Jak investuje nenáviděný i obdivovaný George Soros?

Jak investuje nenáviděný i obdivovaný George Soros?

| redakce

Investor, který považuje finanční trhy za chaos, na němž dokázal vydělat miliardy dolarů. Vedl jeden z nejúspěšnějších fondů, jehož průměrný výnos byl více než 30 % ročně, přičemž dokázal za rok vydělat investorům i více než 100 %. Položil britskou libru, měl prsty v asijské finanční krizi, dnes je z něj filantrop. Nedávno se ve svých 83 letech stihl potřetí oženit.

Žralok ve světě financí, ale zároveň filantrop. George Soros patří mezi nejstarší a určitě nejúspěšnější investory současnosti. Původem z Maďarska, se židovskými kořeny, narodil se v roce 1930. Umírat se zatím nechystá, což dokazuje jeho sňatek s o 41 let mladší zdravotní asistentkou, kterou si vzal po pětileté známosti. Předchozí dvě manželství mu vydržela více než 20 let.

Ten, kdo položil britskou libru

Jeho zastánci a obdivovatelé na něm oceňují především schopnost nalézt a využít ziskové investiční příležitosti. Naposledy vydělal miliardu spekulacemi na pokles japonského jenu, ale nejvíce proslul spekulací na pokles britské libry v roce 1992, díky níž si také přišel na více než miliardu dolarů a stal se "mužem, který položil na lopatky Bank of England". Že to vždy nemusí vyjít, dokazuje případ z roku 1997, kdy mu nevyšla spekulace na pokles některých asijských měn. Mnozí jej obviňovali z toho, že stál za vypuknutím krize v asijských zemích, v Thajsku byl nazván "ekonomickým válečným zločincem". Svou vinu popírá.

Demagog, megaloman, filantrop

Mnozí jeho odpůrci jej považují za namyšleného megalomana, před dvěma lety jej konzervativní magazín Human Events označil za "nejničivějšího levicového demagoga v zemi". Pravicová média mu jednoduše nemohou odpustit, že otevřeně podporuje demokraty v čele se současným prezidentem USA Barackem Obamou.

Svými vyhlášeními o tom, že si vždy zakládal na své domýšlivosti a že si připadal jako bůh, kritikům nahrává, ale může si to dovolit. Asi nejvíce jej vystihuje přání, když chtěl být při předávání čestného titulu z univerzity v Oxfordu popsán jako "finanční, filantropický a filozofický spekulant". Nedostatek soudnosti mu odpůrci vyčítají také v souvislosti s jeho posledním manželstvím.

Jeho filantropie může být pouhým omlouváním sebe samotného za všechny problémy, které ve finančním světě v minulosti způsobil (i když většina klientů fondu Quantum by asi mluvila jinak), ale skutečnost, že je výjimečně úspěšným investorem s citem pro výdělečné příležitosti, už mu nikdo nikdy neodpáře.

Nepřekonatelný investor

V roce 1952 Soros dostal titul bakaláře filozofie, přičemž právě vliv filozofa Karla Poppera se odrazil v jeho pozdějším vnímání finančních trhů jako chaotického prostředí. Nakonec se proslavil jako krátkodobý spekulant na trzích s dluhopisy a měnami, který klidně dokázal vsadit všechny peníze, které spravoval, na jednu kartu. Přišel na to, že ceny investičních nástrojů závisejí především na lidech, ať už jde o profesionální obchodníky, nebo drobné investory, kteří jsou ovlivňováni emocemi. V principu se nevyhýbal stádu, v němž se podle něj všichni investoři a obchodníci pohybují, ale hledal možnosti, kdy jít mimo proud a vydělat na tom.

Jednoznačně nejúspěšnějším projektem, který mu vynesl slávu a pověst úspěšného investora, bylo založení společnosti Soros Fund Management, která byla do roku 2010 jednou z nejvýdělečnějších společností zaměřených na správu hedgeových fondů na světě. Jedním z nejvýdělečnějších fondů společnosti byl Quantum, který Soros založil společně s Jimem Rogersem.

Kompletní článek najdete na serveru Investujeme.cz.

Zdroj: Investujeme.cz

reklama
reklama