Názor na washingtonský "shutdown" z Londýna: Americké ekonomice věřte, v případě krize budou zajímavé vládní dluhopisy

| Roman Chlupatý

Republikáni nakonec ustoupí, takže americká vláda bude fungovat ve zvláštním režimu jen týden nebo dva, myslí si ekonom londýnské ING James Knightley. Velké škody si tato událost proto nevyžádá. Ani kdyby se situace nakonec dále vyhrocovala, Spojené státy prý nezkolabují. I proto by v takovém případě byly dobrou volbou americké vládní dluhopisy, doplňuje Knightley.

Takzvaný shutdown, tedy omezený provoz americké byrokracie, se rychle stal bouřlivě diskutovaným tématem. Právem? Burzy se v úterý vydaly vzhůru.

James Knightley

Nefungování některých složek americké administrativy je samozřejmě špatné pro ty, jichž se týká. Statisícům zaměstnanců bylo řečeno, ať jdou domů, a nakonec mohou skončit bez výplaty. Nyní věří, že své peníze dostanou, až se politici domluví, ale nikdo jim to nyní nemůže garantovat. A v nejistotě nežijí jen oni, dotýká se to třeba firem, které s vládou spolupracují. Vycházíme-li z toho, že se věc podaří rychle vyřešit a že všechny peníze budou doplaceny, pak by současný stres mohl rychle odeznít. V krátkodobém horizontu tedy platební neschopnost americké vlády způsobí jisté škody, ale nebudou vysoké.

Poslední shutdowny investorům nezpůsobily velké vrásky, ani v úterý nebyla reakce trhů nijak výrazná. Jak pravděpodobné je, že se to i tentokrát obejde bez dramatu?

V roce 1995, kdy k tomu došlo naposledy, výdaje státu poklesly, ale další kapitoly nebyly nijak významně ovlivněny. Investice dokonce rostly. Nejistota v době, kdy platební neschopnost nebo náraz na dluhový strop hrozily, způsobila, že firmy nechtěly utrácet. Jakmile se politici dohodli, začaly společnosti investovat, a to poměrně agresivně. I to napovídá, že pokud se dočkáme relativně rychle politické dohody, škody nebudou dramatické.

Jak pravděpodobná podle vás je dohoda republikánů a demokratů v dohledné době?

Věřím, že se během týdne nebo dvou kompromisu dočkáme. Republikáni totiž nebudou chtít nosit nálepku viníků krize, již v listopadu 2014 jdou Američané totiž opět k volebním urnám. Nikdo nechce zavinit krizi vyvolanou shutdownem, nebo dokonce technický *default. To si ani jedna strana nemůže dovolit, ale protože v opozici jsou republikáni, ústupky se čekají spíše od nich.

A co když se tato premisa nenaplní a republikáni neustoupí?

To nejhorší, co se může stát, je zmíněný technický default. Amerika nebude schopna splácet své dluhy, protože na to prostě nebude mít peníze. Nebylo by to přitom jako bankrot jakékoli jiné země, Amerika totiž v podstatě nemůže zbankrotovat, protože je emitentem hlavní globální měny. Obě strany by tak zřejmě k nějaké dohodě nakonec dospěly, nastala by totiž velice dramatická situace – trhy by zasáhly výprodeje, investoři by utíkali od rizika –, což by politiky nejspíše přesvědčilo. Následně by museli uznat, že je potřeba něco udělat; okolnosti by jim přiložily pomyslnou pistoli k hlavě a donutily je jednat.

Kterým aktivům by se podle vás v takovém případě dařilo?

Bylo by to sice bizarní, ale výrazně by se začalo dařit americkým vládním dluhopisům. Obecně by se totiž čekalo, že Amerika splatí své dluhy. Riziková aktiva by na tom naopak byla hodně špatně. Zhoršil by se sentiment, což by krátkodobě poznamenalo aktivitu na trhu. Dlouhodobě ale technický default neznamená, že by Spojené státy přestaly splácet své závazky, jen by se odložily splátky dluhů. A za to by nakonec byli investoři kompenzováni.

Do jaké míry hospodářskou aktivitu a ekonomiku jako takovou poznamená i případný týden nebo dva trvající shutdown, který předpokládáte?

V měsíčních statistikách se to projeví. Některé části byrokracie nefungují; jsou lidé, kteří nejsou placeni, a kteří proto nebudou utrácet. Pokud se ale podaří vše během krátké doby rozchodit a těmto lidem budou peníze doplaceny, můžeme se dočkat lepšího sentimentu a vyšších útrat. Díra zůstane v cestovním ruchu, turisté totiž nemohou chodit do řady muzeí, do zoologických zahrad, národních parků a podobně. Důsledky výpadku financování tedy nebudou významné, ale budou.

Znamená to, že americké ekonomice nadále věříte?

Pokud se podaří rychle vyřešit otázka rozpočtu, tak určitě. Zaměstnanost roste, což znamená, že lidé mají více peněz. Lepší je i nálada podnikatelů, úterní index ISM to potvrdil. Základy současného ozdravení jsou tedy zdravé, středně- a dlouhodobý horizont vypadá dobře. Pomáhá tomu i energetická revoluce, Amerika v plynu našla nový, domácí zdroj energie. Zlepšuje se i pozice amerických vývozců, kteří těží z globálního oživení. Takže ano, ohledně USA jsem stále bullish.

reklama
reklama