se měla držet okolo 115 USD za barel.

Obnovené starosti části investorů ohledně utahování měnové politiky Fedu povedou k dalšímu vystřízlivění na trhu se zlatem, většina výprodejů by ale měla být minulostí. Situací na trhu příliš nezahýbe ani podzimní poptávka po fyzickém zlatu z Asie.

Zdroj: Saxo Bank

reklama
reklama