Politická přestřelka ve Washingtonu může výrazně srazit ekonomický růst USA

| Steen Jakobsen

Politické rozbroje mezi republikány a demokraty by mohly vést k nárůstu nezaměstnanosti a srazit ekonomický růst USA o několik procentních bodů níže.

Září a říjen tradičně patří k měsícům, kdy se firmám i ekonomice daří nejhůře. Jakékoliv omezování chodu úřadů nejspíše bude mít vliv i na společnosti, jako jsou Caterpillar, FedEx a Walmart, které už raději s předstihem snížily své očekávané zisky. Nejistota povede ke zvýšené volatilitě, zejména na akciových trzích. Nicméně až politici najdou společné řešení, akcie se zase rychle zvednou.

Méně optimistický jsem ohledně dolaru. Očekávám totiž, že se bude i v následujících dnech propadat. V páru s eurem by mohlo snadno dojít k překonání cílové hodnoty na hranici 1,40 EUR/USD.

Jak budou trhy v příštích dnech vypadat?

Americký dolar bude nadále oslabovat. I tak je přitom trh oslabený vývojem měn rozvíjejících se ekonomik, které jsou s americkým dolarem spjaty. Právě slabší dolar by byl vlastně cestou nejmenšího odporu.

Ochromení provozu amerických úřadů jde ruku v ruce se zhoršením situace celé americké ekonomiky. Ještě větší poprask může způsobit volatilnější prostředí, takže namísto akcií se nabízí spíše investice do pevně úročených obligací. Stále tak doporučujeme v portfoliu nadvážit americké dluhopisy.

Americké provizorium současně sníží růst hrubého domácího produktu země. Krátkodobé ochromení provozu úřadů se promítne ztrátou přibližně 0,2 % HDP. Pokud bude trvat déle, lze očekávat až pokles o procento. Opět bych se pak přikláněl k investicím do instrumentů s pevným výnosem.

reklama
reklama