Co musíte ráno vědět (18. října)

Co musíte ráno vědět (18. října)

| redakce

Jak si burzy vedly po odvrácení hrozby nárazu USA do dluhového stropu, co si myslí Mezinárodní měnový fond o regionu střední a východní Evropy a jak pozorovat na rok a půl poslední částečné zatmění Měsíce v pátek v noci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek dále posilovaly. Index S&P 500 uzavřel na historickém maximu

Americké akcie ve čtvrtek po silné středeční rally zahajovaly v mínusu, avšak takřka okamžitě začaly své ztráty mazat. Hrozba dosažení dluhového stropu byla krátkodobě odvrácena, a trhy se tak začínají plně soustředit na probíhající výsledkovou sezónu. Jediné dvě akcie, IBM a Goldman Sachs, byly během dopoledne zodpovědné za ztrátu přes sto bodů indexu Dow, který se nakonec jako jediný nedokázal ze ztrát vymanit a uzavřel na červené nule. Širší S&P 500 naopak posunul své historické i zavírací maximum.

Výsledky ve čtvrtek zveřejnily společnosti Goldman Sachs (-2,52 %), Verizon (+3,47 %), Philip Morris International (+0,93 %), UnitedHealth (-5,09 %) a po závěru trhů také internetový gigant Google (v řádném obchodování -1,03 %). Ten vykázal zisk na akcii 10,74 USD (odhad: 10,36 USD, loni: 9,03 USD) při tržbách 11,92 miliardy USD (odhad: 11,7 miliardy USD, loni: 11,3 miliardy USD). Akcie Google v after-marketu přidávaly více než 7 %.

Dow nakonec oslabil pouze minimálně o 0,01 % na 15 371,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,67 %, a posunul tak své zavírací maximum na 1 733,15 bodu. Technologický Nasdaq posílil o 0,62 % na 3 863,15 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a titulům ze sektoru služeb. Mírným ztrátám se naopak neubránil technologický sektor.

Dvoutýdenní politické přestřelky a přerušení činnosti vlády budou stát Spojené státy část HDP

Čeká nás krach na burze jako v roce 1929?

2. Evropské akcie na odvrácení hrozby úvěrového kolapsu Spojených států příliš nereagovaly, kolísaly kolem nuly

Evropské burzy se ve čtvrtek pohybovaly kolem nuly. Společnosti Sulzer a Outotec snížily své finanční cíle, na což jejich akcie reagovaly propadem. Dolů se zřítila i cena nizozemské firmy KPN poté, co mexická América Móvil stáhla nabídku na její koupi. Britský FTSE 100 zakončil se ziskem 4,57 bodu (+0,07 %), francouzský CAC 40 spadl o 4 body do mínusu (-0,10 %) a německý DAX ztratil 0,38 %. Nejvíce se dařilo potravinářským a mediálním společnostem, ztrácely naopak stavebnictví a technologický sektor.

Hans Kundnani (ECFR): Merkelové schází vize, takže žádné noty rozdávat nebude

3. Pražská burza počáteční růst neudržela a zamířila do červených čísel

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,25 % na 979,27 bodu. O 4,5 % se zřítily akcie NWR, které zlevnily na 27,50 Kč. Nedařilo se ani mediální CME, jejíž cenné papíry odepsaly 3,42 % na 106 Kč, a Telefónice C.R., která oslabila o 3,61 % na 312 Kč. Předchozí zisky neudržely ani bankovní tituly. Erste Group Bank odepsala 1,59 % na 619,90 Kč a Komerční banka, která byla druhou nejobchodovanější akcií na burze, spadla o 0,22 % na 4 460 Kč. Dařilo se naopak akciím ČEZ, které se ve čtvrtek obchodovaly nejvíce a zpevnily o 2,13 % na 485 Kč. Téměř 2 % si připsaly i cenné papíry znojemské společnosti Pegas Nonwovens (+1,74 %). Akcie TMR, které se ve čtvrtek naposledy obchodovaly s nárokem na mimořádnou dividendu 26 eur, uzavřely obchodování na zelené nule.

