Nejbohatším Čechům a Slovákům stále vládne Petr Kellner, Andrej Babiš mu ale šlape na paty

Nejbohatším Čechům a Slovákům stále vládne Petr Kellner, Andrej Babiš mu ale šlape na paty

| redakce

Nejbohatším podnikatelem zůstal opět Petr Kellner, který ovládá skupinu PPF. Ta jen za minulý rok vydělala 727 milionů eur. Kellner je tak neochvějnou jistotou exkluzivního žebříčku 111 miliardářů, který přináší speciální vydání časopisu TÝDEN.

Kellnerovo jmění odhadla redakce TÝDNE na 135 až 180 miliard korun. V současnosti přitom zisk PPF připadá fakticky jen na Kellnera. Skupina PPF ovládá splátkovou společnost Home Credit, bankovní dům Air Bank, vlastní podíly v Energetickém a průmyslovém holdingu nebo například v ruském těžaři zlata Polymetalu. Na začátku letošního roku Kellner úspěšně uzavřel transakci s italským pojišťovacím gigantem Generali, kterému PPF prodá 49 % akcií ve společném pojišťovacím koncernu Generali PPF Holding za zhruba 2,5 miliardy eur.

Kellnerovi nicméně začíná šlapat na paty majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš s majetkem 115 až 140 miliard korun. Bronzová příčka patří finančníkovi Pavlu Tykačovi, který si polepšil oproti minulému roku o dvě miliardy na 30 až 35 miliard korun. Tykač na začátku letošního roku uzavřel skvělý obchod s polostátním energetickým kolosem ČEZ ohledně dodávek uhlí ze svého Dolu Vršany.

Čtvrtým je mezi miliardáři realitní magnát Radovan Vítek, který přeskočil Karla Komárka, majitele skupiny KKCG. Mezi nejbohatších 111 Čechů a Slováků se dostalo celkem 10 nových jmen. Mezi ně patří technologický investor a bývalý největší akcionář Centrum Holdings Ondřej Tomek, slovenští matadoři Michal Lazar a František Hodorovský nebo realitní magnát Milan Šrejber.

1. Petr Kellner (finance, těžba zlata, reality): 135 až 180 miliard Kč

2. Andrej Babiš (chemie, zemědělství, potravinářství, lesnictví, média): 115 až 140 miliard Kč

3. Pavel Tykač (finance, těžba uhlí): 30 až 35 miliard Kč

4. Radovan Vítek (reality): 18 až 20 miliard Kč

5. Karel Komárek ml. (těžba ropy, investice): 15 až 18 miliard Kč

Více o žebříčku a speciálu časopisu TÝDEN se dozvíte ZDE.

Zdroj: Týden.cz

reklama
reklama