Investoři, pozor! Přichází hodina nula

| redakce

Drama kolem dluhového stropu je zapomenuto a pozornost investorů se rychle přesouvá na akciový trh a jeho vývoj do konce roku. Z pohledu sezónnosti bývají v období mezi listopadem a květnem akcie nejsilnější. Když na americkém trhu ke korekci nedošlo doteď, znamená to, že čas na spekulaci na pokles vypršel?

Historické vzorce letos neplatí

Rok 2013 je specifický - řada sezónních vzorců, historických korelací a cyklů nefunguje. Nikdo se neodvažuje být pesimistou ohledně amerických akcií. Na trzích ale není nikdy nic jisté. Snad jedině skutečnost, že má trh tendenci navracet se k průměru.

Z této perspektivy se můžeme blížit hodině nula, kdy buď převezmou vlád medvědi, kteří se proberou z hibernace, nebo se býci pokusí o poslední vzepětí.

Obecně se vyplácí identifikovat divergence a obchodovat je. Jednou z nich je vývoj v sektoru maloobchodu. Na grafu je poměr ceny akcií Wal-Martu (WMT) k hodnotě SPDR S&P Retail Index (XRT). K růstu poměru dochází, když se čitateli (WMT) daří lépe než jmenovateli (XRT). S výjimkou období mezi únorem až dubnem byl vyšší výkon Wal-Martu varováním pro investory s vysokou beta expozicí (beta je parametr, který značí citlivost investice na pohyby na trhu - pozn. red.).

Poměr Wall-Martu k SPDR S&P Retail Index
Poměr Wall-Martu k SPDR S&P Retail Index

Wal-Mart je maloobchodníkem, kterému se daří během období pomalého růstu. Do jeho akcií začnou investoři přesouvat peníze, když se obávají zvýšení volatility a korekce na trhu.

Jak omezit riziko nečekané korekce?

Pokud byste chtěli snížit rizikový profil portfolia, dosáhli byste cíle vyprodáním menších firem s vysokou beta na úkor těch větších, jako je Wal-Mart. Když se Wal-Martu daří na relativní bázi, ostatní akcie všeobecně (na absolutní bázi) jen stěží přinášejí zisky.

Poměr je masivně přeprodaný. Co se týče úrovně, na níž se teď nachází, i délky trvání tohoto výkonu. Určité náznaky obratu se objevují, paradoxně v době, kdy trhům nahrávají sezónní vzorce a blíží se svátky.

Sentiment je jednostranně pozitivní směrem k americkým akciím. Nedochází ale k výprodejům dluhopisů, které by potvrdily akciový optimismus. Není to náhodou přesně prostředí pro kontrariány?

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama