Katastrofa v USA odvrácena. Ale co čeká trhy dál?

Katastrofa v USA odvrácena. Ale co čeká trhy dál?

| redakce

Je to nepochybně velice dobrá zpráva – Kongres se dohodl na dočasném zrušení dluhového stropu a znovuotevření vlády. Zákonodárci tak alespoň na čas odvrátili krizi, kterou sami vyvolali, a zabránili tak další recesi v USA. Jenže nejde o žádnou koncepční dohodu, jen oddálení nevyhnutelného. Na co se tedy investoři mají v následujících měsících připravit?

"Z dohody je jasné, že jde pouze o krátkodobý odklad problémů. Na začátku příštího roku se ve středu skončené komorní drama může zopakovat a není žádná záruka, že to dopadne dobře. Neschopnost demokratů a republikánů dohodnout se na kompromisech má už několik let vážné negativní dopady na americkou ekonomiku (hlavně přes nižší investice kvůli nejistotě), a co je asi ještě vážnější, oddaluje nutné systémové řešení závažných rozpočtových problémů," říká analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Dopad politické krize na HDP za třetí čtvrtletí se dá podle něj odhadnout zhruba v rozsahu 0,2 až 0,5 % HDP. Jde jak o přímé škody způsobené částečným zastavením fungování federálních orgánů, tak především o nepřímé škody způsobné nejistotou a z ní plynoucí zvýšenou opatrností.

Podle dohody by vláda měla mít zajištěno financování do 15. ledna, prolomení dluhového stropu se posunulo k 7. únoru s možností posunutí do jara. "Tím, že Kongres oddálil rozhodnutí, dostal teoreticky více času na nalezení koncepčního řešení," říká Mohamed El-Erian, šéf fondů PIMCO.

Trhy nyní slaví odvrácení potenciální ekonomické katastrofy. Ale již brzy se podle El-Eriana zaměří na budoucnost a budou doufat, že zákonodárci:

  • nepropásnou příležitost dohodnout se na podpoře krátkodobého ekonomického růstu doprovázeného dlouhodobými fiskálními reformami;

  • vrátí do hry další důležitou legislativu, jako je imigrační reforma;

  • schválí Janet Yellenovou v pozici šéfky Fedu.

Fed se vrací do hlavní role

Po vyřešení dluhového stropu opět začne na trzích hrát prim Fed a jeho rozhodnutí ohledně ukončování podpory ekonomiky. V současnosti je však pravděpodobné, že s omezením QE Fed ještě počká. Nemá totiž jinou možnost. Jednak mohl shutdown částečně zpomalit ekonomické oživení, jednak bude Fed potřebovat pojistku proti další možné politické krizi na začátku příštího roku.

"Finanční trhy v podstatě do poslední chvíle věřily, že krize dopadne tak, jak dopadla, a příliš nepanikařily. Proto se nedá čekat ani nějaká zásadnější reakce na ukončení krize. Trhy momentálně více zajímá pravděpodobné další doložení ukončení kvantitativního uvolňování ze strany Fedu," říká Mokráš.

Proto oslabuje dolar k euru a klesají výnosy státních dluhopisů.

Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů
Výnosy 10letých amerických státních dluhopisůZdroj: Bloomberg

U akcií je patrný výrazný pokles volatility (VIX z hodnoty přes 20 klesl k 15), ale obecně investory spíše než odvrácení defaultu zajímají firemní výsledky v USA.

Index volatility VIX
Index volatility VIXZdroj: Bloomberg

V příštích dnech by měly být zveřejněny údaje, které se zdržely kvůli zastavení financování vlády, především data z trhu práce za září. "Názor na výsledek říjnového zasedání Fedu velmi pravděpodobně neovlivní, ale mohou ovlivnit názor trhu na to, jak bude postupovat Fed v delším časovém horizontu, a tím mohou ovlivnit vývoj na trzích," říká Mokráš.

Je budoucí dohoda možná?

Dohoda o dluhovém stropu na začátku roku přitom bude možná ještě složitější než teď. Kongres bude blíže volbám, které se konají v listopadu 2014, a - co je důležitější – k lokálním primárkám.

"Nemělo by nás překvapit, kdyby lidé i firmy v době nejistoty odkládali některá důležitá rozhodnutí," říká El-Erian. To by znamenalo nižší spotřebu, méně nových pracovních míst a méně investic.

Velký vliv může mít do budoucna americký shutdown na trh státních dluhopisů. Dlouhým váháním se Kongres stal nespolehlivým pro některé zahraniční investory. Například Čína už naznačila, že by mohla držbu amerických dluhopisů snížit. A i domácí investoři mohou uvažovat o jiných bezpečných aktivech, než jsou státní dluhopisy. Dolar by tak mohl ztrácet svou pozici a USA svůj ekonomický vliv.

Americké akcie ve středu prudce posílily: Shutdown končí, do dluhového stropu ekonomika nenarazí Americké akcie ve středu prudce posílily: Shutdown končí, do dluhového stropu ekonomika nenarazí Hlava republikánů ve Sněmovně reprezentantů John Boehner uvedl, že nebude bránit schválení dohody o posunutí ... Citigroup varuje: Odvrácení bezprostřední americké krize neznamená, že problém je vyřešen Citigroup varuje: Odvrácení bezprostřední americké krize neznamená, že problém je vyřešen Tobias Levkovich, akciový stratég ze Citigroup, v poznámce klientům ve čtvrtek varuje, že bezprostřední odvrácení ... Dvoutýdenní politické přestřelky a přerušení činnosti vlády budou stát Spojené státy část HDP Dvoutýdenní politické přestřelky a přerušení činnosti vlády budou stát Spojené státy část HDP Američtí zákonodárci v noci odvrátili bezprostřední hrozbu úvěrového kolapsu Spojených státům dočasnou suspendováním dluhového stropu, ...

Jak mohou trhy v příštích dnech reagovat na americké tahanice o rozpočet a dluhový strop?

Jak mohou trhy v příštích dnech reagovat na americké tahanice o rozpočet a dluhový strop? Politická situace v USA je stále nepřehledná, dohady o financování vlády a státní rozpočet jako ...
reklama
reklama