Co musíte ráno vědět (22. října)

Co musíte ráno vědět (22. října)

| redakce

Jak zahájily burzy nový týden, co čeká americkou ekonomiku a kyperské banky a jak se osvěžovali návštěvníci izraelských pláží? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v úvodu týdne obchodovaly smíšeně. S&P 500 se štěstím stanovil nový rekord

Americké akcie se v pondělí obchodovaly smíšeně v reakci na výsledkovou sezónu a blížící se uveřejnění zářijové zprávy o nových pracovních místech. Dow odepsal 0,05 %, S&P 500 zakončil na zelené nule se ziskem 0,15 bodu, i to mu však stačilo na nové historické maximum 1 744,65 bodu, čímž překonal páteční závěr 1 744,50 bodu. Nasdaq se v závěru obchodování také vyšplhal nad nulu a uzavřel se ziskem 0,15 %.

Stavební sektor ztrácel kolem 2 % v reakci na zprávu, že prodeje starších domů ve Spojených státech v září klesly poprvé za tři měsíce. McDonald's po zveřejněných výsledcích, které překonaly očekávání zisku, ale v tržbách zklamaly, mírně ztratil. Investory naopak nadchla čísla výrobce hraček Hasbro, jehož cenné papíry v reakci na data podražily o více než 5 %.

Americká lehká ropa poprvé od července zlevnila pod 100 dolarů

Jak americký shutdown prospěl jednotlivým investicím?

2. Evropské akcie zahájily týden mírným růstem. Investory potěšily výsledky firem i možné pokračování stimulativní politiky Fedu

Evropské akcie zpevňovaly osmý den v řadě, když evropské firmy od Philipsu po SAP reportovaly lepší než očekávané výsledky za minulé čtvrtletí a investoři zvažovali možnost, že by Fed odložil začátek omezování stimulativní politiky až na příští rok. Britský FTSE 100 připsal 0,48 %, francouzský CAC 40 mírně ztratil (-0,21 %) a německý DAX zakončil prakticky na nule se ziskem 2,12 bodu (+0,02 %). Nejvíce se dařilo technologickému sektoru, sektoru průmyslového zboží a základních materiálů, ztrácely naopak realitní firmy a pojišťovny.

Akcie pohledem technické analýzy: Evropští býci pokračují v tažení, ti američtí ztrácejí dech

Střední a východní Evropa do konce roku: Maďarsko příjemně překvapí a koruna zůstane stabilní

3. Pražská burza zahájila týden růstem. Nahoru ji táhly akcie ČEZ i bankovní tituly

Index PX v pondělí připsal 0,78 % na 996,79 bodu. Nejvíce se dařilo akciím ČEZ, které byly nejobchodovanějšími akciemi na burze a podražily o 2,16 % na 509,80 Kč. Mírně však posílily i bankovní tituly - Erste Group Bank připsala 0,44 % na 635,50 Kč a Komerční banka si polepšila o 0,55 % na 4 550 Kč. O více než procento zpevnily i cenné papíry Pegasu Nonwovens (+1,58 %) a pojišťovny VIG (+1,28 %). Cenné papíry NWR těsně před ukončením obchodování ztrácely 0,3 %, v závěrečné aukci vyletěly nahoru a uzavřely den se ziskem 1,23 %. Mediální CME posilovala o 1,4 %, v závěrečné aukci zisky rozšířila na +2,26 %. Ztrácely naopak akcie Telefóniky C.R., které zlevnily o 2,20 % na 302,30 Kč a byly druhým nejobchodovanějším titulem na burze.

