Co musíte ráno vědět (24. října)

Co musíte ráno vědět (24. října)

| redakce

Jak zakončily ve středu obchodování světové burzy, co chystá ECB na příští rok pro evropské banky a za kolik se vydražila farma Bolka Polívky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie sestoupily z historických maxim

Americké akcie ve středu zahajovaly v mínusu a z červených čísel jim za celý den nepomohly ani velmi solidní výsledky výrobce letadel Boeing. Investoři totiž dali přednost slabým čtvrtletním finančním výsledkům společnosti Caterpillar, které interpretovali jako důkaz pokračujícího útlumu ekonomického růstu Číny a slabé výkonnosti globálních těžařů.

Z makrodat na trh dorazily index dovozních cen za září, který meziročně klesl o 1 % (odhad: -1 %, srpen revidován z -0,4 % na -0,2 %) a meziměsíčně vzrostl o 0,2 % (odhad: +0,2 %, srpen revidován z 0,0 % na +0,2 %), a FHFA index cen domů za srpen, jenž vzrostl meziměsíčně o 0,3 % (odhad: +0,8 %, červenec revidován z +1,0 % na +0,8 %), meziročně dokonce o 8,5 %.

Dow oslabil o 0,35 % na 15 413,33 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,47 % na 1 746,38 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,57 % na 3 907,07 bodu. Největší ztráty zasáhly energetické tituly a sektor základních materiálů. Na zelené nule naopak uzavřel sektor zdravotnictví.

2. Evropské burzy klesly kvůli chystaným zátěžovým testům ECB

Akcie v Evropě přerušily devět dnů trvající růst. Postaraly se o to hlavně akcie bank, které padaly po oznámení tvrdších zátěžových testů Evropské centrální banky. Britský FTSE 100 ztratil 0,32 % a uzavřel na 6 674,48 bodu, německý DAX odepsal 0,31 % na 8 919,85 bodu a francouzský CAC 40 zavíral o 0,81 % slabší na 4 260,66 bodu.

Evropská centrální banka ve středu oznámila, že prověří odolnost evropského bankovního systému. Bankovní akcie v reakci na to výrazně ztrácely a nakonec klesly o 1,8 %. Padaly přitom téměř všechny banky. Španělská Bankia klesla o 6 %, HSBC se propadla o 1,37 % a Deutsche Bank o 2,18 %.

Spotřebitelská důvěra se v eurozóně v říjnu dostala na nejvyšší úroveň za více než dva roky, v celé Evropské unii však zůstala beze změny. Uvedla to Evropská komise. Údaje podle analytiků posilují naděje na udržitelné hospodářské oživení v eurozóně.

Evropa zralá na pokles: Vsaďte proti davu

3. Pražská burza si vybrala jasný směr: Dolů

Index PX ztratil 0,86 % a uzavřel na 989,61 bodu. Dařilo se především menším emisím. Nejvíce přidaly akcie CME (+2,72 % na 120,20 Kč). Dařilo se i cenným papírům NWR (+ 0,71 %) nebo developerovi Orco (+0,76 %). Necelá tři procenta si připsal i nováček na burze, společnost Stock Spirits, který v úterý debutoval v Londýně, na burze v Praze jde o duální listing obchodovaný na trhu START. Akcie při zobchodovaném objemu 3,3 milionu Kč posílily o 2,77 % na 70,50 Kč. Nulovou reakci vyvolaly ranní výsledky Unipetrolu, které zaostaly za odhady. Akcie zakončily den stejně jako v úterý na 171,50 Kč za akcii. Burzu táhly dolů velké emise. Akcie ČEZ se propadly o 0,6 % na 510,90 Kč. Nejvíce však v reakci na zprávu o stres testech ECB klesaly akcie bank. Erste oslabila o 1,81 % na 624 Kč, akcie Komerční banky klesly o 1,31 % na 4 450 Kč.

