Proč děláme pravý opak toho, co bychom měli?

Proč děláme pravý opak toho, co bychom měli?

| redakce

Odrazujete přítele od nové práce, a přesto ji přijme? Varujete děti, aby nesahaly na horká kamna, a okamžitě se jich dotknou? Čím to je, že tak rádi děláme opak toho, než se nám řekne? Podle vědců za to může pro lidskou mysl typická reverzní psychologie.

1. Zakázané ovoce chutná nejlépe

Když vás někdo od něčeho odrazuje, zpravidla to vnímáte tak, že je omezována vaše svoboda. To vás motivuje k tomu, abyste o ni opětovně začali bojovat. Průzkumy dokazují, že se dítě začne mnohem více zajímat o hračku, když mu zakážete si s ní hrát. Funguje to i u dospělých – když bude na etiketě u potraviny výslovně uvedené varování, spíše budeme tíhnout k tomu ji ochutnat.

Jedna studie našla důkazy i pro takzvaný efekt Romea a Julie: čím více rodiče zasahují do vztahů svého dítěte, tím silnější pocit lásky se mezi milenci rozvine. Jak jednou napsal Mark Twain: "Adam byl prostě člověk - nechtěl jablko kvůli jeho chuti, chtěl ho proto, že bylo zakázané."

2. Hlavně nemyslet na bílého medvěda!

Když vám někdo přikáže, že na něco nemáte myslet, ať budete chtít, nebo ne, bude se vám tato konkrétní myšlenka vracet mnohem častěji. V rámci jednoho experimentu bylo skupince lidí zakázáno myslet na bílého medvěda. Dalších 5 minut pak měli za úkol myslet nahlas a zmáčknout tlačítko zvonku vždy, když pomysleli na bílého medvěda. V průměru se v jejich myšlenkách objevoval každou minutu. Když 5 minut uplynulo, nic se nezlepšilo, přemýšleli o bílém medvědovi stále zhruba dvakrát častěji než ostatní.

Když se budeme snažit určitou myšlenku potlačit, stanou se dvě věci najednou - začneme vědomě hledat myšlenky, které nemají s bílými medvědy co do činění, zároveň však budeme nevědomky monitorovat selhání v tomto svém úsilí.

3. Zajímalo by mě, co je uvnitř!

Když je něco zakázané, je těžké tomu odolat. Je to podobné jako mít chuť se poškrabat, když vás něco urputně svědí. Studie odhalují, že lidé mnohem častěji sledují akční filmy a hrají videohry plné násilí, když jsou před nimi varováni. Mnohé knihy získaly největší popularitu až poté, co byly zakázány. Stojí za tím lidská zvědavost. Tajemství toho, co vedlo k zákazu, přece musí být odhaleno.

Pozor na zkušené manipulátory!

Tři výše uvedené principy reverzní psychologie mohou být využity i proti nám. Psychologové zjistili, že většina z nás reverzní psychologii (zne)užívá v průměru 1-2krát za měsíc, a to bez větší obtížnosti a s vysokou efektivitou. "Jednou jsem řekl své přítelkyni, že má pěkný sestřih, i když neměla. Nesouhlasila s mým názorem, takže ho (správně) změnila," svěřil se jeden z respondentů ve studii.

Příště, pokud narazíte na varování nebo doporučení, které je v rozporu s vaším názorem, zamyslete se nejdříve nad tím, zda se proti němu nesnažíte bojovat jen kvůli reverzní psychologii. V investování i jindy v životě.

Zdroj: LinkedIn

reklama
reklama