Mateusz Zawada (Wood & Company): Sázky na region CEE se vyplatí, svět ho nedoceňuje. Líbí se mi i CME

| Roman Chlupatý

České a polské mediální tituly budou brzy v kurzu. Domácnosti ve střední Evropě totiž podle všeho začnou více utrácet, což rozpohybuje trh s reklamou. Z toho budou těžit CETV, Polsat nebo TVN, říká akciový stratég z londýnské Wood & Company Mateusz Zawada. Vyšší než očekávaný růst středoevropských ekonomik by měl podle něj v dohledné době polít živou vodou i další sektory, například banky.

Díky politickým turbulencím v Americe se měnová politika Fedu dostala na chvíli na vedlejší kolej, předtím ale rozvíjejícími se trhy výrazně hýbala. Co to znamená pro region střední a východní Evropy (CEE)?

Mateusz Zawada
Mateusz Zawada

Je jasné, že takzvaný exit jednou prostě přijít musí. Podle mě ale ozdravení americké ekonomiky ještě není tak silné, aby Fed začal nakupovat méně dluhopisů. Nic se nestane minimálně do listopadu, kdy se američtí centrální bankéři opět sejdou a teoreticky mohou rozhodnout o mírném utažení penězovodů. Čekám, že se do té doby opět na trhu začne spekulovat o možném zpřísnění měnové politiky v USA. Podle mě sice ani v listopadu Fed nic měnit nebude, nicméně z našeho pohledu jsou i podobné spekulace velice důležité, protože mají vliv na sentiment, na chuť investorů riskovat.

Fed v září překvapil trh, když ponechal měnovou politiku beze změny. Ochota riskovat pak narostla. Jak výrazně je to cítit v regionu CEE?

Když je svět obecně nakloněn riziku, do střední a východní Evropy tečou peníze. Je to patrné na dluhopisových trzích ve třech středoevropských zemích, které jsou do značné míry závislé na penězích ze zahraničí. LTRO, kvantitativní uvolňování, kroky japonské centrální banky a další podobné faktory proto s výnosy z dluhopisů v regionu výrazně zahýbaly. Rozhodnutí Fedu o (ne)utahování měnové politiky nebylo výjimkou, výnosy se poté výrazně snížily. Nejviditelnější to bylo v Polsku a v Turecku, kde předtím byly úroky nejvyšší. Proto věřím, že budou v následujících dvou měsících výnosy z dluhopisů třech středoevropských zemí klesat. Teprve ve chvíli, kdy se investoři začnou opět obávat blížícího se exitu Fedu, začnou to na dluhopisy v regionu dopadat negativně.

Dluhopisy středoevropských zemí tedy budou do doby, než se začne blížit další zasedání FOMC, relativně v kurzu. Co akcie?

Ty bezpochyby také. Ozdravný proces pokračuje a předstihové ukazatele naznačují, že by ekonomiky zemí CEE měly být příští rok silnější. Podle mě je přitom pohled trhu na středoevropskou trojici příliš opatrný, když ne rovnou pesimistický. Měli bychom se dočkat vylepšených předpovědí růstu HDP v příštím roce. Až tato nová čísla dosadí analytici do svých modelů, mělo by dojít k růstu odhadovaného zisku na akcii. Tím klesnou valuace a ceny budou pro nakupující příznivější.

Dá se tedy v dohledné době čekat posílení akciových trhů ve střední Evropě?

Věřím, že je aktuální výhled růstu a zisků příliš opatrný a že je šance na jeho zlepšení. I globální hráči si pak uvědomí, že středoevropská trojka nabízí relativně stabilní trhy a solidní růst.

Na co i proto ve středoevropském regionu sázíte? Začněme Polskem.

V jeho případě beze zbytku platí to, co jsem zmínil o očekávaném vývoji zisku na akcii, zejména v bankovním sektoru ve srovnání s Ruskem nebo Tureckem. Na pohled se sice může zdát polský bankovní sektor globálním investorům drahý, obchoduje se za 1,9násobek účetní hodnoty, ale na druhou stranu by zisky měly být mnohem vyšší. Co se českých finančních institucí týče, ty se obchodují za 1,6násobek "knihy".

Maďarsko, konkrétně OTP, je na 0,7násobku, ale tam hraje roli velké politické riziko v podobě premiéra Orbána. Je nepředvídatelný, což je pro investory problém – nevíte prostě, s čím přijde. Proto je ocenění Maďarska v porovnání s okolními trhy poloviční.

V Polsku se vám tedy líbí banky. Co dalšího podle vás v regionu stojí za zmínku?

Pozorně sledujeme i průmyslový konglomerát KGHM. Zatím se totiž jeho cena na burze příliš nehýbala, ale cena mědi přitom rostla, zejména díky lepším číslům z Číny.

Dále věříme, že jsou zajímavé tituly spojené s nakupováním spotřebitelů. To platí nejen v Polsku, ale v celém regionu. Konkrétně v Polsku a v Česku je možné tuto myšlenku "hrát" prostřednictvím sektoru, který byl v posledních několika letech z pochopitelných důvodů nepopulární, a tím jsou média. V Polsku jde o Polsat a TVN, v Česku o CETV.

Cena akcií CETV byla před rokem nad 130 korunami, letos v květnu se propadla těsně nad 50 korun, nyní stojí okolo stovky. Má tedy podle vás prostor na další zajímavé zhodnocení?

CETV byla dlouho považováno za outsidera, podle nás ale dochází k obratu. Trh s reklamou se začíná nadechovat. Inflace je nízká, takže mzdy v regionu reálně celkem slušně rostou. Spotřebitelé tedy mají více peněz na utrácení, což by mělo firmy přimět k větším výdajům na reklamu. A právě proto podle nás nastala správná doba na sázku na CETV. Jakmile se potvrdí, že objem inzerce roste, bude už pozdě – každý bude najednou poptávat akcie CME, která tak bude daleko dražší.

reklama
reklama