Investiční guruové jako záruka (ne)výnosů?

Investiční guruové jako záruka (ne)výnosů?

| redakce

Úspěšní investoři, kteří dokázali svým umem (s notnou dávkou štěstí) vydělat velké balíky peněz, fascinují ostatní investory po celém světě. Pro někoho jsou jen inspirací, někdo se přímo řídí jejich investičními postupy. Jak tito lidé investují? A je dobré se jejich investicemi řídit?

Každý, kdo investicemi vydělal nějaké zajímavé peníze, dříve či později začne tvrdit, že je to i díky tomu, že neposlouchal rady jiných lidí. Tito "guruové" investují na základě vlastních zkušeností, znalostí, možná intuice, ale určitě se neřídí investičními doporučeními. Jak říká Warren Buffett, "názory analytiků čtu jen tehdy, když v novinách nejsou žádné jiné vtipy".

Inspirace při dlouhodobých obchodech

Na druhou stranu je mnoho lidí toho názoru, že když už guruové vědí, jak na to, není od věci se jejich vědomostmi a znalostmi nechat inspirovat, nebo se rovnou jejich investičními rozhodnutími řídit. Je otázkou, zda je skutečně prospěšné řídit se při investování tím, jak investují úspěšní investoři, protože většina z nich zbohatla buď již před nějakou dobou (a úspěch v minulosti není zárukou do budoucnosti), nebo zkrátka operují s jiným kapitálem, než jaký si může dovolit běžný drobný investor.

O nákupech a prodejích aktiv velkých investorů se běžný člověk může dovědět na internetu, ale většinou se tyto informace dostávají na veřejnost až po poměrně dlouhé době. Z toho vyplývá, že když už se někdo chce řídit obchodováním velkých investorů, měl by si vybrat takové, kteří investují na dlouhou dobu, takže krátkodobé pohyby by neměly mít na úspěch investice velký vliv.

Býci versus medvědi

Dalším zádrhelem při výběru správného gurua jsou jeho vlastní preference, respektive postoje k trhům. Když jsou trhy v euforii a rostou, daří se těm, kteří se řadí mezi býky. Tehdy se určitě vyplatí řídit se těmi investory, kteří radí nakupovat. Ale jak řekl John Templeton, "býčí trhy se rodí z pesimismu, rostou ze skepticismu, dospívají optimismem a umírají kvůli euforii".

V dobách, kdy praskají bubliny a trhy se řítí dolů, jsou naopak neocenitelné rady zarytých pesimistů a medvědů. Kdy má ale investor vědět, kterými radami se řídit? Buď si vybere pouze jednoho investora, jehož styl mu nejvíce vyhovuje, nebo může hádat, ale pak už žádné rady od velkých investičních guruů stejně potřebovat nebude. Nakonec zde platí Buffetovo "trh, stejně jako Bůh, pomáhá těm, kteří si pomohou sami. Ale na rozdíl od Boha neodpouští těm, kteří nevědí, co činí".

Velká očekávání, velká zklamání

Hodně závisí také na očekáváních. Nezkušený investor, který se rozhodne kopírovat rozhodování úspěšných a bohatých, může být po velmi krátké době zklamán svými výsledky. Jednak je to kvůli zmiňovanému opoždění investic, což je riziko zejména u těch, kteří jsou netrpěliví a očekávají prakticky ihned velké zisky. A také je to dáno tím, že ani úspěšní investoři nejsou bozi, kteří mají stoprocentní úspěšnost. Vystihl to Larry Williams, který tvrdí, že "kdo svůj život řídí pohledem do křišťálové koule, mívá občas ústa plná skleněných střepů".

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

Zdroj: Investujeme.cz

reklama
reklama