Evropa zralá na pokles: Vsaďte proti davu

| redakce

Zdánlivý klid v Evropě je postaven na pyramidě lží. Bankovní systém eurozóny je časovaná bomba. Portfoliomanažeři jsou přitom podle nového reportu Bank of America Merrill Lynch už tak optimističtí, pokud jde o evropské akcie, že to lze chápat jako kontrariánský signál.

Hlavně ruce pryč od evropských bank. Raději do USA

Ve srovnání s Evropou a jejími skrytými problémy působí lépe americký akciový trh. Špatné úvěry, vysoká páka a další negativa - to vše dělá z evropských bank velice rizikové investice. Kolikrát už jsme slyšeli, že Evropa je zachráněna a ECB je ochotna pro stabilizaci udělat cokoli?

Celý evropský bankovní systém je insolventní. Pět let poté, co v USA nařídili velkým bankám navýšit kapitál, aby byla obnovena důvěra investorů, Evropa s rekapitalizací bank stále otálí. Nouzovou půjčku už přitom musela "přiklepnout" pěti zemím.

Banky kapitál dostatečně nenavýšily, a ani neomezily páku (zůstává stále zhruba 26 ku 1). Na místo toho špatná aktiva přesunuly jako kolaterál k centrální bance, která je považuje za plnohodnotná aktiva, a na základě toho poskytuje bankám likviditu.

Jedna velká lež

Banky lžou ECB o tom, co mají v rozvahách, a ECB lže investorům o reálných rizicích těchto bank. Nechává banky vyměňovat dluhopisy problémových evropských zemí, které mlží o veřejných financích, za volné peníze, aby lži bankám dále procházely.

MMF se svým reportem o problémech španělských a italských bank vyčkával až na dobu po německých volbách. Nyní jej vydal, jako by šlo o žhavou novinku. U španělských a italských bank očekává v následujících 2 letech ztráty 230 miliard eur na úvěrech firmám.

Španělsko mělo rádoby fungující bankovní systém ještě těsně předtím, než požádalo o 100miliardovou záchrannou půjčku. Šest měsíců poté jedna z největších problémových bank (která přijala pomoc ve výši 18 miliard eur) oznámila, že má stále zápornou bilanci.

Jak může ještě někdo lít peníze do evropských finančních titulů? V průměru se jejich ceny od minim v roce 2012 zdvojnásobily. Vzhledem k tomu, že k zhodnocení akcií dochází na základě kolosální lži, nevěstí to nic dobrého. Evropská bankovní krize by mohla uhodit znovu v první polovině roku 2014.

Portfoliomanažeři jsou až po uši v evropských akciích

Bank of America Merrill Lynch oslovila ve svém průzkumu 235 portfoliomanažerů spravujících aktiva v hodnotě 643 miliard USD. V otázce alokace akcií je z nich 46 % "overweight" na evropský region, což je výrazně více oproti zářijovým 36 % a představuje to nejvyšší podíl od roku 2007. Podle Johna Biltona, investičního stratéga BofA Merrill Lynch, jde o po dlouhé době první signál "potenciální překoupenosti" evropského akciového trhu.

Začátkem měsíce banka upozornila na to, jak velké množství peněz přiteklo do evropských akcií. Michael Hartnett, hlavní investiční stratég BofA Merrill Lynch, v reportu uvedl, že k přílivu do evropských akciových fondů docházelo 15 týdnů v řadě, nejdéle za posledních 11 let.

Bilton na základě těchto signálů doporučuje opatrnost. Dodává ale, že valuace akcií portfoliomanažeři považují nadále za nízké - jako levnou vidí Evropu 28 % respondentů.

Kam se investoři přesunou, pokud kontrariánský signál dešifrují?

Na to banka odpověď nezná. 68 % portfoliomanažerů považuje americké akcie za drahé, 30 % má už v portfoliu převáženy japonské akcie a 38 % nevidí příznivě výhled zisků mladých trhů.

Panevropský index DJ EuroStoxx 50 zhodnotil od začátku roku o 15 %, BofA Merrill Lynch má nastavený cíl pro rok 2014 na hladině 3 300 bodů.

DJ EuroStoxx 50
DJ EuroStoxx 50Zdroj: Bloomberg

Valuace rostla na aktuální P/BV (poměr ceny k účetní hodnotě) 1,41 ze srpnových 1,29 (nižší poměr P/BV znamená, že akciový trh může být podhodnocený). Pro srovnání P/BV u S&P 500 je nyní na 2,44 oproti průměrným 2,42 ze srpna.

DJ EuroStoxx 50 - finanční analýza
DJ EuroStoxx 50 - finanční analýzaZdroj: Bloomberg

Zdroj: CNBC, Gains Pains & Capital

reklama
reklama