Rodinné finanční plánování v kostce

Rodinné finanční plánování v kostce

| Petr Gola

Vytoužené bydlení, finanční polštář na penzi, úspory pro děti na studia nebo exotická zahraniční dovolená - to vše mohou být splnitelná přání, když rodina dodržuje finanční plány. Základem je rodinný rozpočet, k jehož dobrému stavu pomohou i rady kvalitního poradce.

Všechny rodiny by chtěly bydlet co nejlépe, dopřát dětem kvalitní vzdělání a prostor pro rozvíjení koníčků a zálib, a zároveň si našetřit potřebnou finanční rezervu na penzi a jezdit s dětmi na pěkné dovolené. Finanční plánování a řízení rodinných financí je cestou, jak si je možné splnit co nejvíce snů a přání, která jsou závislá na penězích.

Zvyšujeme příjmy, snižujeme výdaje

Sestavení základního rodinného rozpočtu není náročné. V jednom sloupečku se sečtou měsíční rodinné příjmy (čistá mzda ze zaměstnání, příjmy z podnikání, pronájmu, rodičovský příspěvek), v druhém sloupečku se uvedou všechny povinné výdaje. Výdaje by se vždy měly odvíjet od příjmů, cílem je vytvoření co nejvyššího přebytku. Při tom se rodina snaží zvýšit rodinné příjmy (například získáním lépe ohodnocené práce nebo přivýdělkem) a snížit výdaje (hledat možnosti úspor na výdajové stránce, například při nakupování, výdajích za energie, za provoz domácnosti).

Co nejvíce přebytkový rozpočet umožňuje co nejvíce měsíčně spořit a investovat, což je cesta, jak si v budoucnu splnit co nejvíce přání. Dobrý finanční poradce pomůže rodině vybrat finanční produkty s ohledem na investiční profil a tak, aby se rodinné úspory a investice v čase co nejvíce zhodnotily a rodina měla peníze k dispozici v požadovaný čas (například na placení výdajů na studium).

Stanovujeme si splnitelné cíle

Základem rodinného finančního plánování je stanovení dostupných cílů, které odpovídají současným finančním možnostem rodiny. Jestliže se v budoucnu rodinné příjmy zvýší, je možné cíle upravit. Rodinné finanční plány je potřeba aktualizovat dle současné situace.

Rodinné finance je vhodné plánovat dopředu a pravidelně hledat možnosti vyšších příjmů a lepšího zhodnocení úspor a investic. Pravidelné konzultace s dobrým poradcem jsou cestou, jak například minimalizovat díky dobrému úvěru na bydlení výdaje na bydlení a maximalizovat výnosy z úspor a investic.

Proč si nechat poradit od poradce?

Kvalitní finanční poradce dokáže přizpůsobit rodinné úspory a investice tak, aby byly peníze v budoucnu k dispozici v požadovaném čase. Optimalizuje finanční produkty v závislosti na sklonu rodiny k riziku.

Pro spokojený a šťastný život je důležité naplno se věnovat přítomnosti. Rodiny, kterým s financemi pomáhá dobrý finanční poradce, mohou více energie a nadšení věnovat aktuálním radostem, nezaměřují se pořád na budoucnost.

Doba, kdy si lidé všechny služby dělali nejraději sami, aby ušetřili, je pryč. V dnešním světě platí, že skutečný odborník ušetří čas i peníze. To platí jak pro stavbu rodinného domku, tak pro péči o rodinné finance. Ve vyspělých zemích světa je běžné, že dvě třetiny rodin mají finančního poradce. Základem je dlouhodobá spolupráce. Rodinné priority a příjmové možnosti se během let mění, proto je vhodné aktualizovat rodinný finanční plán a v závislosti na těchto změnách i finanční produkty. Pro kvalitní poradce je dlouhodobá spolupráce tou nejlepší vizitkou.

Pokračování najdete na serveru Penízenavíc.cz

Zdroj: Penízenavíc.cz

reklama
reklama