Goldman Sachs: Akcie NWR se propadnou o polovinu

CME: Akcie mediální společnosti mají šanci na růst

Jiří Hrabal (ING IM): Akcie ČEZ jsou stále výhodnou investicí, prodej koksovny ze strany NWR byl naopak chyba

4. Očekávané události

S dvouapůltýdenním zpožděním na trh doputují data z amerického trhu práce, konkrétně změna počtu pracovních míst v září a celková míra nezaměstnanosti. Kromě toho richmondský a chicagský Fed zveřejní indexy aktivity. Nový harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Pokračuje také výsledková sezóna, čísla zveřejní například Lockheed Martin nebo Novartis. Odhady úterních výsledků si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Société Générale: Výnosy dluhopisů vyletí k 5 %, Fed omezí QE na jaře 2014

Hlavní ekonomka Société Générale Asset Management Michala Marcussenová aktualizovala výhled ohledně načasování takzvaného taperingu Fedu. Francouzská banka nicméně nadále očekává agresivní dynamiku u výnosů z "bezpečných dluhopisů". Dočasné odložení dluhových problémů odvážné predikce Société Générale ohledně dramatického růstu výnosů amerických státních dluhopisů a sazeb Fedu neovlivnilo. Ekonomka odhaduje sazby Fedu do roku 2017 na 6 % a výnosy amerických státních dluhopisů v následujícím roce u hodnoty 3 % a do roku 2017 kolem 5 %. Tak velký růst výnosů považovaných ve světě za benchmark by mohl na trhu způsobit velký poprask.

Evans (Fed): Děláme, co je v našich silách, abychom ekonomiku rozpohybovali. Pro soukromý sektor je velmi těžké nakopnout růst

6. Portugalsko věří, že nebude potřebovat další záchranný program

Portugalsko je přesvědčeno, že nebude potřebovat žádný další záchranný program. Chce si začátkem příštího roku s mezinárodními věřiteli dojednat pouze záložní úvěr. Uvedl to v pondělí portugalský ministr hospodářství António Pires de Lima.

7. Bundesbank: Růst německé ekonomiky v zimě posílí

Německá ekonomika pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně vzrostla a v zimě by měla dále posílit. Průmyslové zakázky vykazují rostoucí trend a podmínky pro soukromou spotřebu jsou silné. V pravidelném výhledu to v pondělí uvedla německá centrální banka Bundesbank.

8. Vládní dluh v eurozóně dosáhl v roce 2012 rekordních 90,6 % HDP

Vládní dluh v eurozóně se podle zprávy statistického úřadu Eurostat v roce 2012 vyšplhal na 90,6 % z 87,3 % v roce 2011. Údaje souhlasí s předběžnou zprávou zveřejněnou v dubnu. Deficit vlád v roce 2012 klesl na 3,7 % z 4,2 % v roce 2011. V celé evropské sedmadvacítce dosáhl deficit 3,9 % z 4,4% schodku v roce 2011 a dluh se vyšplhal na 85,1 % z 82,3 % v předchozím roce.

9. Ztráty kyperských bank se příští rok prohloubí

Kyperský bankovní sektor čekají v příštím roce další ztráty, protože ekonomika se zhorší a bankám vzroste objem špatných úvěrů. Sektor je však nyní správě kapitalizován. Prohlásil to v pondělí v projevu před zákonodárci guvernér centrální banky Panikos Dimitriadis.

10. ČNB vybrala čtyři důležité banky, které budou muset mít vyšší kapitál. Co to udělá s akciemi?

Čtyři vybrané banky budou muset mít kapitálové rezervy o jeden až tři procentní body vyšší než ostatní, aby byla pravděpodobnost jejich krachu či dalších potíží co nejmenší. Jde o Českou spořitelnu, ČSOB, Komerční banku a Unicredit Bank. Napsaly to v pondělí Hospodářské noviny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Reklamní agentura házela balónky naplněné vodou na návštěvníky pláže

Reklamní agentura BBR Saatchi & Saatchi v rámci propagace nápoje Sprite házela na izraelské pláži balónky naplněné vodou na ochotné turisty. Následně sestříhala zpomalené záběry a získala sérii "osvěžujících" obrázků.

reklama
reklama