Burzovní kalendář 21. 10. - 25. 10. 2013

Burzovní kalendář 21. 10. - 25. 10. 2013

| redakce

Americké úřady začnou zveřejňovat zpožděná data, hned v úterý přijdou na řadu údaje z amerického trhu práce za září. Pokračuje výsledková sezóna, čísla o hospodaření odhalí třeba Microsoft. Evropa zveřejňuje indexy nákupních manažerů. V Česku zveřejní jako první z burzy výsledky petrochemický Unipetrol a ke konci týdne již se pozornost všech upne k předčasným parlamentním volbám.

Spojené státy

21/10 - 25/10 Výsledková sezóna (McDonald's, Kimberly-Clark, Eli Lilly, Boeing, Caterpillar, AT&T, Colgate-Palmolive, Ford Motor, Amazon.com, Microsoft, Procter & Gamble, Moody's)

21/10 Prodeje existujících domů

22/10 Změna počtu pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti

22/10 Index výrobní aktivity richmondského Fedu

22/10 Index aktivity chicagského Fedu

23/10 Indexy vývozních a dovozních cen

23/10 Index cen domů

24/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

24/10 Předběžný index nákupních manažerů (Markit PMI)

24/10 Prodeje nových domů

24/10 Index výroby kansaského Fedu

25/10 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25/10 Index spotřebitelské důvěry michiganské univerzity

Americkým politikům se podařilo odložit rozpočtovou krizi a poslat burzu na rekordy. Indexy po dočasném vyřešení problémů s dluhovým stropem a financováním vlády zažily nejlepší týden za poslední tři měsíce a S&P 500 se vyšplhal na nejvyšší hodnoty v historii. Za týden vzrostl index Dow o 1,07 % na 15 398,36 bodu, S&P 500 o 2,41 % na 1 744,42 bodu a Nasdaq o 3,23 % na 3 914,28 bodu.

"Index S&P 500 vytváří nová intradenní maxima i zavírací ceny. Indikátory jsou v býčím nastavení. Cena od obratu na 1 645 bodech posílila během osmi obchodních dní skoro o 100 bodů a korekce by při současném vývoji byla přirozená. Nejbližší support je nyní na předchozích maximech v zóně 1 730, potom na 1 710 a 1 690 až 1 680 bodech," píše ve svém pravidelném komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Od problémů s financováním vlády se pozornost investorů opět přesouvá k reálným datům. Burzou tak bude hýbat probíhající výsledková sezóna, která je v plném proudu, po znovuotevření amerických úřadů se čeká i smršť makrodat.

"Investoři se mohou poté, co přežili spory ve Washingtonu a růst sazeb dluhopisů, cítit nepřemožitelní," říká Brian Jacobsen, hlavní portfoliový stratég Wells Fargo Funds Management. "Jenže důsledky toho se mohou teprve projevit a investoři mohou začít vybírat zisky s tím, jak se bude zhoršovat výhled na čtvrtý kvartál."

Očekávání pro růst zisků jsou zatím na vysokých 10,3 %, očekává se však, že se budou snižovat. "Nestarám se tolik o výsledky za 3Q. Mnohem důležitější je, co analytici udělají s odhady na 4Q," říká Jacobsen.

Dosavadní výsledky firem zatím hnaly burzy vzhůru. Investory potěšila především čísla Googlu, jehož akcie díky tomu vyrostly v pátek o téměř 14 % a poprvé v historii prolomily hranici 1 000 USD za akcii. Cenné papíry banky Morgan Stanley v pátek posílily o 2,63 % poté, co banka reportovala výsledky za minulé čtvrtletí, které investory příjemně překvapily.

V příštím týdnu trhy čeká záplava dalších výsledků. Čísla o hospodaření zveřejní třeba McDonald's, Boeing nebo Microsoft. Více o očekávaných výsledcích firem se dozvíte ZDE.

Kromě toho začnou americké úřady zveřejňovat statistiky, které byly kvůli nefungování americké vlády pozdrženy. Hned v úterý bodu odhalena veledůležitá čísla o zaměstnanosti v září, která jsou podstatná pro rozhodování americké centrální banky Fed o dalším nastavení měnové politiky.

Statistická lavina: Podívejte se, kdy americké úřady zveřejní odložená klíčová data Statistická lavina: Podívejte se, kdy americké úřady zveřejní odložená klíčová data Příští týden se strhne statistická lavina. Důležitá data z trhu práce budou zveřejněna v úterý. ...

Pozornost se tak opět stočí na centrální banku, tedy především na to, kdy začne omezovat podporu ekonomiky. "Je téměř jisté, že ani na říjnovém zasedání FOMC nedojde k zahájení ukončování kvantitativního uvolňování. Důvodem jsou jednak negativní dopady krize na ekonomiku, a jednak právě zpoždění ve zveřejňování důležitých údajů kvůli zastavení financování vlády," říká analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Zveřejněná data tak podle něj názor Fedu na říjnovém zasedání velmi pravděpodobně neovlivní, ale mohou ovlivnit názor trhu na to, jak bude postupovat Fed v delším časovém horizontu. Tím mohou ovlivnit vývoj na trzích.

Čtyři neprůstřelné dividendové tituly Čtyři neprůstřelné dividendové tituly Některé akcie nadnárodních dividendových firem mohou přinést slušné a "bezpečné" výnosy. 3 věci, které znervózňují Marca Fabera více než dluhový strop 3 věci, které znervózňují Marca Fabera více než dluhový strop Američtí politici se ve středu dohodli na odložení řešení problémů s dluhovým stropem a financováním ... Pádný argument pro pokračování kvantitativního uvolňování od Janet Yellenové Pádný argument pro pokračování kvantitativního uvolňování od Janet Yellenové Většina Fedu je pro omezení kvantitativního uvolňování ještě v roce 2013 a jeho postupné ukončení, ... Proč při rozhodování o akciích naslouchat miliardářům Proč při rozhodování o akciích naslouchat miliardářům V posledních týdnech řada portfoliomanažerů velkých fondů mluví o spekulativní horečce na trhu. Dokonce i ... Zlato a tři slova, která vystihují západní ekonomickou politiku Zlato a tři slova, která vystihují západní ekonomickou politiku Navzdory téměř 17 bilionům argumentů proti existují stále investoři, kteří věří, že jsou dluhopisy nejzadluženější ... Katastrofa v USA odvrácena. Ale co čeká trhy dál? Katastrofa v USA odvrácena. Ale co čeká trhy dál? Je to nepochybně velice dobrá zpráva – Kongres se dohodl na dočasném zrušení dluhového stropu ...
reklama
reklama