Zlato a tři slova, která vystihují západní ekonomickou politiku

Zlato a tři slova, která vystihují západní ekonomickou politiku

| redakce

Navzdory téměř 17 bilionům argumentů proti existují stále investoři, kteří věří, že jsou dluhopisy nejzadluženější země na světě - USA - bezriziková investice. Nad tématem se zamýšlí Tim Price, investiční ředitel britské PFP Wealth Management.

Zastánci investic do státních dluhopisů budou tvrdit, že ve světě, kde si centrální banka může natisknout tolik peněz, kolik potřebuje, je myšlenka na default absurdní. Jenže to si pak pletou nominální výnosy s těmi reálnými.

Ano, Fed může svou bilanci nafukovat donekonečna. Z "ničeho" již vyčaroval 3 biliony dolarů. Svět se jejich nedostatku bát nemusí. Jenže Fed může sice kontrolovat nabídku dolarů, ale už ne jejich cenu na trhu. Jediný důvod, proč QE nevedlo k dramatickému poklesu hodnoty dolaru, tkví v tom, že všechny ostatní země dělají to samé. Racionální analýza mezinárodních investic je tedy nemožná.

Je to také důvod, proč držíme zlato. Je to měna, kterou Fed ani nikdo jiný nemůže tisknout. Na téma zlata napsal skvělý článek Ronald Stöferle z poradenské společnosti Incrementum. Ve srovnání s korekcí zlata v letech 1974 až 1976 není současný pokles cen nic nového. Otázkou je to, zda jsou ekonomické podmínky lepší než v 70. letech. Budeme předpokládat, že zadlužení je v současnosti objektivně horší.

Zlato - srovnání současného poklesu s korekcí v 70. letech
Zlato - srovnání současného poklesu s korekcí v 70. letech

Určit férovou cenu zlata je velice těžké. Pokud ho však budeme brát jako komoditu, která se od ostatních v ničem neliší, zdá se, že současná korekce není ničím neobvyklým v průběhu dlouhého býčího trhu.

Korekce ceny zlata během současného býčího trhu
Korekce ceny zlata během současného býčího trhu

Abychom se dostali k podstatě - má smysl vlastnit zlato, protože tištění peněz světovým měnám škodí. Dlouhodobý pokles světových měn vyjádřený v cenách zlata stále pokračuje.

Měnový koš vyjádřený v ceně zlata
Měnový koš vyjádřený v ceně zlata

A jistě nemá smysl připomínat výhody zlata jako pojištění před obrovským vládním dluhem 17 bilionů dolarů. Ať spor okolo zvýšení dluhového stropu v USA dopadne jakkoli, zásadní problém, který má celý západní svět, tu bude pořád: Účty musejí být jednoho dne splaceny, zaplatit je musí někdo konkrétní.

Otázka zní: Kdo? Odpověď skrývá jedna stará zásada západní ekonomické politiky, která se dá shrnout do věty o třech slovech: Nenarození nemohou volit.

Vlády si desetiletí žily nad poměry, nyní si proto musejí utahovat opasky. Daně jistě vzrostou a sociální systémy rozdělí méně peněz, především příštím generacím. I kdyby státy svou nenasytností nevyvolaly finanční krizi, jejich chování další generace tvrdě pocítí. Hora dluhů sama nezmizí. To je důvod, proč vlastnit zlato - existuje totiž nemalá šance restartu celého finančního systému.

Zdroj: sovereignman.com

reklama
reklama