Co musíte ráno vědět (23. října)

Co musíte ráno vědět (23. října)

| redakce

Jak si vedly burzy po zveřejnění opožděných dat z amerického trhu práce, jak zasáhne přerušení činnosti vlády Spojených států obchodování na Wall Street a jak prezident Obama zachraňuje těhotné ženy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie znovu posunuly rekordy

Americké akcie v úterý znovu posunuly svá historická maxima, když index S&P 500 krátce po zahájení obchodování vzrostl na 1 758,70 bodu. Investoři se během dne museli vyrovnat s rozporuplnou zprávou z amerického trhu práce. Příjemně je naopak překvapil růst výdajů na stavební projekty, které byly v srpnu nejvyšší za čtyři roky.

Americká ekonomika v září vytvořila jen 148 tisíc nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti však klesla na 4leté minimum. Investoři tuto zprávu nakonec přijali pozitivně, protože víceméně potvrdila, že Fed nejspíše přistoupí k omezování tempa nákupu dluhopisů až v příštím roce. Příjemně překvapily výdaje na stavební projekty, které v srpnu vyskočily o 0,6 %, přestože se čekal pouze 0,4% nárůst, a dostaly se tak na nejvyšší hladinu za více než 4 roky.

Dow nakonec posílil o 0,49 % na 15 467,66 bodu, širší S&P 500 přidal 0,57 % a své zavírací maximum posunul na 1 754,67 bodu. Technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,24 % na 3 929,57 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a titulům ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Na nule naopak uzavřel technologický sektor.

Jak americký shutdown prospěl jednotlivým investicím?

2. Evropské akcie v úterý posilovaly devátý den v řadě v nejdelší sérii za posledních 40 měsíců

Burzy v Evropě v úterý dále rozšiřovaly své zisky. Investoři pozitivně přijali smíšená americká makrodata i hospodářské výsledky evropských firem. Britský FTSE 100 posílil o 0,62 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,43 % a německý DAX si polepšil o 0,90 %. Nejlépe si vedly sektory základních materiálů a zdravotní péče, ztrácely naopak telekomunikace a síťové odvětví. Největší podíl na růstu indexu Stoxx Europe 600 měla společnost Novartis, která v úterý zvýšila svůj výhled hospodaření na celý rok. Tržby podle společnosti vzrostou o několik procent a provozní zisk bude stejný nebo vyšší než v loňském roce.

Střední a východní Evropa do konce roku: Maďarsko příjemně překvapí a koruna zůstane stabilní

3. Pražská burza v úterý mírně rozšířila předchozí zisky

Index PX v úterý připsal 0,12 % na 998 bodů. Nejobchodovanějším titulem na burze byl opět ČEZ, jehož akcie posílily o 0,82 % na 514 Kč v reakci na zprávu, že prozatím nesmí uzavřít smlouvu s vítězem tendru na dostavbu Temelína kvůli odvolání společnosti Areva, které soud přezkoumává. Dařilo se i mediální CETV (+1,34 %), Fortuně (+2,01 %) a Telefónice C.R., která zpevnila o 3,14 % na 311,80 Kč. Ztrácela naopak NWR, jejíž akcie zlevnily o 2,78 % na 28 Kč, a příliš se nedařilo ani znojemské společnosti Pegas Nonwovens, která oslabila o 1,73 % na 586 Kč. Ve středu zahájí obchodování na pražské burze akcie společnosti Stock Spirits, které v úterý debutovaly na burze v Londýně.

CME: Akcie mediální společnosti mají šanci na růst

Jiří Hrabal (ING IM): Akcie ČEZ jsou stále výhodnou investicí, prodej koksovny ze strany NWR byl naopak chyba

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní odložené indexy cen vývozu a dovozu a index cen domů. Bank of England vydá zápis z jednání o sazbách, eurozóna spotřebitelskou důvěru a Španělsko obchodní bilanci. Pražskou burzou budou hýbat nový cenný papír na trhu START Stock Spirits, který v úterním debutu na burze v Londýně ztrácel přes 4 %, a hospodářské výsledky Unipetrolu. Nový harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Pokračuje také výsledková sezóna, čísla zveřejní například Caterpillar, AT&T, Boeing, Nasdaq nebo Heineken a GlaxoSmithKline. Odhady středečních výsledků si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Evropská komise vyzvala Řecko k urychlení reforem

Silně zadlužené Řecko učinilo pokroky při řešení svých rozpočtových problémů, mělo by však zrychlit zavádění strukturálních reforem a zvýšit efektivitu státní správy, aby podpořilo hospodářský růst. Uvedla to v úterý Evropská komise.

6. Wall Street kvůli politickým sporům možná vydělá mnohem méně

Finanční společnosti na Wall Street by v letošním druhém pololetí mohly vydělat jen asi pět miliard dolarů, což by proti prvnímu pololetí byla pouze přibližně polovina. Odhadl to v úterý hlavní finanční kontrolor státu New York Thomas DiNapoli. Důvodem by podle něj částečně mohly být i nedávné politické spory o podobě rozpočtu.

7. ČEZ zatím nabídku na smír od albánské vlády nedostal

Energetická společnost ČEZ zatím od albánské vlády nedostala žádnou oficiální výzvu k jednání o případném ukončení mezinárodní arbitráže. Česká firma v ní požaduje náhradu škody za to, že nebyla ochráněna její investice do tamní distribuční společnosti CEZ Shpërndarje.

Bod pro Arevu: ČEZ nesmí uzavřít smlouvu s vítězem tendru na dostavbu Temelína

8. Ceny domů v Číně v září rostly nejvíce za téměř tři roky

Ceny domů v Číně v září vzrostly nejvíce za poslední téměř tři roky. Vyplývá to z údajů čínských statistiků. Údaje vyvolávají obavy, že by ve druhé největší ekonomice světa mohla vzniknout realitní bublina. Čínští lídři by se rostoucími cenami mohli zabývat příštím měsíc na schůzce vedoucích představitelů vládnoucí komunistické strany.

Proč je Čína odsouzena k záhubě a co to způsobí

9. Nokia odhalila nové modely telefonů a tablet Lumia 2520

Společnost Nokia v úterý odhalila upgradované verze modelů Asha. Některé z nejnovějších produktů totiž vyrobila ještě dříve, než prodala mobilní divizi Microsoftu. Zároveň na trh uvedla svůj první tablet Lumia 2520.

10. Konec dvojí měny na Kubě?

Kuba schválila plán postupného odstraňování duálního monetárního systému. Jde o součást reforem, které mají zlepšit výkonnost kubánské ekonomiky, uvádí se podle agentury Reuters ve vládním sdělení, které v úterý přinesla oficiální média.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Prezident Barack Obama v průběhu projevu zachytil omdlévající ženu

Karmel Allisonová je v posledních dvou dnech snad nejdiskutovanější těhotnou ženou ve Spojených státech. Během projevu prezidenta Obamy o zdravotnické reformě totiž stála v záběru přímo za ním a v průběhu jeho řeči málem omdlela. Mladá žena se bála pít, aby nemusela odbíhat na toaletu, a proto raději nepila vůbec. Důsledkem toho se jí však zamotala hlava a začala se za prezidentem nebezpečně potácet. Prezident ji však galantně zachytil a zažertoval: "To se stává, když mluvím příliš dlouho."

reklama
reklama