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

4. Očekávané události

Spojené státy ve čtvrtek zveřejní další makrodata - týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, předběžný index nákupních manažerů (Markit PMI), prodeje nových domů a index výroby kansaského Fedu. Nový harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. V Evropě bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě a ve službách (FLASH Markit), a to pro eurozónu, Německo a Francii. Dále se investoři dozví španělskou míru nezaměstnanosti a italskou spotřebitelskou důvěru. Pokračuje také výsledková sezóna, čísla zveřejní například 3M, Ford, Amazon, Microsoft, Credit Suisse, Daimler nebo Banco Santander. Odhady čtvrtečních výsledků si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Singer z ČNB oznámil, že česká ekonomika potřebuje slabší korunu

Guvernér ČNB Miroslav Singer přišel s další slovní intervencí proti koruně. Na konferenci v Brně poznamenal, že pokud nebudou stačit nízké úrokové sazby, přistoupí ČNB k intervencím na měnovém trhu.

6. Španělsko hlásí konec recese. HDP ve třetím kvartálu vzrostl o 0,1 %

Španělská ekonomika se ve třetím čtvrtletí dostala z více než dvouleté recese. Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí stoupl o 0,1 % po poklesu o 0,1 % v předešlých třech měsících. V meziročním srovnání HDP zpomalil pokles a snížil se o 1,2 % po meziročním poklesu o 1,6 % za období od dubna do června.

7. Plán řešení situace v dolech se rodí těžce. NWR má zpoždění

Společnost NWR, která vlastní těžební firmu OKD, dosud ministrovi průmyslu a obchodu nepředložila studii řešení situace v podniku. Kdy firma dokument předá, není zatím jasné.

Goldman Sachs: Akcie NWR se propadnou o polovinu

Jiří Hrabal (ING IM): Akcie ČEZ jsou stále výhodnou investicí, prodej koksovny ze strany NWR byl naopak chyba

8. Corning koupí od Samsungu jeho podíl ve společném podniku

Americká společnost Corning koupí od divize jihokorejského výrobce elektroniky Samsung její podíl ve společném podniku na výrobu skla pro obrazovky z tekutých krystalů. Samsung Display se díky dohodě a zisku nových konvertibilních prioritních akcií firmy Corning stane jejím největším akcionářem. Společnost Corning je výrobcem skla Gorilla odolného proti poškrábání používaného ve většině mobilních přístrojů.

V jednoduchosti je krása a Samsung si toho je vědom lépe než Apple

9. Z rozpočtu půjde na podporu elektřiny a tepla více

Vláda stanovila pro příští rok dotace ze státního rozpočtu na ceny elektřiny a tepla na 15,7 miliardy korun. Půjde tak proti letošku o další nárůst, který tentokrát souvisí s omezením poplatku pro odběratele. Ten v příštím roce nepřekročí 495 korun za megawatthodinu.

Investoři, těšte se po volbách. Co pro vás chystají Kalousek, Babiš nebo Mládek?

10. Alan Greenspan: Samotná bublina krizi nevyvolá

Bývalý šéf Fedu Alan Greenspan je přesvědčen, že samotné bubliny nezpůsobují finanční krize podobné té z roku 2008. Problémem je podle něj až bublina v kombinaci se zadlužením. Ve své nové knize The Map and the Territory bývalý centrální bankéř přemítá o finanční krizi z roku 2008, zabývá se nedostatky současných predikčních nástrojů a tím, jak mohou být inovovány, aby lépe zohledňovaly lidskou povahu.

Bonus

Polívkova farma se vydražila za 15 milionů, kupec je neznámý

Areál bývalé farmy Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku byl ve středu vydražen za vyvolávací cenu 15 milionů korun. Zájemci o areál byli dva, druhý však ani jednou nepřihodil. Kdo je novým majitelem, není jasné, protože jeho právní zástupce okamžitě odjel a řekl, že nemá oprávnění mluvit s médii.

reklama
reklama