Zapomeňte na zlato. Jako zajištění proti krizím je nejlepší index strachu

| redakce

Zlato ztrácí svou funkci bezpečného přístavu, což prokázalo v minulých dnech, kdy se jednalo o financování americké vlády. Jako zajištění proti riziku se stále více začínají používat indexy volatility, jako je VIX.

Ze zkušenosti každý ví, že cena zlata v obdobích nejistoty roste. Jenže nedávné chování zlata řadu analytiků překvapilo. Za dva týdny, kdy byla vláda USA bez financování, se například zlato propadlo o 3,35 %.

Cena zlata za měsíc v USD/oz
Zdroj: Bloomberg

"Svět se stává stále více virtuálním. Kvůli tomu již ceny fyzické komodity nefungují tak dobře jako zajištění. V Americe lidé jako obranu proti turbulencím používají index VIX," říká Scott Nations ze společnosti NationsShares.

VIX, známý také jako index strachu, ukazuje očekávání trhu ohledně volatility cen akcií v příštích třiceti dnech. Tradeři index nakupují, když očekávají volatilní obchodování, a realizují zisky, když volatilita přijde. Proto je VIX, který se vyvíjí inverzně k indexu S&P 500, považován za dobré zajištění proti propadu cen akcií.

Index VIX za poslední měsíc
Zdroj: Bloomberg

V úterý 8. října vystoupal VIX kvůli zvýšení rizika defaultu USA z hodnoty 13 na 21. Pořád byl ale hluboko pod hodnotou 43 ze září 2011, kdy se také jednalo o dluhovém stropu, a ještě hlouběji pod 60 v říjnu 2008. Po dočasném vyřešení americké vlády se vrátil zpět k 14.

Index VIX za pět let
Zdroj: Bloomberg

To, že tradeři používají k zajištění právě VIX, dokazují objemy obchodů. Podle Nationse se ve středu 16. října zobchodovalo 1,24 milionu opcí na VIX, denní průměr je 600 tisíc. To dokazuje, že tradeři uzavírali pozice.

Hlasy proti

Ne všichni indexu VIX fandí. Vishnu Varathan z Mizuho Bank považuje VIX za příliš úzký ukazatel, který je těsně spjat s indexem S&P 500. Nemůže tedy sloužit jako zajištění univerzálně. "Pokud se něco stane na rozvíjejících se trzích, je velká šance, že to s indexem VIX nehne. Není tak ideálním indikátorem globálního ekonomického sentimentu," říká Varathan.

Podle dalších obchodníků zlato o svou roli bezpečného přístavu nepřišlo. "Mnoho lidí tvrdí, že zlato ztratilo svou zajišťovací funkci. Ale 'zlatí býci' namítnou, že při minulé krizi kolem dluhového stropu v roce 2011 cena zlata vystřelila na rekordních 1 900 USD za unci. Rozdíl je v tom, že teď prostě nikdo neměl strach z toho, že dohoda v Kongresu nakonec nebude. Nebyl tak důvod pro panické výprodeje na trzích a růst ceny zlata," říká Matt Grossman, analytik z T3Live.com.

Cena zlata za 5 let v USD/oz
Zdroj: Bloomberg

Zdroj: CNBC

reklama
reklama