ČS: Říjnová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Vzhledem k tomu, že američtí politici dosáhli dohody o dluhovém stropu a financování vlády, trhy čeká nejspíše záplava dat, která nebyla kvůli shutdownu zveřejněna. Zprávy, které byly založené na datech sesbíraných v době přerušení činnosti vlády, možná vydány nebudou, nebo budou značně zavádějící. Vládní agentury každopádně trhům dluží následující makrodata: nová pracovní místa a míra nezaměstnanosti (září), stavební výdaje, podnikové objednávky, obchodní bilance, index cen výrobců, maloobchodní tržby, index spotřebitelských cen, zahájená výstavba a průmyslová výroba. Pro start evropského obchodování mohou být určující data z Číny včetně míry růstu HDP ve třetím kvartálu. Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí oznámí například Morgan Stanley nebo General Electric. Přehled pátečních výsledků a očekávání najdete ZDE. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Matthias Groote (Evropský parlament): Trh s povolenkami můžeme opravit za pár minut

Jednání mezi Evropským parlamentem a vládami EU ohledně plánované opravy trhu s povolenkami může trvat podle šéfa výboru pro životní prostředí EP Matthiase Grooteho jen několik minut. "Německá kancléřka Merkelová vyslala ve středu velmi silný signál," říká Groote. Podpořila totiž plán, který má omezit nabídku emisních povolenek, a tak zvýšit jejich cenu.

6. Eurokomisař varoval USA před odvetou kvůli požadavkům na banky

Evropská unie by mohla zpřísnit dohled nad americkými bankami, jestliže budou Spojené státy pokračovat v plánech na zavedení zvláštních požadavků na výši kapitálu v zahraničních finančních institucích. Prohlásil to ve čtvrtek evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

7. Společnost CME opustí viceprezident Chhoy a finanční ředitel Sach

Společnost Central European Media Enterprises (CME), která vlastní televizi Nova, opustí viceprezident pro strategické plánování Anthony Chhoy a finanční ředitel David Sach. Sacha nahradí David Sturgeon, který jako zástupce finančního šéfa pracoval od roku 2009. CME o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

8. MMF: Střed Evropy se zotavuje, čelí ale finančním tlakům

Země střední, východní a jihovýchodní Evropy se začínají ekonomicky zotavovat, stále je ale může ohrozit zvýšený tlak na finančních trzích. Ten souvisí s předpokládaným zpřísňováním měnové politiky ve Spojených státech. Ve zprávě o situaci v regionu to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond.

9. Citigroup varuje: Odvrácení bezprostřední americké krize neznamená, že je problém vyřešen

Tobias Levkovich, akciový stratég ze Citigroup, v poznámce klientům ve čtvrtek varoval, že bezprostřední odvrácení krize není totéž, co vyřešení problému. "Politická dohoda jen oddaluje riziko o pár měsíců, takže by neměla vyvolávat tolik optimismu," píše Levkovich. "Přesto VIX spadl zpátky pod 15 bodů z více než 20, což ukazuje, že trhy ovládá pocit uspokojení," dodává.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

V pátek v noci nás čeká zatmění Měsíce

Dvě hodiny po půlnoci z 18. na 19. října budeme moci pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Díky své výšce nad obzorem by u nás mohlo být viditelné pouhým okem, zcela jistě ho bude možné zachytit fotograficky. Kolem 1.50 v noci se bude zdát, jako by byl Měsíc z levého dolního okraje mírně tmavší. Na více než rok to bude poslední zatmění Měsíce viditelné v naší zeměpisné šířce - v roce 2014 se zatmění Měsíce nedočkáme ani jednou. Zato rok 2015 bude pro Českou republiku raritou - dočkáme se dvou velmi výrazných zatmění. V noci z 20. na 21. března 2015 budeme svědky nejvýraznějšího zatmění na našem území mezi lety 2011 až 2026 a na státní svátek 28. září 2015 u nás po dlouhé době dojde k úplnému zatmění Měsíce viditelnému v takřka celém průběhu.

reklama
reklama